Świetliki tunelowe - czym są, jak działają i jak je zamontować?

0
Świetliki tunelowe
Świetliki tunelowe dostarczają światło do trudno dostępnych miejsc w domu

Światło naturalne jest najzdrowsze i najtańsze. Jednak w każdym domu są pomieszczenia – na przykład łazienka, korytarz, garderoba – do których ono nie dociera, a montaż okien jest utrudniony. Rozwiązaniem jest świetlik tunelowy.

Przez świetliki tunelowe (rurowe) do domu wpada przez cały dzień naturalne światło, które rozjaśnia wnętrza, wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, a także pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd.

Świetlikami tunelowymi można doświetlać wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają. Mogą być również wykorzystywane wieczorami oraz w nocy, jeśli zainstaluje się w nich oprawy oświetleniowe, które spełniają funkcje lamp. Świetlik dostarcza rozproszone światło nie nagrzewając pomieszczenia latem i nie powodując utraty ciepła zimą.

 

Zobacz też: Okna w domu a kierunki świata

Zasada działania świetlików tunelowych

Świetliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – można je zastosować w pewnej odległości od doświetlanego pomieszczenia. Jest jeden warunek: musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.

Zasada działania świetlików tunelowych jest prosta: część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.

Tunel może być sztywny lub giętki. Pierwszy stosujemy, gdy odległość między dachem a pomieszczeniem wynosi mniej niż 2 metry lub gdy nie ma możliwości poprowadzenia prostego tunelu, np. występują przeszkody. Jeśli tunel musi być długi, lepiej wybrać ten ze sztywnych elementów, ponieważ może on doświetlić nawet 16 m² (w zależności od średnicy rury) i ze względu na brak załamań światła jest efektywniejszy niż elastyczny.

Montaż świetlików tunelowych

Instalacja świetlika jest prosta, podobna do sposobu montażu okna do poddaszy. Nie wymaga przeprowadzenia jakichkolwiek zmian w konstrukcji dachu ani specjalnych prac wykończeniowych, dlatego można zainstalować go na dowolnym etapie budowy domu, również podczas remontu (wymaga to wprawdzie zdemontowania pokrycia, ale przy tak niewielkiej ­powierzchni nie jest to ­trudne).

Jeśli świetlik jest montowany podczas budowy domu, jego instalacja może odbywać się w dwóch etapach. Pierwszy – na etapie układania pokrycia instaluje się element dachowy świetlika. Drugi – przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego odbywa się podczas ocieplania dachu oraz ­wykonywania sufitów podwieszanych. Czas potrzebny, aby zamontować świetlik waha się od 2 do 5 godzin, w zależności od sprawności ekipy.

Polecany artykuł: Okna skrzynkowe – materiały, parametry, kiedy się je stosuje, koszty

Zasady montażu świetlików tunelowych:

  • kopułę świetlika powinno umieszczać się na najbardziej nasłonecznionej części dachu (część południowa), unikając miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budynki;
  • długość i sposób wygięcia ­tunelu wpływa na efektywność doświetlenia – im krótszy i zamontowany w linii prostej, tym więcej dostarczy światła;
  • najlepiej montować tunel między krokwiami w linii prostej, kierując go na stronę południową;
  • rekomendowany kąt nachylenia dachu: 15–60º – pokrycia profilowane (dachówka falista, blacha trapezowa); 35–60º – pokrycia płaskie (blacha arkuszowa, dachówka bitumiczna);
  • element wewnętrzny świetlika należy montować w poziomych sufitach; nie zaleca się montowania go na skośnych powierzchniach.

Czyszczenie i konserwacja

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl są pokryte powłoką łatwo ­zmywalną i wystarczy silniejszy deszcz, aby były czyste, natomiast kołnierz zintegrowany z ramą w ogóle nie ­wymaga konserwacji.

­Tunel światłonośny nie ­wymaga czyszczenia, a ­zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka. Jeżeli jednak z ­jakiegokolwiek powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu, można go łatwo zdemontować i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia. Część rozpraszacza znajdującą się od strony pomieszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

To też może Cię zainteresować: Obróbka okien dachowych i lukarn od wewnątrz - jak i czym to zrobić

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także