Skrzypiące drzwi - domowe sposoby

0
Drzwi wewnętrzne
Jeśli chcemy pozbyć się skrzypiących drzwi najlepiej naoliwić zawiasy.

Skrzypiące drzwi to problem, który pojawia się w każdym mieszkaniu. Nie jest to męczące w ciągu dnia jednak staje się uciążliwe i denerwujące w nocy kiedy chcesz wyjść po cichu np. z dziecięcego pokoju do sypialni.

Jeśli Twoje drzwi przerażająco głośno skrzypią należy temu jakoś zaradzić. Na szczęście jest na to kilka sprawdzonych sposobów, np.: smar na bazie ropy, mydło, olej lub masło, parafina, WD-40 lub zwykła zasypka dla dzieci. Najczęstszym powodem denerwującego dźwięku wydobywającego się przy zamykaniu drzwi są zawiasy, na których są one zawieszone. Skrzypienie pojawia się w wyniku tarcia metal o metal przez co pojawia się tak znienawidzony przez nas dźwięk. Najprościej jest je wtedy naoliwić.

Zobacz: Jak uszczelnić drzwi wewnętrzne

Domowe sposoby na skrzypiące drzwi

W celu naoliwienia zawiasów najlepiej jest zdjąć drzwi i rozsunąć zawiasy. Wówczas pojawi się nam szczelina, którą smarujemy wybranym przez nas środkiem, następnie usuwamy nadmiar specyfiku, zakładamy ponownie drzwi i po wykonaniu kilku ruchów drzwiami powinny one przestać skrzypieć.  

Oto kilka sposobów na naoliwienie zawiasów:

  • Pierwszym sposobem jednak bardzo krótkotrwałym i raczej niepolecanym jest posmarowanie zawiasów olejem, masłem lub innym tłuszczem. Minus tej metody jest to, że po jakimś czasie olej może zjełczeć co spowoduje wydobywanie się brzydkiego zapachu.
  • Do „uciszenia” drzwi możemy także użyć smaru na bazie ropy. Przy otwartych drzwiach smarujemy zawiasy, a następnie kilka razy zamykamy i otwieramy drzwi w celu rozprowadzenia się smaru.
  • Smar możemy zastąpić zwykłym mydłem w kostce, woskiem (ewentualnie wazeliną techniczną lub olejem silikonowym). Wówczas nacieramy nimi zawiasy otwierając i zamykając drzwi.
  • Pomocny także będzie preparat WD-40
  • Puder dziecięcy rekomendujemy wtedy kiedy drzwi bardziej piszczą niż skrzeczą ponieważ może to być problem z drewnianymi elementami, które mają bezpośrednią styczność z innymi częściami drzwi. Wówczas puder trzeba nanieść na miejsce styku tych części.

Koniecznie przeczytaj: Wybieramy drzwi do sypialni

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy zdjąć drzwi z zawiasów użyjmy do tego celu środku w areozolu ( dzięki dołączonym rurkom w łatwy sposób rozprowadzimy w niewielkiej szczelinie preparat) lub miękkiego ołówka, którym należy porysować zawiasy.

 

 

Oceń artykuł
2,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Polecamy Ci również

Zobacz także