Rolety na okna dachowe

Rolety na okna dachowe

Rolety do okien dachowych nie tylko zapewniają ochronę przed słońcem, ale są także ozdobą okna i wnętrza.

W oknach dachowych wprawdzie nie możemy zastosować tradycyjnych akcesoriów, jednak wybór tych, przeznaczonych specjalnie do okien połaciowych jest naprawdę duży. Możemy wybierać wśród wielu wzorów i kolorów, rolet dających różny stopień zaciemnienia, a także różniących się rozwiązaniami technicznymi.

rolety zaciemniająceRolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne, tak jak rolety tradycyjne, to pas materiału nawinięty na wałek. Może on być odsłonięty lub ukryty w kasecie – to rozwiązanie jest bardziej estetyczne. W zależności od kąta nachylenia okna możemy zdecydować się na rolety z kasetą umieszczoną z boku okna (przy nachyleniu do 45°) lub u góry ramy okiennej. Rolety powinny być wyposażone w boczne prowadnice, które sprawiają, że rozwinięta roleta pozostaje na swoim miejscu, kiedy otwieramy okno. Rolety wewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak bawełna, len, poliester, czy bambus, jednak najlepiej sprawdzają się wykonane z poliestru, który nie kurczy się, ani nie rozciąga pod wpływem temperatury.
Wszystkie rolety wewnętrzne zapewniają ochronę przed słońcem, jednak stopień zaciemnienia zależy od ich rodzaju i powinien być dobrany w zależności od charakteru pomieszczenia.
Rolety standardowe – delikatnie zaciemniają pomieszczenie, a jednocześnie zapewniają prywatność. Są dostępne w dużym wyborze kolorów i wzorów, więc łatwo dopasować je do wystroju wnętrza. Doskonale nadają się np. do pokojów dziennych, czy kuchni.
Rolety zaciemniające – całkowicie zaciemnieją pomieszczenie. Tkanina takiej rolety jest najczęściej powleczona dodatkową warstwą, która odbija światło i promieniowanie cieplne. Rolety zaciemniające są idealne do sypialni, czy pokojów dziecinnych – ułatwiają również popołudniową drzemkę. Ponieważ właściwości zaciemniające wynikają z rodzaju zastosowanego materiału, a nie jego koloru, wybór barw (również jasnych) oraz wzorów jest również szeroki.
Rolety plisowane – mogą być wykonane z tkaniny redukującej dopływ światła, a odległości między plisami zwiększają się wraz z jej rozciąganiem. Możemy też zdecydować się na rolety dodatkowo pokryte specjalnym tworzywem, ograniczającym nagrzewanie pomieszczenia w lecie i straty ciepła w chłodne dni.

rolety zewnętrzneRolety zewnętrzne

Wykonane są z płytek, najczęściej aluminiowych, które tworzą pancerz. Rolety zapewniają utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczenia bez względu na porę roku, chronią przed hałasem oraz zabezpieczają szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi (np. gradem). Umożliwiają uzyskanie efektu pełnego zaciemnienia w dzień. Roletę zewnętrzną montuje się na ramie okna. Jej obecność nie ogranicza możliwości obrotu skrzydła i otwarcia okna do wietrzenia. Dostępne są także rolety zewnętrze przypominające żaluzje. Ruchome lamelki można ustawić tak, by całkowicie zaciemniały pomieszczenie lub przepuszczały światło bez konieczności zwijania rolety.
Rolety zewnętrzne mogą być obsługiwane ręcznie (korbą) lub za pomocą napędu elektrycznego (pilotem lub włącznikiem na ścianie), oferowane są również rolety wyposażone w baterię słoneczną.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także