Świetliki tunelowe

Światło naturalne jest najzdrowsze i najtańsze. Jednak w każdym domu są pomieszczenia – na przykład łazienka, korytarz, garderoba – do których ono nie dociera, a montaż okien jest utrudniony. Rozwiązaniem jest świetlik tunelowy.

świetlik tunelowyPrzez świetliki tunelowe (rurowe) do domu wpada przez cały dzień naturalne światło, które rozjaśnia wnętrza, wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, a także pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd.

Świetlikami tunelowymi można doświetlać wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają. Mogą być również wykorzystywane wieczorami oraz w nocy, jeśli zainstaluje się w nich oprawy oświetleniowe, które spełniają funkcje lamp. Świetlik dostarcza rozproszone światło nie nagrzewając pomieszczenia latem i nie powodując utraty ciepła zimą.

ilość dostarczanego światła zależy od miejsca montażu kopuły na dachu, pory roku, pogody i długości rury światłonośnejZasada działania
Świetliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – można je zastosować w pewnej odległości od doświetlanego pomieszczenia. Jest jeden warunek: musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do
15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.

Zasada działania świetlików tunelowych jest prosta: część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.

Tunel może być sztywny lub giętki. Pierwszy stosujemy, gdy odległość między dachem a pomieszczeniem wynosi mniej niż 2 metry lub gdy nie ma możliwości poprowadzenia prostego tunelu, np. występują przeszkody. Jeśli tunel musi być długi, lepiej wybrać ten ze sztywnych elementów, ponieważ może on doświetlić nawet 16 m² (w zależności od średnicy rury) i ze względu na brak załamań światła jest efektywniejszy niż elastyczny.

Przez świetlik naturalne światło wpada tam... ...gdzie nie było to możliwe

zwykle nie ma potrzeby wykonania remontu pomieszczenie... a czas potrzebny do zamontowania świetlika to maksymalnie 5 godzin

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także