Szkło niskoemisyjne – energooszczędne okna

0
Szkło niskoemisyjne – energooszczędne okna

W kontekście rosnących wymagań odnośnie energooszczędności budynków warto zwrócić uwagę na stolarkę z oszkleniem niskoemisyjnym, które oferuje coraz więcej korzyści. Firma Saint-Gobain Glass wprowadziła do swojej oferty szyby SGG PLANITHERM® XN bazujące na innowacyjnej technologii szkła SGG PLANICLEAR, które nie tylko pozwala zaoszczędzić więcej cennej energii, lecz również maksymalnie doświetlić wnętrze naturalnym światłem.

szkło niskoemisyjne

Dokonując wyboru energooszczędnych okien, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry przeszkleń, gdyż stanowią aż 80% okna. Liczy się nie tylko współczynnik przenikania ciepła Ug, lecz również właściwości związane z transmisją światła i energii cieplnej z promieni słonecznej. Szyby z powłokami niskoemisyjnymi w ograniczają ucieczkę długofalowego promieniowania cieplnego emitowanego przez grzejniki, oświetlenie, użytkowników z pomieszczenia na zewnątrz, a jednocześnie przepuszczają do środka delikatne ciepło promieniowania słonecznego. Technologia SGG PLANITHERM® XN daje jeszcze jedną ważną korzyść – przepuszcza do pomieszczeń aż do 82% naturalnego światła, co jest nieosiągalne dla standardowych szyb wielokomorowych. To zasługa zastosowania nowego bazowego szkła SGG PLANICLEARo wyraźnie jaśniejszym, neutralnym odcieniu.

Ciepłe, ale czy jasne?

Na rynku jest dostępny szeroki asortyment zestawów szybowych gwarantujących coraz lepszą ochronę cieplną. Najcieplejsze z nich składają się na ogół z trzech szyb, a przestrzenie między nimi są wypełniane gazami szlachetnymi o właściwościach termoizolacyjnych, takimi jak argon czy krypton. Dodatkowo szyby są pokrywane specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi z odpowiednio dobranych tlenków metali szlachetnych. Przepuszczają one długie fale cieplnego promieniowania słonecznego, a zatrzymują fale podczerwone emitowane przez urządzenia i ludzi. Oznacza to, że w sezonie jesienno-zimowym nie tylko zapobiegają utracie ciepła, lecz również pozwalają pozyskać darmową energię z promieni słonecznych. W ten sposób wykonany pakiet szybowy posiada współczynnik przenikania ciepła poniżej Ug=0,7 W/m²K. Wielokomorowe, grube pakiety szybowe ograniczają jednak dopływ światła do pomieszczeń, co jest szczególnie widoczne w krótkie i pochmurne dni. Szkło nowej generacji SGG PLANICLEAR z powloką niskoemisyjną SGG PLANITHERM® XN pozwala nie tylko poprawić współczynnik przenikania ciepła szyby nawet do poziomu Ug=0,5 W/m²K i pozyskać darmowe ciepło, lecz także gwarantuje maksymalne doświetlenie pomieszczeń.

okno z szybami niskoemisyjnymi

Wnętrze w pełnym świetle

Naturalne światło w istotny sposób wpływa na dobre samopoczucie mieszkańców domu, a także sprawia, że pomieszczenia wydają się przestronniejsze. Z tego powodu wybierając okno, warto pytać o wartość współczynnika przepuszczalności światła dla szyb. Stolarka okienna wyposażona w szyby SGG PLANICLEAR z innowacyjną powłoką SGG PLANITHERM® XN osiąga najwyższy na rynku poziom transmisji światła wynoszący 74% w zestawach trójszybowych oraz 82% w dwuszybowych. Ponadto szkło jest neutralne pod względem estetycznym, dzięki czemu wiernie oddaje barwy oraz kształty. Tym samym zapewnia komfortowe warunki we wnętrzu domu pod względem naświetlenia i doskonały widok na zewnątrz. Zestawy szybowe ze szkłem SGG PLANITHERM® XN mogą ponadto przepuszczać aż do 65% energii cieplnej z promieni słonecznych, która łagodnie dogrzewa pomieszczenia drogą pasywnych uzysków. Dzięki temu pozwala zaoszczędzić podwójnie - na opłatach z racji zmniejszonego zapotrzebowania na sztuczne światło oraz na ogrzewaniu pomieszczeń.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Saint-Gobain Glass

Polecamy Ci również

Zobacz także