Szczelne okna z listwą

Montaż okien wyłącznie na pianę poliuretanową skutkuje po kilku latach powstaniem nieszczelności na styku okno-mur. Oznacza to straty energii, zagrzybienie ścian i zimne przeciągi. Rozwiązanie - montaż nowych okien w systemie trójwarstwowego uszczelnienia lub zastosowanie listew uszczelniających do już wbudowanej stolarki.

uszczelnienie okienMontaż okien w sposób powszechnie praktykowany w naszym kraju (czyli kotwy i pianka poliuretanowa) na zachód od naszej granicy uważany jest za błąd wykonawczy. Skuteczne, zawsze szczelne i trwałe połączenie okna z murem możemy osiągnąć przez montaż oparty na trójwarstwowym uszczelnieniu. Pianka poliuretanowa pełni wtedy rolę izolacji termicznej, a specjalne taśmy montowane do ramy okiennej i muru po zewnętrznej i wewnętrznej jego stronie dbają o szczelność i elastyczność połączenia. Technikę tę możemy zastosować jedynie podczas montażu stolarki w nowym domu czy mieszkaniu lub w trakcie remontu. Co jednak zrobić, gdy okna mamy już zamontowane na samą pianę, a nie chcemy mieć remontu?

Listwy uszczelniające - koniec z przewiewami
Technika montażu okien na samą pianę jest wybrakowana, co prędzej czy później skutkuje zauważalnymi objawami. Na rynku pojawiła się jednak technologia, która pozwoli nam uszczelnić okna w sposób dający podobne korzyści, co system trójwarstwowy. Jej innowacyjność polega na tym, że możemy to zrobić w przypadku okien już wbudowanych. System firmy illbruck umożliwia doskonałe uszczelnienie okien na wszystkich trzech poziomach. Przed deszczem i wiatrem, które przedostają się przez szczeliny do budynku, chroni listwa zewnętrzna. Przestrzeń pomiędzy ramą okienną a ścianą uszczelnia skutecznie pianka (np. 1K-P illbruck jako izolacja cieplna i akustyczna), natomiast uszczelnienie za pomocą wewnętrznej listwy gwarantuje hermetyczność.

Łatwo, szybko, profesjonalnielistwa okna
Listwa wykonana jest z twardego PVC - jej przeciwległy brzeg zakończony jest jednak piórem z miękkiego PVC. Zintegrowana jest z impregnowanym tworzywem z twardego PVC zamkniętym w folii polipropylenowej.
Po oczyszczeniu podłoża należy odmierzyć listwę z długości i przyciąć. Po wygięciu jej w kształt litery L jedną jej część smaruje się klejem montażowym Festix OT 14 i przykleja do ramy tak, by jednocześnie jej druga krawędź zakończona miękkim piórem przylegała do muru ościeżnicy i parapetu. Ostatnią czynnością jest usunięcie folii, która zabezpiecza zintegrowaną z listwą taśmę uszczelniającą. Taśma rozszerza się po usunięciu zabezpieczenia, trwale uszczelniając połączenie okna z murem. Produkt dostępny jest w wersji do zastosowań po wewnętrznej jak i zewnętrznej stronie okna.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Dąbrowski

Źródło: Tremco illbruck

Polecamy Ci również

Zobacz także