Świadectwo energetyczne budynku a system GENEO

Świadectwo energetyczne budynku a system GENEO

Od dnia 1 stycznia 2009 roku Prawo Budowlane oraz dyrektywa Unii Europejskiej nakładają na inwestorów budujących domy nowy obowiązek formalny. Wszystkie nowe oraz wprowadzane do obrotu na rynku nieruchomości budynki mieszkalne powinny posiadać świadectwo energetyczne.

W praktyce oznacza to, że bez posiadania wymaganego dokumentu nie otrzymamy zgody na użytkowanie domu, ani nie zdołamy sprzedać użytkowanego dotychczas mieszkania.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku sporządza się po to, aby określić zapotrzebowanie danego budynku na energię, służącą ogrzaniu pomieszczeń, podgrzaniu ciepłej wody użytkowej oraz potrzebną do zasilania domowej wentylacji, czy klimatyzacji. Im wspominane zapotrzebowanie energetyczne budynku jest mniejsze, tym oczywiście lepiej dla właściciela, ponieważ więcej pieniędzy pozostanie w jego kieszeni. Niebagatelną rolę i wpływ na wynik przeprowadzonej ekspertyzy mają zamontowane w budynku okna i drzwi zewnętrzne.

energooszczędne okna

System GENEO, a oszczędność pieniędzy

Pomimo, że obowiązek posiadania dodatkowego dokumentu nie wszystkim podoba się tak samo – to jednak podstawowym celem ustawodawców jest zwiększenie świadomości użytkowników o możliwościach związanych z oszczędną eksploatacją domu. Wymóg ma także za zadanie promowanie budownictwa jak najbardziej efektywnego energetycznie. Szacuje się, że przez stare, nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne może uciekać z ogrzewanych w zimie pomieszczeń nawet 35% ciepła. Okna takie to najczęściej elementy domów starego typu, wznoszonych przed wielu laty lub wielorodzinnych kamienic oraz starszych bloków z wielkiej płyty. Aby ciepło przestało przez nie wreszcie uciekać, a rachunki za energię stały się niższe – stare okna i drzwi trzeba wymienić na nowe. Wówczas też uzyskane świadectwo charakterystyki energetycznej okaże się być dla nas zdecydowanie bardziej przychylne. To z kolei, dla potencjalnych klientów - stanowi doskonałą zachętę do nabycia lub wynajęcia naszej nieruchomości. Dla nas samych – oznacza całkiem spore i namacalne oszczędności. Wielkość zaoszczędzonych środków finansowych zależy w znacznej mierze od efektywności energetycznej zastosowanych w budynku okien i drzwi. Specjaliści firmy REHAU wyszli naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i stworzyli innowacyjny system GENEO. Przy zastosowaniu okien i drzwi zewnętrznych wspomnianego systemu – oszczędzanie pieniędzy jest dużo prostsze, niż dotychczas. Ponadto, dzięki przygotowanemu przez REHAU kalkulatorowi energetycznemu, możliwe jest obliczenie wysokości zaoszczędzonych środków finansowych w poszczególnych, indywidualnych przypadkach. Każdy z nas może zatem w prosty sposób sprawdzić czy inwestycja będzie dla niego opłacalna i po jakim czasie nastąpi jej zwrot.

Sprawdź: Ile możesz zaoszczędzić wymieniając okna

Jakie kryteria są najważniejsze przy zakupie okien?

Wyniki

Nowe okno na świat

REHAU wprowadził na rynek innowacyjną serię okien i drzwi zewnętrznych z nadzwyczajnymi parametrami ochrony cieplnej. Przy zastosowaniu okien GENEO oszczędności finansowe pożytkowane dotychczas na pokrycie kosztów ogrzewania domu mogą sięgnąć nawet 76%. Warto zastanowić się nad tym, ile to pieniędzy w naszym konkretnym przypadku. Warto też wziąć pod uwagę, że ceny energii cieplnej nie wzrastają już tylko jeden raz w roku, a stają się wyższe niemal każdego miesiąca. System okien GENEO sprawdza się zarówno w domach i lokalach mieszkalnych całkowicie nowych, jak i w tych poddawanych termomodernizacji. W dziedzinie techniki okiennej jest on niezwykłą innowacyjnością pod względem efektywności energetycznej, a co za tym idzie - na rynku handlowym zajmuje pozycję lidera. Profile GENEO posiadają doskonałe właściwości statyczne, bez konieczności stosowania wzmocnień stalowych. Dzieje się tak dzięki unikalnej recepturze tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO. Okna są na tyle efektywne energetycznie, że spełniają wymogi, które stawia się dla domów pasywnych. To też powoduje, że w coraz popularniejszym również i w Polsce – budownictwie zeroenergetycznym – cieszą  się wciąż rosnącą popularnością.

Drzwi otwarte na korzyści

Podczas wyboru drzwi kierujemy się głównie ich wyglądem zewnętrznym. Jest on oczywiście bardzo istotny, ale oprócz estetyki – drzwi powinny jeszcze spełniać szereg przypisanych im funkcji użytkowych oraz chronić dom przed zimnem. Naprzeciw takim właśnie oczekiwaniom wyszła firma REHAU – wprowadzając na rynek system drzwi zewnętrznych GENEO. Drzwi te łączą w sobie estetykę z ochroną cieplną, a dodatkowym ich atutem jest nowoczesność, spowodowana zastosowaniem nowych, krytych zawiasów. Podobnie, jak omówione powyżej - okna GENEO – drzwi tego samego sytemu – z powodzeniem nadają się do domów pasywnych. Co ciekawe, można je też śmiało montować w tzw. domach bez barier. Drzwi posiadają bowiem tak niski próg (zaledwie 20 mm), że bez trudu przedostaną się przez nie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

energooszczędne drzwi

Należy zwrócić uwagę, że połączenie tak wielu istotnych cech i dostosowanie produktów do indywidualnych potrzeb użytkownika, w branży okiennej lub drzwiowej jeszcze do niedawna było całkowicie niemożliwe. Tymczasem, technologia i bystrość umysłu specjalistów – powodują, że okno i drzwi doskonale chronią budynek termicznie, są odpowiednio estetyczne i nowoczesne oraz zaspakajają potrzeby niepełnosprawnych.

Okna i drzwi energooszczędne – zobacz więcej

Oceń artykuł
4,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Aniela Frączak

Źródło: REHAU

Polecamy Ci również

Zobacz także