System naturalnej wentylacji

System naturalnej wentylacji

Znajdujący się w San Francisco budynek California Academy of Science, to budowla niezwykła. Wyjątkowy projekt oraz zastosowane rozwiązania sprawiają, że jest jednym z najbardziej innowacyjnych i ekologicznych obiektów tego typu na świecie.

System naturalnej wentylacji - zdjęcie 1 System naturalnej wentylacji - zdjęcie 2

Zaprojektowane przez włoskiego architekta Renzo Piano muzeum historii naturalnej w San Francisco zachwyca oryginalnością. Pod jego oryginalnym dachem, będącym nawiązaniem do wzgórz San Francisco, mieszczą się skupione w jednym miejscu akwarium, planetarium, sektory wystawowe oraz jednostki badawcze. Na zielonym dachu o powierzchni ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych zasadzono 1,7 miliona miejscowych roślin, dzięki czemu budynek doskonale komponuje się z otaczającym go parkiem. Dodatkowo, dwie kopuły kryjące pod sobą planetarium i las deszczowy, wyposażone w okrągłe świetliki, nadają całości futurystycznego wyglądu i przyciągają wzrok  zwiedzających. Jednak nie tylko walory architektoniczne budynku California Academy of Science sprawiają, że jest on godny uwagi. Zastosowane rozwiązania, m.in. system naturalnej wentylacji stworzony w oparciu o produkty firmy D+H, sprawiają, że ustala on również nowe standardy nowoczesnego, trwałego i bliskiego natury budownictwa. 

System naturalnej wentylacji - zdjęcie 3 System naturalnej wentylacji - zdjęcie 4

Design w parze z technologią
Głównym zadaniem stojącym przed firmą projektującą system wentylacyjny było stworzenie techniki klimatyzacyjnej przy minimalnym udziale energii pierwotnej. Stało się to możliwe dzięki inteligentnemu wykorzystaniu naturalnych przepływów powietrza, które wywołane są różnymi wymiarami konstrukcji dachu, kopuł i elementów fasad. We frontowej, szklanej fasadzie wbudowano okna wyposażone w elektryczne napędy firmy D+H, których specjalna konstrukcja sprawia, że doskonale sprawdzają się w przypadku trudno dostępnych okien. Napędy te połączone są z centralą, co pozwala natychmiast reagować na wszystkie wewnętrzne i zewnętrzne zmiany warunków klimatycznych. Dzięki odpowiednio dobranym kątom otwarcia w chłodniejsze dni możliwa jest wentylacja bez uciążliwych przeciągów, a podczas ciepłej pogody szybkie ochłodzenie pomieszczeń. Ponadto sekwencje wentylacyjne są sterowane takimi parametrami jak temperatura, wilgotność powietrza i stężenie dwutlenku węgla wewnątrz budynku. Dodatkowo system reaguje również na zmiany warunków pogodowych, dzięki czemu w przypadku deszczu, mgły, bądź wiatrów okna  automatycznie się zamykają.

System naturalnej wentylacji - zdjęcie 5 System naturalnej wentylacji - zdjęcie 6

Tak zaprojektowany system naturalnej wentylacji w oparciu o rozwiązania firmy D+H, pozwolił zminimalizować konieczność korzystania ze zintegrowanego ogrzewania i chłodzenia podłóg, który jest włączany tylko w ekstremalnych przypadkach. Przekłada się to bezpośrednio na wysoką energooszczędność całego kompleksu pozwalającą osiągnąć aż do 34% niższe zużycie energii. 

Zbudowanie muzeum naturalnego w San Francisco, w miejsce starego, zniszczonego przez trzęsienie ziemi budynku, zajęło 10 lat. Nowy obiekt, pod względem formy oraz zastosowanych ekologicznych rozwiązań jest bardzo nowoczesny.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: D+H

Polecamy Ci również

Zobacz także