Rolety i żaluzje – nie tylko na okna

0
Rolety i żaluzje – nie tylko na okna

Choć przeznaczenie rolet i żaluzji wydaje się oczywiste, tradycyjne osłony znajdują zastosowanie także w miejscach, z którymi pozornie nie mają nic wspólnego. Jak się okazuje, nie tylko mnogość wzorów i faktur pozwala na puszczenie wodzy fantazji i stworzenie własnych, unikatowych aranżacji.

rolety wewnętrzne

Rolety, żaluzje i ekomaty… jak przesłonić wnęki?

Rolety i żaluzje to nie tylko doskonały sposób na dekoracyjne i praktyczne zasłonięcie okna, ale też świetne rozwiązanie w przypadku podziału wnętrza, oddzielenia stanowisk pracy czy zamaskowania wnęk, szafek i witryn. Chcąc zasłonić kuchenny barek, sprzęt o nieestetycznym wyglądzie, czy biblioteczkę pełną osobistych notatek warto zainstalować aluminiowe żaluzje. Cechują się prostotą konstrukcji i wyjątkową trwałością, a ich montaż jest szybki i niezwykle łatwy. Dodatkowo zapewniają również dostęp powietrza do zasłoniętych przestrzeni. Natomiast ekomaty idealnie zasłonią wnęki we wnętrzach w rustykalnym klimacie.

żaluzje verticaleŻaluzje jako ścianki działowe

Żaluzje Verticale, kojarzone najczęściej z osłoną okienną, znajdują szerokie zastosowanie w biurach, gabinetach, pracowniach i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest funkcjonalne oddzielenie stanowisk pracy. Można je przytwierdzić zarówno do sufitu, jak i ściany, regulując kąt nachylenia poszczególnych lameli. To ogromna zaleta w przypadku pomieszczeń, gdzie promienie słoneczne mogłyby odbijać się od powierzchni monitora powodując dyskomfort. Szczelne zasłonięcie żaluzji pozwala na odseparowanie miejsc pracy i stworzenie wygodnych warunków dla pracowników. Żaluzje pionowe świetnie sprawdzą się również w miejscach, gdzie chcemy podzielić przestrzeń na obszary, np. w restauracjach.

żaluzje plisowane w ogrodzie zimowymCzym zasłonić okna w ogrodzie zimowym?

Ogród zimowy to nie tylko praktyczne pomieszczenie dla roślinności. To przede wszystkim miejsce pełne uroku, idealne dla odpoczynku o każdej porze roku. Zimą, gdy dzień jest krótszy, coraz częściej korzystamy ze sztucznego światła, a wyposażenie okien w odpowiednie osłony wydaje się niezbędne. Najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju pomieszczeń są żaluzje plisowane. Ich mechanizm umożliwia zasuwanie tkaniny zarówno od góry, jak i od dołu, równomiernie przylegając do ramy okna, pozwala zachować komfort i dyskrecję.

– Dodatkową zaletą żaluzji plisowanych, jest możliwość kontrolowania kąta i ilości wpadającego światła słonecznego, a wygodna instalacja rolety pozwala na uchylanie okna lub otwieranie jego pojedynczych skrzydeł  przekonuje Sławomir Witkowski, ekspert sklepu internetowego KupRolety.pl

W ogrodzie zimowym zastosowanie znajdą również żaluzje aluminiowe. Ich montaż z dala od szyby eliminuje ryzyko przywierania do tafli okna pokrytej skroploną parą wodną.

rolety okienneCzy kolor rolety może zmniejszać lub powiększać optycznie pomieszczenie?

Odcień rolety może nadawać wnętrzu charakterystyczną poświatę i delikatnie zaburzać jego kolorystykę. W niektórych przypadkach może także optycznie powiększać lub zmniejszać pomieszczenie, co związane jest z barwą tkaniny, a także wielkością okien i ich umiejscowieniem. Warto zwrócić uwagę na wzór materiału - okazałe motywy zaczynają dominować nad wnętrzem, przykuwają uwagę i nadają specyficzny charakter. Dla zwolenników klasycznej elegancji najlepszym rozwiązaniem będą gładkie rolety, w jasnym odcieniu, które w delikatny i subtelny sposób ozdobią okno, stając się jego praktycznym elementem. W dużych pomieszczeniach, urządzonych w minimalistycznym stylu, kolorowa roleta o wyraźnym deseniu może okazać się ciekawym komponentem, ożywiającym wnętrze. Choć przy wyborze osłony okiennej, decydujące znaczenie ma jej mechanizm i praktyczne zastosowanie, warto zastanowić się nad proporcjami, aranżacją i atmosferą pomieszczenia.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: KupRolety.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także