Szczelne okna - zatrzymać ciepło

Szczelne okna - zatrzymać ciepło

W budynku, który spełnia aktualne wymagania prawne, przez okna traci się porównywalną ilość energii co przez ściany zewnętrzne. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia okien w standardowym domu jest nawet kilkakrotnie mniejsza niż powierzchnia ścian. Dlatego ograniczanie strat ciepła przez stolarkę okienną jest równie ważne jak ocieplenie ścian czy dachu.

Ucieczka ciepła przez okna

Wykonanie otworów okiennych (oraz drzwiowych) przerywa ciągłość przegrody, a szyba zawsze będzie zimniejsza od muru z izolacją termiczną. Ponadto na połączeniach ściany lub dachu ze stolarką budowlaną łatwo o wystąpienie mostków termicznych, powodujących dodatkowe straty. Współczynnik przenikania ciepła ściany bez otworów może wynosić U = 0,3 W/(m²·K), natomiast dla tej samej ściany, lecz z oknami - wartość U wahać się może od 0,35 do 0,6 W/(m²·K). Efektywność zależy od zaprojektowanych rozwiązań połączenia stolarki ze ścianą i jej izolacją termiczną. Decydujące są trzy metody ograniczania strat ciepła przez okna, przy czym skuteczny i trwały efekt osiągniemy, dbając o wszystkie jednocześnie:

  • wybór i zakup okien o dobrych parametrach termicznych,
  • odpowiednie osadzenie okien w murze z wykonaniem prawidłowego ocieplenia w celu minimalizacji mostków termicznych,
  • wybór i zakup rolet zewnętrznych.

Procentowe straty ciepła przez przegrody zewnętrzne w domu jednorodzinnym wykonanym wg aktualnych wymagań prawnych.Czas zwrotu (SPBT) poniesionych, dodatkowych nakładów na wymianę okien w stosunku do okien o U = 1,9 [lata].

Okna uzasadnione ekonomicznie
Ze względu na wysoką cenę nośników energii wydaje się, że wskazane jest stosowanie najlepszych, energooszczędnych rozwiązań również przy wyborze okien. Warto jednak zastanowić się nad wyborem rozwiązań uzasadnionych ekonomicznie. Przeanalizujmy zatem opłacalność ekonomiczną, obliczoną jako czas zwrotu nakładów poniesionych na wymianę okien (drugi wykres powyżej).

Kto jest "zwycięzcą"? Najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem okazały się okna o współczynniku U = 1,0. Czas zwrotu dodatkowych nakładów na takie okna, w stosunku do wymiany stolarki na okna o U = 1,9, wynosi nieznacznie ponad 9 lat, a straty ciepła zmniejszają się na stałe o ok. 35%!

Zdjęcie termowizyjne budynku. Czerwony kolor oznacza największe straty energii - przy nadprożach, ościeżach i parapetach.Unikanie mostków, czyli dobre ocieplenie wokół okien
Należy zadbać o właściwy montaż energooszczędnych okien oraz o umiejętne ocieplenie nadproży i osadzenie parapetów. Podstawowym problemem są mostki termiczne, przez które tracimy ciepło. O szczegóły techniczne muszą zadbać projektanci i wykonawcy, ale także my jako inwestorzy. Wszystkich mostków nie da się niestety wyeliminować, lecz warto wiedzieć w jakich miejscach występują i jak ich unikać.

Nadproża
Przenoszą duże obciążenia, więc muszą być z materiału mocniejszego niż mur - najczęściej z żelbetu. Niestety niejednorodność ściany sprawia, że powstaje w tym miejscu mostek cieplny (przez żelbet przenika więcej ciepła niż przez pozostałą część ściany). Dlatego tak ważne jest ocieplenie nadproży oraz styku nadproża z oknem, gdzie może powstać mostek liniowy. Ocieplenie nadproży ma szczególne znaczenie w ścianach dwuwarstwowych. Częstym błędem wykonawczym jest nieprawidłowe ułożenie izolacji w tym miejscu lub jej brak. Nierzadko niedociągnięcia zdarzają się już w projekcie, który na przykład przewiduje zbyt cienką warstwę ocieplenia (powinna ona wynosić min. 10-12 cm). Błąd ten wynika z trudności ze zmieszczeniem w przyjętej grubości ściany odpowiedniej wielkości przekroju elementu żelbetowego (dającego odpowiednio dużą nośność nadproża) i wystarczającej warstwy ocieplenia.

Błędem zdarzającym się przy budowie ścian trójwarstwowych jest wykonywanie (dla ułatwienia prac) tylko jednego nieocieplonego nadproża zamiast dwóch osobnych, dla warstwy nośnej i elewacyjnej, oddzielonych ociepleniem.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także