Rolety rzymskie - praktyczny przewodnik po roletach rzymskich

0
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie są dekoracyjne i modne. Mogą zastępować firany i zasłony, albo występować w parze z zasłonami.

Rolety rzymskie są bardzo dekoracyjnym typem wewnętrznych rolet okiennych. Łączą one zalety zasłon i firan, z właściwościami rolet okiennych.

Zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie mają wiele zalet – do podstawowych należy ich dekoracyjność, funkcjonalność i wszechstronność zastosowania. Można je stosować praktycznie w każdym pomieszczeniu, jedynie nad ich montażem w łazience warto się zastanowić, ze względu na specyficzne warunki i wilgotność panujące w tym pomieszczeniu.

Przeczytaj: Co zamiast firanek i zasłon na okno

Rolety rzymskie to dekoracyjne połączenie zasłon i firan, z wygodą rolety. A wszystko w jednym elemencie. Rolety rzymskie dzielą się na kilka typów – wybierając odpowiedni, można uzyskać różny stopień zacienienia oraz efekt dekoracyjny. Wszystkie są łatwe w montażu i utrzymaniu w czystości.

Zobacz zdjęcia

Roleta rzymska

Rolety rzymskie są dostępne w dużym wyborze wzorów i kolorów, ale także rodzajów tkanin - przede wszystkim o różnej przepuszczalności światła.

dekoria.pl
Dekoracyjna roleta rzymska

Rolety rzymskie mogą zupełnie zaciemniać pomieszczenie, albo częściowo przepuszczać światło. Mogą być także niemal transparentne.

dekoria.pl
Woalowe rolety rzymskie

Rodzaj tkaniny warto dobrać do przeznaczenia pomieszczenia.

dekoria.pl
Roleta rzymska w pokoju dziecka

W kuchni dobrze sprawdzą się rolety przepuszczające światło, w salonie - częściowo, a w sypialni i pokoju dziecka - zaciemniające.

dekoria.pl
Roleta rzymska w salonie

Rolety rzymskie są łatwe w montażu i wygodne do utrzymania w czystości.

dekoria.pl
Roleta rzymska dekoracyjna

Roleta rzymska dekoracyjna jest dostępna z falbaną lub bez.

dekoria.pl
Zastosowanie rolet rzymskich dekoracyjnych

Właściwości, zastosowanie i montaż rolet rzymskich dekoracyjnych.

dekoria.pl
Roleta rzymska - typ duo

Roleta rzymska duo pozwala regulować dostęp światła.

dekoria.pl
Zastosowanie rolet rzymskich - typ duo

Rolety rzymskie duo można stosować w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

dekoria.pl
Roleta rzymska

Pomysł na wzór rolety rzymskiej wkomponowanej w pokoju młodzieżowym. Z tej samej tkaniny co roleta, można wykonać np. pufę.

Dekoria
Roleta rzymska woalowa

Roleta rzymska woalowa jest delikatna i elegancka.

dekoria.pl
Woalowe rolety rzymskie

Rolety rzymskie woalowe dobrze przepuszczają światło.

dekoria.pl
Zastosowanie rolet rzymskich woalowych

Montaż i zastosowanie woalowych rolet rzymskich.

dekoria.pl
Roleta rzymska na szelkach

Rolety rzymskie z szelkami montuje się na karniszu drążkowym.

dekoria.pl
Roleta rzymska z szelkami

Rolety rzymskie z szelkami są wyjątkowo łatwe w montażu.

dekoria.pl
Dekoracyjna roleta rzymska z szelkami

Rolety rzymskie, np. z szelkami, są wyjątkowo dekoracyjne.

dekoria.pl
Zastosowanie rolet rzymskich z szelkami

Przeznaczenie i montaż rolet rzymskich z szelkami.

dekoria.pl
Zastosowanie rolet rzymskich zaciemniających

Przeznaczenie i montaż rolet rzymskich zaciemniających.

dekoria.pl

Jak zamontować roletę rzymską

Montaż rolet rzymskich jest bardzo prosty, z powodzeniem można je montować samodzielnie. Do montażu rolet rzymskich wystarczy przygotować linijkę, wiertarkę, wkrętarkę lub śrubokręt można brać się do pracy (do zachowania porządku przyda się też odkurzacz, nie zaszkodzi też poziomica).

