Światło naturalne na zdrowie czyli VELUX Daylight Sympozjum 2015

Światło naturalne na zdrowie czyli VELUX Daylight Sympozjum 2015

Na początku września w Londynie odbyło się 6. Międzynarodowe VELUXDaylight Sympozjum, podczas którego omawiano nowe idee oraz metody projektowania budynków mających korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Światło naturalne na zdrowie czyli VELUX Daylight Sympozjum 2015

Tematem przewodnim 35 wykładów wygłoszonych podczas sympozjum, w którym udział wzięło ponad 350 uczestników z 30 krajów, było znaczenie i rola światła dziennego w różnego typu obiektach oraz jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Przez dwa dni naukowcy, architekci, inżynierowie i specjaliści w dziedzinie budownictwa dyskutowali nad tym, w jaki sposób naturalne światło może mieć wpływ na nas, żyjących w społeczeństwie, które obecnie funkcjonuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i większość tego czasu spędza w budynkach.
W przemówieniu otwierającym sympozjum profesor Koen Steemers z Uniwersytetu w Cambridge zwrócił uwagę na rolę projektantów w tworzeniu przestrzeni odpowiadających stylowi życia współczesnych ludzi oraz ich zdrowiu.
- Jako projektanci powinniśmy skupić się na stworzeniu warunków korzystnych dla zdrowia psychicznego. W tym kontekście światło dzienne odgrywa kluczową rolę - powiedział profesor Koen Steemers. Wprowadził on nowe pojęcie, „nudge-architecture” („architektura zachęcająca”), oznaczające sytuację, w której odpowiednio zaprojektowane budynki i przestrzenie wokół sprzyjają nawiązywaniu kontaktów, zachęcają do aktywności i nauki oraz wpływają korzystnie na zdrowie i samopoczucie ludzi.

David Nelson, dyrektor ds. projektowania w Foster+PartnersDavid Nelson, dyrektor ds. projektowania w Foster+Partners, przedstawił różnorodne projekty wykorzystujące bardzo świadomie światło naturalne w przekazie architektonicznym, prezentując imponujące portfolio realizacji swojej firmy z całego świata. Inne przykłady z Chin, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz z Europy pokazały, że światło dzienne jako najważniejszy element zrównoważonego budownictwa to trend globalny.

Znaczenia światła słonecznego

W swoim skłaniającym do refleksji wykładzie „Po pierwsze - nie szkodzić” Deborah Burnettz amerykańskiej firmy Benya Burnett opowiedziała się za bliższą współpracą między projektantami a lekarzami po to, aby proponowane rozwiązania w dziedzinie oświetlenia były rzeczywiście korzystne dla ludzkiego zdrowia. Podczas sympozjum poruszano również takie kwestie, jak wpływ światła naturalnego na przyspieszenie procesu zdrowienia w szpitalach oraz na zwiększenie zdolności poznawczych dzieci w szkołach.
- Podejście interdyscyplinarne w projektowaniu oświetlenia podkreślane podczas Daylight Sympozjum jest podstawą współczesnego projektowania. Architekci powinni korzystać z podpowiedzi specjalistów z innych dziedzin, bo przecież zależny nam na poprawianiu jakości życia człowieka
- komentuje dr arch. Jolanta Sroczyńska, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. - Jako architekt, z zaciekawieniem wysłuchałam prezentacji typowo architektonicznych przedstawianych przez Davida Nelsona z biura Fostera w Anglii i prof. Song Yehao z Pekinu. Trudno jednak nie wspomnieć o wynikach badań prowadzonych przez naukowców angielskich nad wpływem światła na kondycję człowieka oraz o rozważaniach specjalistów, badających warunki światła w szpitalach i szkołach. Wnioski z ich badań pomagają nam, architektom w zindywidualizowanym podejściu do zagadnień oświetlenia w tak szczególnych budynkach" - dodaje dr arch. Jolanta Sroczyńska.

6. Międzynarodowe VELUX Daylight Sympozjum

Światło w budynkach  - potrzeba nowych regulacji

Drugi dzień sympozjum poświęcono pomiarom światła i stosownym przepisom. Rozmawiano m.in. o potrzebie stworzenia nowych metod oceny ilości światła dziennego docierającego do budynku w powiązaniu z jego usytuowaniem, orientacją i danymi uzależnionymi od pór roku.
Marc Fontoynont przedstawił projekt nowej normy europejskiej dotyczącej światła naturalnego, który wkrótce stanie się przedmiotem konsultacji społecznych. Norma zawiera zalecenia dotyczące zapewnienia minimum światła dziennego oraz widoku z okien, wystawienia na działanie światła słonecznego i ochrony przed odblaskiem.

Daylight Sympozjum zyskało pozycję uznanego na arenie międzynarodowej wydarzenia, gromadzącego w jednym miejscu naukowców, specjalistów i decydentów w dziedzinie światła naturalnego.

6. Międzynarodowe VELUX Daylight Sympozjum odbyło się w ramach programu Międzynarodowego Roku Światła (International Year of Light, IYL), który został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu uświadomienie ludziom na całym świecie, w jaki sposób światło sprzyja zrównoważonemu rozwojowi oraz rozwiązaniu globalnych problemów z energią, edukacją i zdrowiem. Grupa VELUX jest sponsorem obchodów Międzynarodowego Roku Światła.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także