Szkło laminowane

Szkło laminowane

W niepamięć odchodzą czasy, kiedy szyba okienna służyła jedynie doprowadzaniu do pomieszczeń światła dziennego, ochraniając jednocześnie przed wiatrem i chłodem.

okna wyciszająceObecnie, przy użyciu nowoczesnych technologii przetwarzania – szkło jest
w stanie spełniać wiele dodatkowych funkcji z zachowaniem dotychczasowych.

Szyby zmieniające barwy
i przejrzystość

W ostatnim czasie przemysł szklarski osiągnął niebywały sukces pod względem efektowności surowca, jakim jest szkło. Na rynku handlowym pojawił się gatunek szkła laminowanego, pomiędzy którego taflami umieszczono specjalną folię. Pod wpływem napięcia elektrycznego – folia ta umożliwia zmianę przezierności szkła. W momencie, kiedy tafla szkła pozostaje niepodłączona do prądu – szyba jest matowa. Kryształki znajdujące się na folii są wówczas ułożone chaotycznie i nieskładnie. Gdy szyba zostanie zasilona napięciem elektrycznym – kryształki porządkują się w określony sposób i szkło staje się całkowicie przejrzyste. Szyby takie pobierają zaledwie 7W/m² powierzchni, spełniają narzucane przez UE normy bezpieczeństwa i zatrzymują niemal 100% promieniowania ultrafioletowego. Nadają się do szklenia budynków na zewnątrz, wewnątrz oraz do dekoracji i innowacyjnej aranżacji pomieszczeń. Inteligentne szkło można również wykorzystywać, jako ekrany projekcyjne, które charakteryzują się wysoką jakością odbioru przekazywanej treści.
Omawiany rodzaj szkła nadaje się również na ekrany reklamowe w centrach handlowych lub jako tablice informacyjne na lotniskach i dworcach. Sprawdza się także, jako materiał na ściany działowe służące zachowaniu prywatności, np. w salach konferencyjnych, szkoleniowych, w zakładach opieki zdrowotnej, itp.

Szyby zasilane elektrycznie i dające ciepło

Bez napięcia elektrycznego posiadają właściwości podobne do szyb zespolonych o wysokich parametrach izolacyjności cieplnej. Po podłączeniu do sieci oddają ciepło do wnętrza.
W jaki sposób? Szyby są wyposażone w powłokę niskoemisyjną i usytuowane na niej,
w przeciwległym do siebie kierunku – dwie elektrody. Po dostarczeniu takiej szybie prądu zaczyna ona zamieniać energię elektryczna na ciepło, które oddaje do wnętrza pomieszczenia. Innowacyjne szyby grzejne można stosować, jako jedyne źródło ciepła lub jako uzupełnienie systemu ogrzewania domu. Nadają się zarówno do budynków nowo budowanych, jak i remontowanych. Są bardzo popularne w krajach skandynawskich, gdzie panują dość surowe warunki klimatyczne.
W budynkach mieszkalnych ogrzeją werandę, ogród zimowy lub kryty basen. Można je również stosować w gabinetach lekarskich, poczekalniach dworcowych, restauracjach, czy placówkach oświatowych.
Są bezpieczne i ekonomicznie zużywają prąd. Montażu w ramie dokonuje się tak, jak w przypadku zwykłych szyb zespolonych, uwzględniając jedynie obecność kabla zasilającego. Oddają przyjemne i łagodne ciepło, ponieważ ogrzewanie odbywa się poprzez promieniowanie. Dodatkowo posiadają regulację mocy grzania i możliwość wyłączenia ogrzewania za pomocą przycisku. Montując taką szybę eliminujemy gromadzenie się na jej powierzchni pary wodnej i nie narażamy się na przeciągi, występujące dość często w pobliżu otworów okiennych. Natomiast ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Inteligentne szkło najkorzystniej wypada wówczas, gdy szybę oddającą ciepło potraktujemy, jako typowe urządzenie grzejne. Nie zajmuje ona, bowiem miejsca we wnętrzu, nie wymaga specjalnej konserwacji i nie jest widoczna, jak pozostałe rodzaje grzejników. W systemach zespolonych szyb okiennych – omawiane szyby są w pełni kompatybilne
z szybami o podwyższonej dźwiękoszczelności i szybami samoczyszczącymi.

szkło laminowaneSzyby tłumiące hałas

Poczucie ciszy w miejscach, w których przebywamy stosunkowo długo – to istota komfortowego użytkowania określonych pomieszczeń. Niestety, nie zawsze mamy szczęście zamieszkiwać w takiej okolicy, aby cieszyć się niczym niezakłóconym spokojem. Największa ilość niepożądanego hałasu dostaje się do wnętrz przez okna. Producenci inteligentnych szyb wzięli problem pod uwagę, jednak zaznaczają jednogłośnie, iż szyby o podwyższonym współczynniku pochłaniania hałasu, należy montować w ramach
o równie wysokiej izolacyjności akustycznej. W takim zespoleniu okna staną się dźwiękoszczelnymi na odgłosy nadjeżdżających pociągów, samochodów przemieszczających się po pobliskiej ulicy, odgłosów wydobywających się z okolicznej szkoły i wiele innych hałasów. Zastosowane w oknach dachowych wytłumią również dźwięk spadających na nie kropel deszczu. Dźwiękochłonność szyby (Rw) w nowoczesnych technologiach dostosowuje się na ogół do rodzaju hałasu, przed którym chcemy się ochronić. Innej inteligentnej szyby potrzebuje, zatem ktoś, kto mieszka blisko stacji kolejowej i innej osoba zamieszkująca przy ulicy, po której z dużą prędkością przemieszcza się większa ilość samochodów. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że ograniczenie hałasu o 10 dB, pozwala słuchaczowi wyeliminować jego słyszalność o połowę. Inteligentne szyby dźwiękochłonne tłumią hałas w zakresie od 29 dB do 52 dB.

szyby samoczyszczące (fot. pilkington.com)

Szyby samoczyszczące

Są doskonałą alternatywą dla gospodyń, nieprzepadających za częstym myciem okien, jak również dla osób mających problemy z poruszaniem się. Stosuje się je jednak jedynie w warstwie zewnętrznej systemu szyb zespolonych, co oznacza, że okno od wewnątrz oraz jego ramy trzeba
w dalszym ciągu myć samodzielnie. Warstwa zewnętrzna takiej szyby pokryta jest niewidoczną dla oka substancją o właściwościach fotokatalitycznych i hydrofilnych. Usuwanie z niej zanieczyszczeń odbywa się za pomocą działania promieni UV, światła naturalnego i wody, pochodzącej z opadów deszczu. Trzeba przyznać, że rozwiązanie jest bardzo innowacyjne, ale jego skuteczność zależy przede wszystkim od czynników atmosferycznych i usytuowania okna w określonym kierunku świata. Mycie bez udziału człowieka jest najskuteczniejsze wówczas, kiedy opady deszczu występują często, wymieniając się naprzemiennie z silnym nasłonecznieniem. Warto, zatem podkreślić, iż samoczyszczenie szyb nie eliminuje konieczności ich ręcznego mycia, a jedynie zmniejsza częstotliwość zabiegów mających na celu utrzymanie okna w czystości. Szyby samoczyszczące znajdują zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Nadają się do montażu w ramach okiennych wszelkiego typu, sprawdzają, jako fasady oraz przeszklenia ogrodów zimowych i dachów. Szczególnie racjonalne jest ich wykorzystanie
w miejscach trudno dostępnych, np. na znacznych wysokościach.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także