Szkło okienne z ogniwami fotowoltaicznymi

Szkło okienne z ogniwami fotowoltaicznymi

Szkło SunGuard PVGU jest zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi. Zestawy wyposażone w ten rodzaj szkła nie tylko ochraniają wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i gwarantują wysoką przejrzystość, ale również produkują prąd pozwalający na zaspokojenie potrzeb współczesnych budynków.

szkło okienne z ogniwami fotowoltaicznymiZaprezentowane na targach glasstec 2012 szkło  SunGuard PVGU z systemem Phytagoras jest połączeniem niezawodności wysokoselektywnych szkieł Guardian i zaawansowanej technologii fotowoltaicznej firmy Pythagoras Solar. Efektem współpracy jest rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie w szybie zespolonej wysokiej wydajności energetycznej i dużej efektywności produkcji energii elektrycznej.

W szybie zespolonej od strony wewnętrznej umiejscowione jest szkło termoizolacyjne, a od strony zewnętrznej szkło o niskiej zawartości żelaza. Pomiędzy warstwami szkła umieszczone są natomiast ułożone prostopadle do nich ogniwa fotowoltaiczne, na które od góry pada światło. Taka konstrukcja umożliwia przekazywanie do pomieszczenia odpowiedniej ilości światła z zachowaniem naturalnego widoku przez okno.

szyba zespolona ze szkła SunGuard PVGU

Szczególnie godny uwagi jest fakt, że technologia Guardian i Phytagoras pozwala na niemal trzykrotne zwiększenie mocy generowanej energii elektrycznej w porównaniu do innych technologii „instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem” (BIPV) i zapewnia zwrot poniesionych kosztów w ciągu 3-5 lat, w zależności od projektu i warunków klimatycznych. Co istotne, zastosowanie optyki pryzmatycznej gwarantuje lepszą przezroczystość szyb i wyrazistość obrazu niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. SunGuard PVGU to produkt  zgodny z wymogami przepisów budowlanych, uwzględniany w systemie certyfikacji LEED.

Dane techniczne

Specyfikacja szyby*
Szkło zewnętrzne 6 mm, szkło o niskiej zawartości żelaza
Szkło wewnętrzne 6 mm, szkło termoizolacyjne
Współczynnik przenikania ciepła 1,1 W/m²K**
Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (wartość g)

14%

Transmisja światła widzialnego (VT) 49%
Specyfikacja elektryczna
Maksymalna moc 120 Wp/m²
Wydajność modułu do 12%
Sprawdzona temperatura robocza -40°C do +85°C
Maksimum układu 600 V DC
Maksymalny prąd znamionowy serii bezpieczników 15 A
Tolerancja mocy +/- 5%
Mechaniczna specyfikacja modułu
Długość maks. 152,4 cm
Szerokość maks. 152,4 cm
Grubość 34 mm
Masa maks. 95 kg

*Przedstawione wartości to kalkulacje ogólne oparte na wstępnych szacunkach dotyczących konfiguracji modułu. Wartości te mogą ulec zmianie i należy je zweryfikować przed dokonaniem zakupu jakichkolwiek rozwiązań z asortymentu SunGuard PVGU.
** Przestrzeń międzyszybowa 14mm, wypełnienie argonem

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Guardian

Polecamy Ci również

Zobacz także