Świąteczne dekoracje okien - pomysły

2
świąteczne dekoracje okien

Zbliżają się święta – czas kupowania prezentów, ubierania choinki oraz przygotowywania pysznych dań. Boże Narodzenie to również dobra okazja, aby pięknie udekorować okna, tworząc prawdziwie, świąteczny nastrój. Jak jednak je ozdobić, aby jednocześnie nie uszkodzić okien?

Możliwości dekoracji jest naprawdę wiele. Możemy zdecydować się na folie dekoracyjne, sztuczny śnieg, czy stroiki. Wybór świątecznych dodatków jest bardzo duży. Przystrojone będą nie tylko ozdobą domu, ale też wprowadzą nas w radosny, magiczny nastrój. Jeśli odpowiednio przymocujemy dekoracje, nie powinniśmy obawiać się, że zniszczymy okna. Większość ozdób można łatwo usunąć.

Pada śnieg, pada śnieg

Czasem zdarza się, że na święta nie ma śniegu. W takim przypadku biały puch możemy samodzielnie wyczarować w naszych oknach. Wystarczy kupić sztuczny śnieg, który w okresie świątecznym dostępny jest w prawie każdym sklepie. Wzory, jakie naniesiemy na szybę zależą tylko od naszej wyobraźni. Najłatwiej jest udekorować okno przy pomocy wcześniej przygotowanych szablonów.

Niezależnie od ozdób jakie wybierzemy, na początek warto dokładnie umyć okna i osuszyć je miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Dzięki temu dekoracje będą lepiej trzymały się na szybie. Sztuczny śnieg to bardzo pomysłowy i zarazem ekonomiczny sposób ozdoby okna. Kiedy święta się skończą, możemy go po prostu zmyć ciepłą wodą.

Alternatywą dla sztucznego śniegu są łatwo zmywalne farbki do okien, za pomocą których możemy ozdobić szyby świątecznymi motywami. Dostępne są one w wielu kolorach, co pozwala nam namalować prawdziwie bożonarodzeniową dekorację. Do oczyszczenia okien wystarczy wówczas ciepła woda z płynem i delikatna szmatka. Przy zmywaniu farby powinniśmy jednak uważać, aby nie skapywała ona na podłogę czy parapet, gdyż może pozostawić ślady.

Stroik się stroi

Jeśli chcemy podkreślić świąteczny klimat, możemy w naszych oknach ustawić stroiki kupione
w sklepie lub wykonane samodzielnie. Stroiki bożonarodzeniowe najczęściej robi się z sosnowych gałązek, które stanowią podstawę dla świeczki. Możemy ozdobić je bombkami lub wstążką oraz dodać inne świąteczne akcenty. Jeśli zdecydujemy się na taką dekorację, pamiętajmy, aby nie pozostawiać płonącej świeczki bez nadzoru. Warto też podłożyć pod stroik podstawkę, aby kapiący wosk nie ubrudził parapetu. W żadnym wypadku nie należy przybijać stroików do ramy okiennej gwoździami ani pinezkami, gdyż możemy nieodwracalnie uszkodzić profil.

Jak jeszcze możemy upiększyć okna?

Na rynku dostępne są rozwiązania, które odmienią nasze okna w klika minut. Jednym z nich są folie dekoracyjne - dzięki nim, nawet przy małym nakładzie pracy możemy nadać szybom okiennym świąteczny wygląd. Takie ozdoby są całkowicie bezpieczne dla okien, ponieważ mocujemy je bez użycia kleju. Folie dekoracyjne utrzymują się na szybach na zasadzie elektrostatycznej. Dzięki temu po świętach wystarczy jedynie zdjąć ozdoby. W każdej chwili możemy też przełożyć je na inne okno.

Innym sposobem na ozdobienie okien są kupione lub własnoręcznie wykonane zawieszki. Możemy je zrobić z zielonych gałązek, słomy czy pierników albo zwykłego brystolu.

Niezależnie od tego, jaki sposób dekoracji wybraliśmy, jeśli chcemy nadać wnętrzu świąteczny,
a jednocześnie elegancki charakter nie powinniśmy łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów. Taka mieszanka może bowiem przyprawić o zawrót głowy. Ostatnio coraz większą popularność zyskują nowoczesne kompozycje w kolorach fioletu i złota czy srebra. Możemy też zdecydować się na ponadczasową klasykę, w której dominują takie barwy, jak np.: czerwień, zieleń i złoto.

Przygotowanie bożonarodzeniowych dekoracji może być dobrą zabawą dla całej rodziny
i sposobem na spędzenie ciepłych, miłych chwil z bliskimi. Przystrojone okna wprowadzą nas
w świąteczny nastrój i nadadzą wnętrzom niepowtarzalnego klimatu.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także