Rodzaje rolet zewnętrznych

0
Rodzaje rolet zewnętrznych

rolety okiennePoszukując informacji na temat rolet zewnętrznych w prasie branżowej czy
w internecie, można spotkać się z rozmaitym nazewnictwem. Jest to o tyle kłopotliwe, że trudno się zorientować, jakie są typy zewnętrznych osłon okiennych i czym się od siebie różnią. Aby ułatwić przyszłym użytkownikom podjęcie właściwej decyzji, przedstawiamy krótką klasyfikację poszczególnych rodzajów rolet zewnętrznych.


Rolety okienne są bardzo często uwzględniane w projektach i ze względu na swoją funkcjonalność stanowią integralną część nowoczesnych technologii budowlanych. Rolety zewnętrzne skutecznie chronią budynki przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych oraz słońcem, deszczem, wiatrem, śniegiem i mrozem. Korzystnie wpływają również na bilans energetyczny domu czy mieszkania i stanowią przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy. To tylko niektóre korzyści, płynące z ich zamontowania. Dlatego o zainstalowaniu systemu rolet zewnętrznych warto pomyśleć już na etapie projektu. Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje.

Montujesz, kiedy chcesz

Rolety zewnętrzne typu Standard - uniwersalne i praktyczne - nazywane również natynkowymi, adaptacyjnymi lub elewacyjnymi. Produkowane z wyprofilowanego, wysokogatunkowego aluminium, rolety spełniają najwyższe normy wytrzymałościowe. Jeśli chodzi o ten typ rolet, to skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej, przez co są widoczne na elewacji, stąd często nazywane są właśnie elewacyjnymi. Rolety te występują w kilku kształtach skrzynek: prostokątnej, półokrągłej, ćwierćokrągłej oraz o klapie ściętej pod kątem 45 lub 20 stopni. Pokrywa rewizyjna umieszczona jest z przodu skrzynki rolety. To typ osłon, który znajduje zastosowanie zarówno w przypadku nowego budownictwa, jak i istniejących już budynków.
W  ofercie rynkowej dostępne są pancerze z pianką ocieplającą i bez pianki. Jednak najlepiej wybierać takie rolety natynkowe, których pancerz jest dodatkowo wypełniony pianką poliuretanową, ponieważ znacznie zwiększają izolację cieplną budynku.

rolety podtynkowe

Wybierz rolety na etapie projektu domu

Rolety zewnętrzne nakładane - estetyczne połączenie wnęki z oknem - rolety te nakładane są na okno, a następnie razem z nim montowane we wnęce okiennej. Dlatego decyzję o ich wyborze należy podjąć już na etapie projektu lub podczas wymiany stolarki okiennej. Mogą być montowane na stolarkę z PVC, drewna lub aluminium. Kaseta z roletą wykonana jest z twardego PVC, ocieplona styropianem lub neoporem. Pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub na dole kasety, można się do niej dostać od wewnątrz pomieszczenia. Rolety naokienne pozwalają doskonale zintegrować zabudowę wnęki wraz z oknem. Dodatkowo, jeżeli dobierzemy odpowiedni kolor skrzynek i prowadnic do stolarki okiennej, zabezpieczenie będzie niemal niewidoczne na elewacji. Do systemu nakładanego stosowana jest pełna gama systemów manualnych i elektrycznych. Warto podkreślić, że rolety elektryczne można skonfigurować z systemem alarmowym, np. w ten sposób, że podczas uruchamiania alarmu wszystkie rolety zamkną się automatycznie. Również w tym przypadku mamy do czynienia ze zróżnicowaną terminologią - rolety nakładane to inaczej rolety naokienne lub nadstawne.

roleta zewnętrzna z moskitierąroleta zewnętrzna podtynkowa

Rolety zewnętrzne podtynkowe - wysoka ochrona cieplna i akustyczna - stanowią one element elewacji budynku, który nie tylko w istotny sposób chroni mieszkańców przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, ale także przed ingerencją nieproszonych gości. W znacznym stopniu ograniczają również straty ciepła, co z kolei korzystnie przekłada się na oszczędności na polu finansowym. Pamiętajmy jednak, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej, już na etapie projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu - do wnęki nadproża, dzięki czemu są prawie niewidoczne na elewacji, a tym samym nie zakłócają architektury budynku. Rolety podtynkowe wykonane są z wysokiej jakości aluminium, zaś pokrywa rewizyjna umiejscowiona jest u dołu skrzynki. Mogą być montowane zarówno z napędem ręcznym, jak
i elektrycznym. W przypadku tego rodzaju rolet, funkcjonuje tylko jedna nazwa.

Rolety zewnętrzne RKS, czyli nadprożowe - to rozwiązanie preferowane przez architektów
i inwestorów budowlanych, na które trzeba się zdecydować na etapie projektu. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna podczas wznoszenia budynku. Zwykle nadproża styropianowe RKS wykonane są z twardego styropianu, zbrojonego prętami stalowymi, natomiast boki obłożone są płytą suprema. Do tego typu rolet oferowane są uzbrojenia elektryczne oraz ręczne, a także zaawansowane rozwiązania elektroniczne.

rolety nadstawnerolety zewnętrzne

Główną zaletą wszystkich rodzajów rolet zewnętrznych jest to, że w znaczący sposób zmniejszają zapotrzebowanie budynku na energię, generując tym samym oszczędności w domowym budżecie. Rolety zewnętrzne przyczyniają się do zmniejszenie zużycia energii potrzebnej w zimie do ogrzewania, a w lecie do chłodzenia budynku. Korzystniej dla bilansu energetycznego naszego domu będzie, jeśli decyzję o montażu rolet podejmiemy już na etapie projektu, ponieważ wówczas skrzynka podtynkowa będzie ukryta i nie ulegnie wychłodzeniu. Rolety okienne wpływają też korzystnie na izolację akustyczną, obniżając poziom hałasu w pomieszczeniach. Zaletą osłon zewnętrznych jest również to, że pozwalają zachować prywatność oraz zapewniają domownikom poczucie bezpieczeństwa.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Vartex

Polecamy Ci również

Zobacz także