Szczelne okna

Szczelne okna

szczelne oknaKażde okno do budynku mieszkalnego wyposażone jest w komplet uszczelek. Uszczelnia się także połączenie ramy okiennej ze ścianą.

Okno musi być tak skonstruowane i zamontowane, żeby woda opadowa nie przeciekała do wnętrza budynku. Wokół ościeżnicy nie powinno być też mostka termicznego, czyli miejsca straty ciepła. Uszczelnienie ma zatem zapewnić również optymalną izolację termiczną na styku okno-ściana. Kolejną funkcją jest ograniczenie zbyt silnego strumienia powietrza nawiewanego do środka. Jeśli budynek nie został wyposażony w system wentylacji mechanicznej, lepiej żeby okno nie było szczelne w 100%. Musi się przez nie dostawać powietrze do wnętrz, inaczej wytworzy się tam klimat szklarniowy.

Uszczelki okienne
Profile okienne, zarówno drewniane, plastikowe jak i aluminiowe, wyposażane są w uszczelki. Montuje się je fabrycznie, w zakładach produkcyjnych. Uszczelki znajdują się na połączeniu szyby ze skrzydłem okiennym oraz na styku skrzydła i ościeżnicy. Kupujemy więc okna z już zamontowanymi uszczelkami. Są one wykonane z termoplastycznych elastomerów lub wulkanizowanej gumy EPDM. Te pierwsze uznawane są za produkt nowocześniejszy, przewyższający wyroby z gumy. Mają większą trwałość i zapewniają lepszą ochronę. Przed zakupem okna warto więc sprawdzić w jakie uszczelki jest wyposażone.

Pianki i taśmy izolacyjne
Podczas montażu okna powinno się zadbać o właściwe zaizolowanie styku ościeżnicy ze ścianą. Wzdłuż obwodu wtryskuje się więc niskorozprężną piankę poliuretanową, która pęcznieje i wypełnia wszelkie szczeliny. Pianka poprawia izolacyjność cieplną wokół okna. Pakowana jest w puszki ze spustem. Wtryskiwanie następuje za pośrednictwem elastycznej, plastikowej rurki.
Oprócz pianki stosuje się także taśmy uszczelniające. Potrzebne są dwa ich rodzaje:

  • tszczelność okna zależy od prawidłowego montażuaśmy paroizolacyjne – umieszcza się je od wewnątrz budynku. Służą do oklejenia styku ościeżnicy i ściany. Po naklejeniu ukrywane są pod warstwą tynku lub zaprawy szpachlowej. taśmy takie ograniczają przepływ pary wodnej.
  • taśmy wiatroizolacyjne – one nie ograniczają przepływu pary wodnej, dzięki czemu umożliwiają wydostawanie się nadmiaru wilgoci spomiędzy okna i ściany. Są przy tym wodoszczelne, więc nie przesiąka przez nie woda opadowa. Nakleja się je po obwodzie, od zewnątrz budynku. Powleczona jest włókniną umożliwiającą trwałe połączenie z tynkiem lub innymi zaprawami. Na tej części, która ma stykać się z murem znajduje się pasek kleju butylowego, zapewniającego trwałe, elastyczne i szczelne połączenie.

Do zewnętrznej izolacji styku ramy i ściany służą też poliuretanowe impregnowane taśmy rozprężne, pokryte jednostronnie klejem akrylowym. Wkłada się je w szczeliny obwodowe. Rozprężają się samoczynnie, zwiększając objętość o 15-20% i równomiernie wypełniają puste przestrzenie. Umożliwiają przepływ pary wodnej i chronią przed kroplami deszczu lub roztopionym śniegiem. Taśma rozprężna zastępuje taśmę wiatroizolacyjną.

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marzena Radecka

Zdjęcia: Aluplast

Polecamy Ci również

Zobacz także