Rolety do okien dachowych

Rolety do okien dachowych powinny stanowić nie tylko ozdobę, choć to z pewnością jeden z warunków koniecznych. Powinny także – a może przede wszystkim – chronić nasze pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie (poddasze szybko się nagrzewa) i stratami ciepła zimą.

We wnętrzu…

Rolety do okien połaciowych wymagają specjalnego montażu, ponieważ muszą być dostosowane do położenia i sposobu otwierania okna. Oprócz ręcznego podnoszenia i opuszczania można nimi również sterować za pomocą pilota.

Najbardziej popularna jest roleta z tkaniny zwinięta na rolce ukrytej w listwie aluminiowej przy górnej krawędzi okna. Zaczepy przymocowane do boków ościeżnicy utrzymują zaciągniętą roletę przy szybie i umożliwiają pozostawienie jej w dwóch lub trzech wybranych pozycjach tak, że może ona zasłaniać całe okno, jego połowę lub jedną trzecią (fot. 1, 2, 3).

roleta z tkaninyroleta do okna dachowegoroleta do pokoju dziecka

Innym rozwiązaniem są rolety wyposażone w boczne prowadnice. Ich boczne brzegi są ukryte w listwach aluminiowych, dzięki czemu stanowią bardziej szczelną ochronę, a także zasłaniają okno na dowolnej wysokości (fot. 4, 5). Dla lepszej ochrony przed słońcem możemy wybrać rolety zaciemniające – wykonane z grubszego materiału, który niemal wcale nie przepuszcza światła (fot. 6) lub refleksyjne – z materiału odbijającego światło i promieniowanie, dzięki czemu we wnętrzu panuje przyjemny chłód.

roleta z prowadnicamiroleta z prowadnicami do oknaroleta zaciemniająca

Rolety plisowane to jedne z bardziej dekoracyjnych. Dostępne są w różnorodnych tkaninach i wielu kolorach, co pozwala uzyskać nie tylko oryginalny efekt dekoracyjny, ale również świetlny (fot. 7). Zwykle można tu operować zarówno górną, jak i dolną listwą, co pozwala na zatrzymanie ich w dowolnej pozycji wzdłuż aluminiowych prowadnic (fot. 8). Na poddaszu warto zamontować plisy wykonane z podwójnej warstwy materiału. Pozwoli to na lepsze zaciemnienie i ochronę przed upałem w lecie, w zimie natomiast na zredukowanie strat ciepła.

roleta plisowanaroleta okienna

…i na zewnątrz

Rolety zewnętrzne nie tylko redukują dopływ ciepła latem i zapobiegają jego utracie zimą, lecz także tłumią hałas, chronią przed ciężkimi warunkami pogodowymi oraz włamaniem (fot. 9). Pancerze takich rolet zbudowane są najczęściej z elementów aluminiowych. Można nimi sterować manualnie (za pomocą specjalnej korby) lub automatycznie (przełącznikiem ściennym bądź pilotem).

roleta zewnętrzna roleta zewnętrzna na okno

Producenci akcesoriów do okien dachowych prześcigają się w oferowaniu nowości i wciąż proponują coraz bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. W jednym z pomieszczeń można np. zamontować panel sterujący, który programujemy tak, aby osłony podnosiły się i opuszczały w konkretnych godzinach lub w zależności od stopnia nasłonecznienia. Jest to również możliwe poprzez aktywację i dezaktywację systemu alarmowego (wyjście z domu – zamykanie rolet, wejście do domu – otwieranie). System sam wykrywa obecność ludzi i otwiera rolety w chwili dezaktywacji alarmu.

Innym rozwiązaniem są rolety wykonane z włókien szklanych i PVC, które chronią naszą prywatność, zasłaniając pomieszczenie z zewnątrz, ale z wewnętrznej strony są przejrzyste. Najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach, są popularne nie tylko w domach, ale także w biurach.

Zasilane słońcem

Zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne mogą być zasilane energią słoneczną. W przypadku rolet wewnętrznych energia słoneczna jest gromadzona w specjalnym panelu umieszczonym w dolnej listwie. Rolety zewnętrzne wyposażone są w mały panel słoneczny wmontowany w górną część kasety (fot. 10). W obu przypadkach umiejscowienie panelu jest dyskretne i nie przeszkadza w użytkowaniu. Dzięki zastosowanym bateriom słonecznym można oszczędzać energię elektryczną. Operowanie roletami solarnymi nie wymaga dodatkowego źródła zasilania ani doprowadzenia okablowania. Ich obsługa odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Wybór wzorów, kolorów i materiałów, a także mechanizmów oraz sposobów otwierania i zamykania jest tak ogromny, że każdy z pewnością wybierze model odpowiadający własnym potrzebom i upodobaniom.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Antonina Manikowska

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także