Szklane ryzality

Szklane ryzality

szklane ryzalityDecydując się na budowę swojego wymarzonego domu chcemy, by był on funkcjonalny i przestronny. Dla inwestorów, którzy chcą przełamać tradycyjną bryłę domu, firma OknoPlus proponuje szklany ryzalit, który nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Pojęcie ryzalitu bardzo często mylone jest z wykuszem. Wybierając się do architekta, warto wiedzieć czym charakteryzują się oba elementy. Różnica polega na tym, że konstrukcja określana mianem wykuszu musi być „przyczepiona” do ściany obiektu, nie dotykając fundamentu. Ryzalit natomiast to wypust budynku, który został oparty na podłożu. Tradycyjny kształt bazuje na formie prostokąta, co ułatwia późniejsze zagospodarowanie powstałej przestrzeni.

Jeden element - wiele zalet

Szklane ryzality cieszą się zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i architektów coraz większym zainteresowaniem. Dzieje się tak za sprawą walorów, które niesie za sobą wykorzyastanie ryzalitu. Przede wszystkim można zyskać dzięki niemu dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Dzięki - w większości szklanej - powierzchni, pomieszczenie, w którym znajduje się ryzalit jest doświetlone naturalnym światłem. Nie dość, że czas nasłonecznienia tego typu konstrukcji jest znacznie dłuższy, to nieoceniony jest również efekt estetyczny ryzalitu. W znaczącym stopniu urozmaica on bryłę domu sprawiając, że budynek staje się atrakcyjniejszy i bardziej efektowny. Profile aluminiowe dostępne są w palecie blisko 200 barw RAL. Dla osób, które planują stolarkę otworową imitującą drewno proponowane są konstrukcje aluminiowe w okleinie drewnopodobnej analogiczne do PVC, dzięki czemu całość będzie prezentować się elegancko i jednolicie.

przeszklenia w domuWięcej przestrzeni w salonie…

Szklane ryzality, ze względu na swoją konstrukcję, mogą z powodzeniem pełnić w naszych domach funkcję ogrodów zimowych. Dzięki nim możemy przez cały rok cieszyć się przydomową oranżerią, w której niezależnie od pogody na zewnątrz, będziemy relaksować się wśród ulubionych roślin. Jednak to nie jedyne zastosowanie ryzalitu. W zależności od upodobań i potrzeb prywatnych inwestorów, mogą one stać się częścią pomieszczeń o zupełnie innych funkcjach. Przykładowo, umieszczając w pokoju
z ryzalitem komplet wypoczynkowy składający się z wygodnych foteli czy kanapy, otrzymujemy przytulny salon, pełen naturalnego światła i ciepła. Dodatkowym wyposażeniem może stać się zgrabny stolik kawowy.  Sielankowy nastrój panujący we wnętrzu pomieszczenia sprawi, że poczujemy się komfortowo.

…i jadalni

Inną opcją, chętnie wykorzystywana przez inwestorów jest umieszczenie szklanego ryzalitu przy jadalni. Mówi się, iż centrum ogniska domowego znajduje się w kuchni. Jednak to jadalnia jest miejscem, gdzie cała rodzina zasiada do wspólnego posiłku. Często jednak bywa tak, że nie mamy wystarczającej przestrzeni, by ustawić duży stół dla wszystkich domowników i gości. Powiększając domową przestrzeń szklanym ryzalitem, możemy osiągnąć nie tylko więcej miejsca, ale
i niepowtarzalną atmosferę, rozkoszując się np. romantyczną kolacją z widokiem na niebo pełne gwiazd. Polska złota jesień tworzy za oknami malownicze pejzaże. Dzięki szklanym ryzalitom dostępnym zdołamy się nimi cieszyć, siedząc w przytulnym salonie, bądź jedząc posiłek w rodzinnej atmosferze. Możemy również spróbować zmierzyć się z powoli nadchodzącą zimą i stworzyć swoją własną, wiecznie zieloną oranżerię, w której zawsze znajdziemy namiastkę lata.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: OknoPlus

Polecamy Ci również

Zobacz także