Rolety do okien dachowych – technologiczna rewolucja

Rolety do okien dachowych – technologiczna rewolucja

Rewolucyjne pomysły to element rozwoju każdej branży. Nie inaczej jest w przypadku okien dachowych i akcesoriów do nich przeznaczonych.

Tegoroczna edycja konkursu VELUX International Design Awards pokazała, że domeną młodych projektantów są naprawdę innowacyjne rozwiązania i potrafią oni twórczo wykorzystać materiały, o których większość z nas nawet nie słyszała.

– Pomysły studentów na wygląd i budowę rolety mogą zaskoczyć wielu z nas i z pewnością będą inspiracją dla firmy VELUX, producenta okien dachowych, który chętnie wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania – tak skomentował wyniki konkursu  Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska. Jakie rozwiązania zaproponowali młodzi projektanci? Zobaczcie sami.

Ferrofluidowe panele

Ferrofluidowe panele to projekt Koreanki Hyunjeong Kim, studentki wzornictwa użytkowego Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Hyunjeong Kim wykorzystała w swoim projekcie ciecz magnetyczną czyli ferrofluid. Ciecz przypomina wyglądem czarną wodę, a umieszczona między polami magnetycznymi – gęstnieje. Właśnie to zjawisko zostało wykorzystane do kontroli przepływu światła przez roletę. Ferrofluid umieszczony w szklanych panelach lub profilach rolety zmienia stan skupienia i pozwala na uzyskanie odpowiedniego zaciemnienia pomieszczenia. Do jego obsługi służy sterownik elektromagnetyczny. Projekt został wyróżniony pierwszą nagrodą.

roleta do okien dachowych - ferrofluidowe panelesystem stopniowego zacieniana – aplikacja mobilna

System stopniowego zacieniana – aplikacja mobilna

Aplikacje mobilne coraz bardziej ułatwiają nam życie. I właśnie taką aplikację zastosowały w swoim projekcie Anneloes de Koff i Iris ven den Brink z Uniwersytetu Technologicznego w Delft w Holandii. Ale nie chodzi o prostą obsługę tradycyjnej rolety, ale możliwość stopniowego przesuwania jednej siatki zasłony względem drugiej, tak aby uzyskać optymalne zacienienie. Stąd też nazwa systemu – The Swipe, czyli Przesunięcie.

Kropki z grafenu

Grafen, materiał składający się z atomów węgla, to naprawdę innowacyjne tworzywo o olbrzymim potencjale zastosowań. W swoim projekcie wykorzystała go Aleksandra Błoch z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Nowoczesna roleta Smart Dots (inteligentne kropki) powstała z nałożenia na szybę cienkiej warstwy grafenu. Warstwa jest złożona z wielu kropek, których rozmiar można zmieniać, uzyskując efekt od pełnego zaciemnienia do zupełnej przezroczystości. Do obsługi takiej rolety służy panel dotykowy, a ponieważ grafen działa jak ogniwo słoneczne, roleta nie potrzebuje dodatkowego źródła zasilania.

roleta do okien dachowych z grafenuroleta do okien dachowych - Od świtu do zmierzchu

Od świtu to zmierzchu

Jose Manuel Parrilla, studiujący architekturę w Wyższej Technicznej Szkole Architektury w Madrycie, postawił na połączenie nowoczesnego materiału i tradycyjnej sztuki origami. Jego rolety, nazwane From dawn to the dusk (Od świtu do zmierzchu) , to system przesłon z metakrylanu metylu. Materiał został pocięty na odpowiednie fragmenty, które połączono systemem zawiasów, w ten sposób że każdy z nich może się poruszać w zakresie ograniczonym przez inny fragment materiału. Dzięki temu regulowany jest dostęp światła, a wykorzystany materiał i technika pozwala na uzyskanie efektu polaryzacji, odmiennej od zwykłego, liniowego rozproszenia światła.

Ciepło, światło i kolor

Roleta zmieniająca kolor i wzór w zależności od pogody i pory dnia? Takie rozwiązali zaproponowali Estaban de la Torre oraz Judit Eszter Karpati – studenci Uniwersytetu Sztuki i Designu w Budapeszcie. Dzięki zastosowaniu chromatycznych tuszy, rolety Chromorph (Kolor i Kształt) zmieniają swój wygląd, reagując na zmiany nasłonecznienia i temperatury.

rolety do okien dachowych Chromorphroleta do okien dachowych - Uformowane Światło

Światło i cienie

Isabella Striffler i Madeleine Cordier ze Szkoły Sztuki i Designu w Berlinie stworzyły roletę Shaped Light (Uformowane Światło). Roleta zwijając się zmienia cały swój wzór, tworząc efektowne zjawisko wędrujących cieni. Jak to działa? Otóż, dzięki otworom o różnych rozmiarach w materiale rolety, pojawia się nowy wzór, który przepuszcza mniej lub więcej światła do wnętrza. Roleta jest sterowana silniczkiem, który dzięki czujnikom światłoczułym, reaguje na zmianę oświetlenia na zewnątrz. Dlatego roleta sama dostosowuje się do warunków pogodowych i świetlnych.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także