Rolety czy zasłony?

Rolety czy zasłony?

Choć światło słoneczne doskonale wpływa na nasze samopoczucie są chwile, gdy chcielibyśmy ograniczyć jego ilość wpadającą do pomieszczeń. Chociażby w sypialni,
w słoneczny, sobotni  poranek, by dłużej poleniuchować.

zasłony w oknach

Wybór między firanami i zasłonami, a roletami zależy najczęściej od dekoracji wnętrza, choć można go również uzależniać od położenia i funkcjonalności pokoju. Trudno sobie bowiem wyobrazić okno położone przy ruchliwej ulicy przez cały dzień zasłonięte nawet najjaśniejszymi roletami, aby przechodnie nie zaglądali do środka.

rolety po całkowitym zwinięciu nie ograniczają powierzchni okien

Zasłony i firanki prawie całkowicie zniknęły z biur, szkół i innych miejsc użyteczności publicznej. Zastąpiły je rolety - praktyczniejsze i łatwiejsze do utrzymania w czystości. W miejscach użyteczności publicznej stosowanie rolet można uznać za słuszne. W domu jednak odpowiednio dobrane i malowniczo upięte firanki czy zasłony mogą być istotnym elementem dekoracji wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie także, aby okna przysłaniać i ozdobnymi tkaninami i roletami.

Co na okno?

Wyniki

Styl wnętrza ma znaczenie

Wybór pomiędzy zasłonami i roletami zależy przede wszystkim od stylu wnętrza. Trudno sobie bowiem wyobrazić salon zaaranżowany w stylu klasycznym, czy rustykalnym bez okien z efektownie udrapowanymi firankami i zasłonami. I odwrotnie - firany nie będą specjalnie pasowały do wnętrza urządzonego w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, rysowanym prostymi liniami i stonowaną, chłodną kolorystyką szkła, czy metalu. Firany ocieplają bowiem wnętrze, sprawiając, że staje się bardziej przytulne.

fantazyjnie upięte zasłony to prawdziwa ozdoba wnętrzadelikatne firanki w oknach rozpraszają światło we wnętrzuwnętrze stylizowane nie może obyć się bez dekoracyjnych zasłon

wewnętrzne okiennicewewnętrzne składane okiennice

Jeśli ma być ciemno
Innym kryterium wyboru - firana, czy roleta - może być również funkcjonalność pomieszczenia oraz miejsce jego położenia, a co za tym idzie wymagania dotyczące prywatności użytkowników. Jeśli cenimy sobie prywatność, zdecydowanie lepiej wieszać firanki w przypadku, gdy okna mieszkania na niskiej kondygnacji wychodzą na ulicę. Trudno sobie bowiem wyobrazić pokój, w którym rolety przez cały dzień są zasłonięte. Jeśli dom stoi na uboczu, a mieszkanie jest zlokalizowane na wyższym piętrze, w przypadku nowoczesnego, surowego wnętrza można ograniczyć się do samych rolet. Rolety są lepsze również do kuchni - pochłaniają zapachy w zdecydowanie mniejszym stopniu, niż firanki. Bez kolorowych, radosnych firan i zasłon trudno sobie jednak wyobrazić pokój dziecięcy, pomimo, że na rynku można kupić kolorowe rolety z dziecięcymi motywami - firanki są widoczne cały czas, roleta tylko po zasłonięciu.

Kryterium wyboru między jednym, a drugim sposobem zasłaniania okien jest także wymagany stopień zaciemnienia pomieszczenia. Firanami i zasłonami można ograniczyć ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia, jednak nie zawsze da się całkowicie zaciemnić wnętrze. W przypadku rolet stopień blokowania światła zależy od zastosowanej tkaniny. Rolety podgumowane gwarantują pełne zaciemnienie - są idealne do pokoju służącego za domową salę kinową.

Oceń artykuł
4,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Jabłońska

Zdjęcia: fotolia, Jasno Shutters, Lotari, Mebelplast,

Polecamy Ci również

Zobacz także