Światło naturalne jest najzdrowsze i najtańsze. Jednak w każdym domu są pomieszczenia – na przykład łazienka, korytarz, garderoba – do których ono nie dociera, a montaż okien jest utrudniony. Rozwiązaniem jest świetlik tunelowy.
Świetlikami tunelowymi można doświetlać wszystkie pomieszczenia, które tego wymagają. Mogą być również wykorzystywane wieczorami oraz w nocy, jeśli zainstaluje się w nich oprawy oświetleniowe, które spełniają funkcje lamp. Świetlik dostarcza rozproszone światło nie nagrzewając pomieszczenia latem i nie powodując utraty ciepła zimą.
Zobacz też: Okna w domu a kierunki świata
Zasada działania świetlików tunelowych
Świetliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – można je zastosować w pewnej odległości od doświetlanego pomieszczenia. Jest jeden warunek: musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.
Zasada działania świetlików tunelowych jest prosta: część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.
Tunel może być sztywny lub giętki. Pierwszy stosujemy, gdy odległość między dachem a pomieszczeniem wynosi mniej niż 2 metry lub gdy nie ma możliwości poprowadzenia prostego tunelu, np. występują przeszkody. Jeśli tunel musi być długi, lepiej wybrać ten ze sztywnych elementów, ponieważ może on doświetlić nawet 16 m² (w zależności od średnicy rury) i ze względu na brak załamań światła jest efektywniejszy niż elastyczny.
Montaż świetlików tunelowych
Instalacja świetlika jest prosta, podobna do sposobu montażu okna do poddaszy. Nie wymaga przeprowadzenia jakichkolwiek zmian w konstrukcji dachu ani specjalnych prac wykończeniowych, dlatego można zainstalować go na dowolnym etapie budowy domu, również podczas remontu (wymaga to wprawdzie zdemontowania pokrycia, ale przy tak niewielkiej powierzchni nie jest to trudne).
Jeśli świetlik jest montowany podczas budowy domu, jego instalacja może odbywać się w dwóch etapach. Pierwszy – na etapie układania pokrycia instaluje się element dachowy świetlika. Drugi – przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego odbywa się podczas ocieplania dachu oraz wykonywania sufitów podwieszanych. Czas potrzebny, aby zamontować świetlik waha się od 2 do 5 godzin, w zależności od sprawności ekipy.
Polecany artykuł: Okna skrzynkowe – materiały, parametry, kiedy się je stosuje, koszty
Zasady montażu świetlików tunelowych:
- kopułę świetlika powinno umieszczać się na najbardziej nasłonecznionej części dachu (część południowa), unikając miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budynki;
- długość i sposób wygięcia tunelu wpływa na efektywność doświetlenia – im krótszy i zamontowany w linii prostej, tym więcej dostarczy światła;
- najlepiej montować tunel między krokwiami w linii prostej, kierując go na stronę południową;
- rekomendowany kąt nachylenia dachu: 15–60º – pokrycia profilowane (dachówka falista, blacha trapezowa); 35–60º – pokrycia płaskie (blacha arkuszowa, dachówka bitumiczna);
- element wewnętrzny świetlika należy montować w poziomych sufitach; nie zaleca się montowania go na skośnych powierzchniach.
Czyszczenie i konserwacja
Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl są pokryte powłoką łatwo zmywalną i wystarczy silniejszy deszcz, aby były czyste, natomiast kołnierz zintegrowany z ramą w ogóle nie wymaga konserwacji.
Tunel światłonośny nie wymaga czyszczenia, a zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu, można go łatwo zdemontować i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia. Część rozpraszacza znajdującą się od strony pomieszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.
To też może Cię zainteresować: Obróbka okien dachowych i lukarn od wewnątrz - jak i czym to zrobić