Świetlik tunelowy - nowy design

Świetlik tunelowy - nowy design

Stworzony we współpracy firmy VELUX i światowej sławy projektanta Rossa Lovegrove’a moduł słoneczny do świetlika tunelowego dzięki swej formie przechwytuje promieniowanie słoneczne i odbite kieruje do wnętrza pomieszczenia.

oświetlenie w mieszkaniu

Świetlik tunelowy przeznaczony jest do pomieszczeń, w których nie ma możliwości zamontowania okien i gdzie jedynym źródłem światła mogło być światło elektryczne. Można go montować
w dowolnym pomieszczeniu, gdzie potrzebne jest subtelne, naturalne oświetlenie. Daje on możliwość doświetlenia nawet najciemniejszych i odizolowanych miejsc. Naturalne światło dzienne zostaje doprowadzone przez warstwę pokrycia dachu i poddasza nieużytkowego, do przestrzeni położonych na kondygnacji poniżej również w środku budynku.oświetlenie Część zewnętrzna świetlika skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia. Na suficie widoczna jest wyjątkowa rzeźbiarska forma, delikatnie i przyjemnie rozpraszająca światło. Nawet w pochmurny dzień świetlik tunelowy generuje tyle światła co tradycyjna żarówka 60 W. Moduł słoneczny pozwala na delikatne rozproszenie światła oraz na dostosowanie jego natężenia i kąta padania.
W prosty i elegancki sposób można przekształcić każde wnętrze w jasne i pełne światła dziennego. To fantastyczny, absolutnie niepowtarzalny i niezwykły projekt. Ale taka jest większość pomysłów Brytyjczyka Rossa Lovegrove’a. Zawieszone na cienkich metalowych linkach obłe kamyki wyglądają jakby lewitowały. Ten organiczny projekt zdobył w 2009 roku medal międzynarodowych targach budowlanych we Francji – BATIMAT, zaś 2010 roku nagrodę Red Dot Design jako produkt najlepszy z najlepszych (Best of the best). Jest tu zarówno fascynacja światem otaczającej nas przyrody, jak i szerzej – przestrzenią kosmiczną. Podstawą twórczej wyobraźni Lovegrove’a jest świat natury. Inspiruje go jest nie tylko piękno przyrody, ale i jej logika.

świetlik oświetlenieświatło - świetlik tunelowyświetlik tunelowy

Jednocześnie poszukiwania projektanta śmiało wybiegają w przyszłość. Obszarem poszukiwań Lovegrove’a są także odnawialne źródła energii. Nazywany rzecznikiem tzw. zielonego dizajnu,
w swoich pracach zwraca uwagę na aspekt ekologiczny oraz znajduje inspirację w formach występujących w przyrodzie. W ekologicznym podejściu uwzględnia cały cykl życia produktu, od sposobu jego wytwarzania, po sposób eksploatacji, trwałość, oszczędność tworzywa i środków produkcji. Jego projekty dalekie są jednak od tego, co potocznie kojarzy się ze stylem eko. To raczej futurystyczne twory zaawansowanej technologii. Od lat eksperymentuje z lampami zasilanymi energią słoneczną i dlatego chętnie pojął się współpracy z firmą VELUX.

oświetlenie w domu

Artysta mieszka i pracuje w Londynie, tworząc projekty dla najlepszych światowych firm i marek. Jest laureatem wielu nagród, a jego realizacje prezentowane były w najbardziej prestiżowych muzeach i galeriach świata, m.in.: Museum of Modern Art i Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu, Design Museum w Londynie.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także