Stolarka okienna

Stolarka okienna

Na branżę budowlaną, podobnie jak na muzykę czy wzornictwo, oddziałuje moda.

duże przeszkleniaMedia, producenci, pogoda – te czynniki, ale także wiele innych, wpływają na panujące trendy w stolarce okiennej. Energooszczędność i duże przeszklenia to dwa najbardziej widoczne nurty wśród osób kupujących okna.

Moda na energooszczędność

Przede wszystkim rośnie świadomość na temat energooszczędności. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że wybór produktów o wysokiej termoizolacyjności wpłynie na mniejsze straty ciepła z wnętrza, a tym samym na niższe rachunki za ogrzewanie.  W kwestii energooszczędności okien należy zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną kwestię. Znaczna część producentów operując parametrami okien podaje współczynnik przenikania ciepła dla samej szyby. W ten sposób możemy zostać wprowadzeni w błąd, gdyż najważniejszy jest współczynnik przenikania ciepła całego okna, a nie szyby – współczynnik samej szyby jest zawsze lepszy od współczynnika całego okna i nie odzwierciedla faktycznej straty ciepła z wnętrza.

Nurt dbania o energooszczędność widać także w wyborze materiału, z którego wykonywane są okna. Coraz częściej doceniamy drewno – jako surowiec naturalny, sprawdzony, stosowany
w budownictwie od setek lat i charakteryzujący się dobrymi parametrami. Coraz popularniejsze staje się także, od dawna cenione za granicą, połączenie drewna i aluminium.

okno drewnianeWięcej światła

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują duże przeszklenia – często decydujemy się na okna 
i drzwi tarasowe o większych od standardowych wymiarach.
W dużej mierze jest to spowodowane walorami estetycznymi – duże okna gwarantują wrażenie większej, otwartej przestrzeni. Ponadto rozległe przeszklenia rozjaśniają wnętrze, dają znaczną ilość światła słonecznego, ale także ciepła – pod warunkiem, że są zamontowane w miejscu o dużym nasłonecznieniu. Nowoczesne produkty o wysokiej termoizolacyjności pozwalają na połączenie walorów estetycznych z rozsądnym wyborem produktów energooszczędnych.
W kwestii kolorów widać wyraźnie dwa trendy. Mieszańcy domów jednorodzinnych zdecydowanie częściej wybierają okna z naturalnym widocznym rysunkiem drewna. Osoby mieszkające
w budynkach wielorodzinnych natomiast najczęściej kupują okna malowane w kolorach kryjących.
Większość trendów w stolarce okiennej to wynik rozwoju rynku i zmiany naszych upodobań. Pozytywnym elementem jest fakt, że wybierając okna, coraz częściej kierujemy się nie tylko najniższą ceną, ale także energooszczędnością kupowanych modeli.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Sokółka

Polecamy Ci również

Zobacz także