Systemy solarne – oszczędzamy energię

Systemy solarne – oszczędzamy energię

Wzrost kosztów energii to efekt wyczerpujących się światowych zasobów gazu i ropy naftowej. Energia odnawialna jest bezpłatna, przyjazna środowisku i pewna. Systemy solarne Roto Sunroof pozwalają oszczędzać energię, a co za tym idzie zmniejszać wydatki z domowego budżetu.

Systemy solarne są zintegrowane z dachem. Kolektory Roto są odporne na ekstremalne warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne dzięki zastosowaniu szkła hartowanego i unikalnej konstrukcji kołnierza uszczelniającego. Ponadto system „Steamback” chroni kolektory przed przegrzaniem, co wydłuża ich żywotność. 

roto sunroof kolektory roto sunroof kolektory

Oszczędzaj z Roto Sunroof
Aby system solarny w 100% spełniał nasze oczekiwania, należy już na etapie planowania wziąć pod uwagę różne czynniki, m.in.: dzienne zużycie ciepłej wody, umiejscowienie kolektorów na dachu względem słońca, nasłonecznienie itp. Można również w prosty sposób wstępnie obliczyć parametry instalacji. Przyjmuje się, że średnio na osobę powinien przypadać 1 m² powierzchni kolektora. Jeśli instalacja solarna ma również wspomagać ogrzewanie, to przelicza się 1 m² powierzchni kolektora na 10 m² powierzchni ogrzewanej podłogi. Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m² rocznie. Odpowiada to energii, jaką można  wytworzyć ze 100 l gazu czy oleju opałowego. Kolektor Roto ma powierzchnię 2,13 m² brutto (1,91 m² netto). W zależności od potrzeb wystarczą już 2 kolektory, aby podgrzać wodę użytkową dla 4 osób. Instalacja o takiej powierzchni pozwala na wytworzenie około 2000 kWh energii rocznie. Instalacja z 3 kolektorów wytwarza rocznie około 3000 kWh energii. Przy 5 kolektorach, lub większej ich ilości, Roto Sunroof umożliwia dodatkowo wspomaganie ogrzewania. Z systemem solarnym Roto można zapewnić nawet do 70% energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej. Łatwo wyliczyć zatem oszczędności. Jeżeli zdecydujemy się na system solarny Roto Sunroof z 3 kolektorami i systemem kotłowym CuboPur 300, to jesteśmy w stanie uzyskać 3000 kWh bezpłatnej energii rocznie. Porównując ceny ogrzewania gazem płynnym, olejem opałowym czy energią elektryczną oszczędzamy rocznie nawet do około 1600 zł. Zakup systemu solarnego zwraca się nam zatem już po kilku latach. Co więcej, teraz można uzyskać dotację w wysokości 45% kosztów poniesionych na instalację solarną Roto Sunroof i jej montaż. To dodatkowo skraca czas, w jakim zwracają nam się poniesione koszty. Na kolektory Roto udzielna jest 10-letnia gwarancja.

To warto wiedzieć
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z bankami w sprawie dopłat do kredytów udzielanych na zakup i montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. W ramach programu NFOŚiGW można otrzymać 45% dopłaty do systemów solarnych Roto.

Dofinansowanie obejmuje:

  • sporządzenie projektu budowlano-wykonawczego
  • zakup: kolektorów słonecznych, zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji
  • montaż kompletnego zestawu

Program skierowany jest do osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych posiadających prawo do dysponowania nieruchomością. NFOŚiGW zwróci do 45% brutto poniesionych kosztów. Większością formalności w naszym imieniu zajmie się bank, w którym zdecydujemy się wziąć kredyt na zakup i montaż kolektorów. NFOŚiGW wymaga, aby kolektory słoneczne spełniały normy EN-12975-2 oraz posiadały europejski certyfikat Solar Keymark. Systemy solarne Roto posiadają wszystkie wymagane certyfikaty.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także