Wysoka izolacyjność cieplna okien jest przyczyną zewnętrznej kondensacji na szybie. Gdy zastosujemy szkło samoczyszczącego w energooszczędnych oknach wyeliminuje nam to problem kondensacji i poprawi widoczność.Zewnętrzna kondensacja, czyli skraplanie się pary wodnej i powstawanie kropelek wody na zimnych powierzchniach, jest zjawiskiem naturalnym. Pojawia się na każdej powierzchni, zawsze gdy jej temperatura spadnie poniżej punktu rosy otaczającego powietrza. Idealnym przykładem wyjaśniającym jest skroplona para wodna, jaką musimy usunąć
o poranku z szyb naszych aut pozostawionych na zewnątrz w czasie chłodnej pogodnej nocy.
Takie samo zjawisko możemy zaobserwować na zewnętrznej stronie szyb energooszczędnych okien. Pojawia się, ponieważ chłód powietrza na zewnątrz nie jest równoważony ze stratami ciepła przez okno. Nowoczesne jedno- lub dwukomorowe szyby zespolone mają tak dobrą izolację cieplną (niski współczynnik Ug), że zjawisko to pojawia się zawsze, gdy na zewnątrz panuje wysoka wilgotność względna, stosunkowo niska temperatura, nie ma wiatru, niebo jest bezchmurne, a ekspozycja okna względem nieba – niezakłócona. W takich warunkach omawiane zjawisko pojawia się na szybach
w nocy i wraz z upływem godzin i wzrostem temperatury skroplona para wodna znika. Aby zwiększyć widoczność przez okna można wykorzystać pewne sposoby, aby ją poprawić, a mianowicie widoczność takie jak: ekranowanie czy stosowanie powłoki samoczyszczącej.
Ekranowanie
W czasie bezchmurnej nocy temperatura nieba może być nawet o kilkanaście stopni niższa niż temperatura powietrza. Spowodowane jest to stratami ciepła wynikających z promieniowania ciepła przez ziemię względem nieboskłonu. Straty te można zredukować stosując różne formy ekranowania okien, takie jak wysunięte nad oknami dachy czy zewnętrzne rolety/żaluzje. Straty ciepła są też mniejsze, jeśli
w pobliżu okien znajdują się drzewa lub inne sąsiadujące budynki. Elementy te redukują efekt ochładzania się nieboskłonu i tym samym ograniczają możliwość wystąpienia kondensacji.
Powierzchnia samoczyszcząca
Powierzchnia szkła samoczyszczącego przyczynia się do ograniczenia skutków wystąpienia kondensacji na oknie. Powłoka samoczyszcząca ma dwie pozytywne cechy wpływające na zewnętrzną kondensację. Jej właściwości hydrofilowe sprawiają, że kondensacja pary wodnej na powierzchni tafli szklanej przybiera formę „filmu wodnego” a nie pojedynczych kropli wody. Dzięki temu załamanie i rozproszenie światła zostają zredukowane i poprawia się widoczność przez okno. Drugim korzystnym czynnikiem jest to, że skroplona para wodna znacznie szybciej znika z powierzchni samoczyszczącej niż z powierzchni szkła niepowlekanego. Widoczność przez okna ograniczona jest więc krócej niż w przypadku zwykłego szkła.
wonsowaty
Polecam rattanart.pl jak szukacie interesujących innowacji ogrodowych
halszka50
Witam, posiadam takie okna i w sumie słowo "samoczyszczące" to jest określenie trochę na wyrost. Jestem bardzo zadowolona, mam szyby od firmy Bojar i oni niegdy nie próbowali mi wciskać kitu, że te szyby będą się czyścić same. To prawda, że brud się mniej osadza i mycie okien jest łatwiejsze oraz rzadsze, poza tym nie zostają zacieki. Ale moim zdaniem to powinno się nazywać szkło łatwozmywalne. Pozdrawiam
Kamiliman
Potwierdzam alemimo tego warto o takich oknach pomyśleć.
ypsilon
Też o nich słyszałam, ale zdecydowałam się na tradycyjne szyby od nich http://www.tommar.pl/ teraz nie mam zastrzeżeń. Mam nowe okna już kilka lat i nic się nie dzieje.
Pawel
Potwierdzam, na pewno łatwiej się zmywa. A co to za powłoka jest na tych szybach? Wie ktoś?
iDaniel
Są płyny w nanotechnologii które powodują zmniejszenie zabrudzeń okien. Nie używałem, ale słyszałem o tym. Ktoś może korzystał?
mila8888
Niezły patent, wtedy nie trzeba myć okien? Ja mam tradycyjne okna od nich http://www.wesa.pl/ i niestety muszę je myć dość często.