Rolety materiałowe – 5 zasad czyszczenia

0
czyszczenie rolet okiennych

Rolety okienne coraz częściej zastępują firanki i zasłony. W przeciwieństwie do nich, rolet nie pierze się. Podpowiadamy jak wyczyścić rolety okienne.

Zasada nr 1
Postaw na delikatność
Czyszczenie rolet nie powinno nam sprawić większego kłopotu. Najważniejsze, aby sposób czyszczenia dostosować do materiału, z którego produkt został wykonany. Większość rolet jest pokryta specjalną apreturą, która warunkuje sposób ich użytkowania. Rolet nie powinno się prać w pralce ani prasować, a do czyszczenia lepiej używać suchej lub (w przypadku większych zabrudzeń) wilgotnej ściereczki, np. z mikrofibry. Pomocna może okazać się również gumka do mazania.

Zasada nr 2
Nie ściągaj rolety z okna
Jeśli zabrudzenie nie jest duże i wynika z codziennego użytkowania, zwykle nie ma potrzeby, by zdejmować tkaninę z rurki i uchwytów. Produkt lepiej wyczyścić przymocowany bezpośrednio do skrzydła okna lub ściany i w ten sposób nie narażać się na trudności związane z ponownym montażem i zwijaniem rolety.

Zasada nr 3
Odrobina detergentu wystarczy
Już użycie ściereczki najczęściej pozwala skutecznie usunąć zabrudzenie. Gdy jest ono jednak bardzo uporczywe, np. po tłuszczu, można dodatkowo próbować użyć łagodnego detergentu. Trzeba jednak robić to bardzo ostrożnie, tak, by na rolecie nie pojawiły się zacieki lub odbarwienia. Dobrym pomysłem będzie wypróbowanie detergentu w niewidocznym miejscu, np. u zbiegu materiału z rolką.  Nawet gdy detergent odbarwi tkaninę, to w tym miejscu i tak nie będzie to widoczne. Jeśli nie zaobserwujemy żadnych zmian, możemy wyczyścić w ten sposób cały materiał. Roletę powinniśmy zostawić rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha.

Zasada nr 4
Kiedy sprawdza się odkurzacz
W niektórych przypadkach – a szczególnie gdy chcemy odświeżyć roletę typu „dzień i noc” –  świetnie sprawdzi się odkurzacz. Najwygodniej użyć do tego celu końcówki szczotkowej.

Zasada nr 5
Wybierz słoneczną pogodę
Roletę najlepiej czyścić, gdy za oknem świeci słońce. Wówczas łatwiej dostrzec wszystkie zabrudzenia i niedociągnięcia.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: prakto.eu

Zdjęcia: morguefile

Polecamy Ci również

Zobacz także