Roletę rzymską można zamocować do ściany, sufitu lub skrzydła okna. Montaż rolety do sufitu lub ściany wygląda następująco:

  • wyznaczamy miejsca pod montaż uchwytów (uchwyty są sprzedawane razem z roletą) - powinny się one znajdować ok. 30 cm nad oknem i po 10 cm od każdego krańca rolety. Jeśli roleta jest szeroka i wymaga większej liczby uchwytów, trzeba je rozmieścić pomiędzy skrajnymi; warto przy tym zadbać, żeby miejsca mocowani były na jednym poziomie;
  • w wyznaczonych miejscach wiercimy otwory i mocujemy uchwyty za pomocą kołków rozporowych;
  • w uchwytach umieszczamy szynę lub komorę rolety.

I to właściwie cały montaż rolety rzymskiej, choć warto jeszcze zamocować tzw. uchwyt bezpieczeństwa, dzięki któremu końcówka sznurka lub koralików do podciągania rolety nie będzie się plątać nisko nad podłogą (to przydatne np. przy małych dzieciach). Uchwyt montuje się za pomocą kołków do ściany z boku okna.

Inne warianty montażu rolety - do okna lub na karniszu

Roletę rzymską można także zamontować do skrzydła okna. Jest to zupełnie bezinwazyjne. Specjalny uchwyt wystarczy zaczepić o górną krawędź ramy, dopasować go do jej szerokości i założyć roletę.

Jeszcze inną możliwością jest powieszenie rolety rzymskiej na zwykłym karniszu drążkowym. Wystarczy wybrać roletę z szelkami (lub doszyć szelki) i powiesić ją jak zasłonę czy firankę.

Dowiedz się też: Jak zamontować karnisz - praktyczna instrukcja krok po kroku

Jaką roletę rzymską wybrać

Do wyboru mamy kilka rodzajów rolet rzymskich:

  • rolety rzymskie zaciemniające – rolety zaciemniające idealnie nadają się sypialni, pokojów dziecinnych, a także salonów i gabinetów. Rolety rzymskie zaciemniające zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem i nie utrudniają dostępu do okna;
  • rolety rzymskie dekoracyjne – są dostępne w wersjach z falbaną prostą, falowaną lub bez falbany. Zapewniają ochronę przed promieniami słońca i są przy tym wyjątkowo dekoracyjne;
  • roleta rzymska woalowa – to roleta firanowa, przezroczysta. Jest polecana szczególnie do kuchni i salonów. Rolety woalowe są eleganckie i delikatne, przepuszczają światło;
  • roleta rzymska duo – dają możliwość regulacji przepuszczalności światła i są bardzo dekoracyjne, co sprawia, że świetnie nadają się do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu: sypialni, salonów, pokojów dziecinnych, a także kuchni i gabinetów;
  • roleta rzymska z szelkami – od wyżej wymienionych typów różni ją przede wszystkim montaż. Rolety rzymskie z szelkami montuje się na karniszu drążkowym. Tego typu rolety pozwalają regulować dostęp światła i mają zastosowanie w różnych pomieszczeniach.
Rolety rzymskie można podciągnąć lub opuścić do odpowiedniej w danej chwili wysokości, a robi się to za pociągając za sznurek lub koraliki.

Jak czyścić rolety rzymskie

Rolety rzymskie na pierwszy rzut oka mogą się wydawać trudne do utrzymania w czystości. Ale to mylne wrażenie. Większość rolet rzymskich można po prostu... prać w pralce. Oczywiście zawsze zapoznajmy się z zaleceniami producenta - czy w ogóle dopuszcza ten zabieg (najczęściej tak właśnie jest), jaka powinna być temperatura prania, czy można je wirować itp. Wszystkie informacje znajdziemy na metce, która powinna być przyszyta do wewnętrznej strony rolety.

Żeby przygotować roletę rzymską do prania trzeba odczepić rzep, którym tkanina jest przymocowana do szyny. Wyciągamy też sznurki i elementy usztywniające. Roletę pierzemy, suszymy i prasujemy (możliwość i temperaturę prasowania również sprawdźmy na metce). Czystą roletę mocujemy z powrotem rzepem, przewlekamy sznurki i usztywnienia.


Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: dekoria.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także