Różne sposoby otwierania drzwi

Różne sposoby otwierania drzwi

Wybór sposobu otwierania drzwi często decyduje o późniejszej aranżacji wnętrza. Oprócz najpopularniejszych drzwi uchylnych, są jeszcze modele przesuwne i składane.

Od rodzaju zastosowanych drzwi zależy, ile przestrzeni zajmą w pomieszczeniu po otworzeniu.  Drzwi uchylne mogą być jedno lub dwuskrzydłowe. Najczęściej stosowane są konstrukcje jednoskrzydłowe. Przez drzwi dwuskrzydłowe zazwyczaj można przejść w obiektach publicznych,
a w prywatnych mieszkaniach najczęściej prowadzą do przestronnych salonów. Drzwi przesuwne idealne są wówczas, gdy rozwiązania uchylne utrudniają aranżację pomieszczeń lub jeśli chcemy połączyć dwa pokoje, zapewniając jednocześnie możliwość ich szybkiego oddzielenia. 

Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 1 Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 2
Drzwi uchylne
Największą wadą drzwi uchylnych jest fakt, że wymagają sporo miejsca, aby swobodnie je otwierać i zamykać. Konstrukcje jednoskrzydłowe potrzebują przestrzeni z prawej lub lewej strony (w zależności od typu), drzwi dwuskrzydłowe z obu stron.

Kupując takie drzwi warto zmierzyć grubość ścian, do których będzie mocowana ościeżnica. Na rynku można wprawdzie znaleźć ościeżnice o regulowanej szerokości, jednak warto wiedzieć, że zakres tej regulacji wynosi jedynie ok. 2 cm. Wybierając drzwi trzeba również zdecydować, czy mają być pełne, czy przeszklone. Pomijając efekty dekoracyjne, warto wziąć pod uwagę, że drzwi pełne są cieplejsze i lepiej izolują akustycznie, zatem będą lepsze do pomieszczeń, które chcemy odizolować od reszty mieszkania, np. do gabinetu. Drzwi przeszklone, dzięki temu, iż przepuszczają światło, optycznie powiększają przestrzeń i wyglądają lżej.

Często podczas wyboru drzwi problem sprawia określenie, czy są lewe czy prawe. Aby to stwierdzić, wystarczy stanąć przed drzwiami w taki sposób, by można je było otworzyć do siebie. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, stoimy przed drzwiami prawymi, jeśli po lewej – są to drzwi lewe. Które jednak wybrać? Gdy kształt ścian na to pozwala, drzwi najlepiej dobrać w zależności od sposobu, w jaki najczęściej będą do nich podchodzić użytkownicy – jeśli układ wnętrza, czy przyzwyczajenia domowników sprawiają, że częściej podchodzą do drzwi z lewej strony, powinny być prawe. Jeśli użytkownicy częściej stają z prawej strony drzwi, wygodniejsze będą lewe. Naturalnie nie zawsze jest to możliwe, jednak ogólnie należy kierować się zasadą, że drzwi powinny ułatwiać, a nie utrudniać wejście. Gdy np. częściej podchodzimy do drzwi z prawej strony, drzwi prawe będą zasłaniały drogę i zanim wejdziemy do pomieszczenia trzeba będzie je obejść.

Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 3 Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 4 Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 5 Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 6

Drzwi przesuwne i składane
Różne sposoby otwierania drzwi - zdjęcie 7Drzwi przesuwne montowane są zazwyczaj w sytuacjach, gdy pomieszczenie nie pozwala na zastosowanie zwykłych drzwi uchylnych. Pozwalają na zaoszczędzenie sporej przestrzeni, a co za tym idzie ciekawą aranżację wnętrz. Skrzydła drzwi przesuwnych podwieszane są na szynie nośnej montowanej na górze otworu drzwiowego. W nowych rozwiązaniach stosowana jest jedna prowadnica u góry, a drzwi nie stykają się z podłogą, by umożliwić wykończenie posadzki dowolnym materiałem. Starsze systemy miały prowadnice u góry i na dole.

Prowadnica może być ukryta w ścianie lub mocowana na wierzchu. Wadą drugiego rozwiązania jest to, że drzwi są widoczne zarówno otwarte, jak i po zsunięciu. Drzwi na szynie wpuszczonej w mur, po otwarciu stają się niewidoczne - znikają w ścianie. To stwarza dodatkowe pole do popisu dla projektantów –  w aranżacji mogą wykorzystać również, zazwyczaj niedostępną, ścianę przy drzwiach. Takie rozwiązanie wymaga jednak zamontowania w murze specjalnej kasety. Dlatego decyzję o zastosowaniu drzwi przesuwnych najlepiej podejmować podczas budowy domu. W istniejącym mieszkaniu trzeba bowiem budować ściankę osłonową, która zmniejsza kubaturę pomieszczenia.

Drzwi przesuwne, podobnie jak uchylne, występują w wersjach jedno i dwuskrzydłowych.

Szczególnym rodzajem drzwi przesuwnych są modele składane. Skrzydło drzwi, podczas otwierania, składa się podobnie do wachlarza. Drzwi tego typu mają zastosowanie, gdy wejścia do sąsiednich pomieszczeń są usytuowane tak blisko, że drzwi uchylne uderzają o siebie blokując przejście.

Coraz większą popularnością cieszą się drzwi automatyczne, w których skrzydło drzwiowe otwiera się w górę – są chętnie montowane zwłaszcza w garażach ze względu na wygodę sterowania pilotem. Drzwi automatyczne każdego typu są sprzedawane w komplecie z ościeżnicą, zapewniającą działanie systemu siłowników i mechanizmów sterujących, zatem decyzję o ich montażu najlepiej podejmować jeszcze na etapie budowania domu. Montaż tego typu drzwi w istniejących obiektach zazwyczaj wiąże się z koniecznością przerabiania otworu drzwiowego w murze.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Rafał Witkowski

Zdjęcia: Invado, OknoPlus, Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także