Rodzaje żaluzji

1
Rodzaje żaluzji

Kiedy szukamy zabezpieczenia przed zbyt dużym nasłonecznieniem wnętrz, a zasłony nie wystarczają lub zabierają zbyt dużo miejsca, wówczas najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się żaluzje.

Wewnętrzne, zewnętrzne, drewniane, plastikowe, aluminiowe, pionowe lub poziome... Bez względu na ich rodzaj, cechy wspólne żaluzji to:

  • możliwość regulacji ilości wpadającego światła poprzez zmianę kąta nachylenia lameli (poziomych listew),
  • możliwość częściowego zasłonięcia okna,
  • zmniejszenie nadmiaru ciepła w pomieszczeniu,
  • ukrycie wnętrza przed obserwatorami z zewnątrz, bez konieczności zmniejszeniem dopływu światła.

Żaluzje mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne (fasadowe)

Żaluzje fasadowe są zamontowane na zewnątrz otworu okiennego. Chronią pomieszczenie przez promieniami słońca i zbyt dużym nagrzaniem, ale także zabezpieczają szklaną powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi oraz wandalami. Wyprodukowane są z materiałów wysokiej jakości, odpornych na korozję i czynniki atmosferyczne. Sterowanie – może być ręczne (przy pomocy korby lub sznura) lub elektryczne. W przypadku żaluzji zewnętrznych ważne żeby były one dopasowane do stylu fasady. Producenci oferują duży wybór kolorów i deseni , tak więc dobór odpowiednich żaluzji do indywidualnych potrzeb architektonicznych nie powinien stanowić problemu.

Żaluzje wewnętrzne dzielą się na poziome i pionowe (wertikale)

Te ostatnie zazwyczaj można spotkać w biurach, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się też w mieszkaniach. Mają lamelki o wymiarach od 65 do 130 mm. Wertikale, montowane w oknach, pełnią takie funkcje jak żaluzje poziome (chronią przed światłem słonecznym, odgradzają od świata zewnętrznego) ale mogą być także zamontowane na suficie i dzielić przestrzeń użytkową na mniejsze fragmenty niczym ścianka wewnętrzna. Żaluzje pionowe mogą być wykonane z tkaniny, aluminium, PVC. Dostępne są też wertikale z lamelkami z materiałów antystatycznych, na których trudniej osadza się kurz oraz z materiałów niepalnych (stosowane często w biurach i instytucjach publicznych). Wertikale pełnią różne funkcje. Mogą to być żaluzje z powłoką antyrefleksyjną (odbijającą promienie słoneczne), termoizolujące, przezroczyste lub zaciemniające. Żaluzje pionowe montuje się w ścianie nad oknem albo pod sufitem. Lamele umieszczone są na szynie, podobnie jak firany na karniszu. Dostęp światła regulujemy ustawieniem lameli, za pomocą łańcuszka lub napędu elektrycznego.

Żaluzje poziome. Mogą być aluminiowe, drewniane, z bambusa lub tworzywa sztucznego. W zależności od materiału, z którego są wykonane, mają różnej szerokości lamele, zazwyczaj od 16 do 50 mm. Stosuje się je zarówno do okien fasadowych jak i dachowych, w różnego rodzaju pomieszczeniach: kuchni, sypialni, salonie… Chronią przed słońcem i wzrokiem ciekawskich sąsiadów ale stanowią też istotny element wystroju wnętrza. Każdy z materiałów, z którego wykonane są lamelki, inaczej się prezentuje i ma inna specyfikę.

Żaluzje drewniane wyglądają bardzo elegancko. Świetnie pasują do wnętrz w stylu retro lub takich, które stawiają na ekologiczny charakter. Doskonale komponują się z elementami wystroju i meblami z drewna, skóry, ratanu. Dają również ciekawe połączenie z aluminium i szkłem. Bogaty wybór kolorów pozwala łatwo dopasować je do podłóg, ścian i tapicerki. Drewniane żaluzje zazwyczaj malowane są lakierem z filtrem UV.  Są jednak stosunkowo ciężkie i nie należy ich stosować na dużych powierzchniach.

Żaluzje bambusowe, podobnie jak drewniane, są stylowe i eleganckie. Ich lamele wykonane są z prasowanych wąskich listewek bambusa dzięki czemu wyglądają naturalnie i niepowtarzalnie. Zazwyczaj pokryte są specjalną, ochronną farbą oraz lakierem z filtrem UV. Bambusowe żaluzje są odporne na działanie wilgoci, dlatego z powodzeniem można je stosować w łazience, kuchni a nawet na basenie.

Żaluzje aluminiowe są trwałe – odpowiednio stosowane mogą służyć kilkanaście lat. Ich kolejną zaletą jest lekkość dzięki czemu idealnie nadają się do dużych powierzchni. Ponadto odbijają światło - latem mogą skutecznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu dlatego są dobrym rozwiązaniem do okien usytuowanych po stronie południowej. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów.

Żaluzje z PVC są lekkie i… stosunkowo tanie. Niestety nie prezentują się tak okazale jak np. drewniane. Nie są też tak silną blokadą przeciwsłoneczną jak inne rodzaje żaluzji - przy zamkniętych lamelach nie dają efektu zaciemnienia a jedynie rozpraszają światło. Niewątpliwą wadą żaluzji z tworzywa sztucznego (PVC) jest ich zdolność do odkształcania się pod wpływem ciepła.

 Żaluzje z aluminium i PVC, ponieważ są lekkie, można montować między szybami. Takie rozwiązanie jest możliwe w oknach drewnianych starego typu: skrzynkowych lub dzielonych.

Producenci okien dachowych oferują także żaluzje z powłoką thermostop, która umożliwia zatrzymanie lub odbijanie ciepła, w zależności od potrzeb. Lamelki pokryte są tą specjalną powłoką tylko z jednej strony. Latem, kiedy skierujemy listewki powłoką do wewnątrz pomieszczenia będą one chroniły je przed przegrzaniem z kolei zimą (lamelki skierowane powłoką do szyby) będą zatrzymywać ciepło w pomieszczeniu.

Oceń artykuł
4,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Mirela Stępniewska

Polecamy Ci również

Zobacz także