Szkło z funkcją grzewczą

Szkło z funkcją grzewczą

Mroźna zima skłania do zastanowienia się nad sposobem zatrzymania ciepła w domu. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie elektrycznie ogrzewanego szkła niskoemisyjnego.

SGG EGLAS – elektrycznie ogrzewane szkło niskoemisyjne to produkt firmy Saint-Gobain Glass, należący do marki QUANTUM GLASS, skupiającej najbardziej zaawansowane technologie z oferty producenta. 

Zasada działania „ciepłego szkła” polega na wykorzystaniu dwóch czynników: prądu elektrycznego i niskoemisyjnej powłoki z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Po podłączeniu do prądu dwóch elektrod znajdujących się na przeciwległych krańcach tafli, powłoka przetwarza energię elektryczną w ciepło. Szkło nagrzewa się do temperatury 20-40°C (nawet jeśli na zewnątrz temperatury sięgają -30°C) i całą swoją powierzchnią emituje łagodne, przyjemne ciepło. Szkło SGG EGLAS można użyć w każdym typie budownictwa: mieszkaniowym i publicznym. Może wspomagać główny system ogrzewania lub pełnić rolę jedynego źródła ciepła w pomieszczeniu. Instalacja jest niewidoczna, nie zajmuje przestrzeni i nie wymaga konserwacji.

Szkło z funkcją grzewczą - zdjęcie 1 Szkło z funkcją grzewczą - zdjęcie 2
Podstawowym zastosowaniem SGG EGLAS są szyby zespolone w oknach i na szklanych elewacjach. „Ciepłe szkło” użyte w oknach połaciowych, świetlikach, czy na szklanych dachach eliminuje problem zalegania śniegu oraz lodu. W standardowych oknach zapobiega kondensacji pary wodnej na powierzchni szyby oraz powstawaniu chłodnych stref przy szybach. SGG EGLAS zastosowane jako składnik dużych przeszkleń (elewacje, drzwi tarasowe, balkonowe) pozwala zrezygnować z montażu grzejników kanałowych, pełniących rolę bariery dla przenikającego przez szyby chłodu.
SGG EGLAS sprawdza się w miejscach, które trzeba szybko ogrzać, np. na krytych basenach, w oranżeriach, ogrodach zimowych i hotelowych restauracjach.

Szkło z funkcją grzewczą - zdjęcie 3 Szkło z funkcją grzewczą - zdjęcie 4
Zużycie energii elektrycznej przez „ciepłe szkło” zależy od pożądanego efektu – do likwidacji efektu kondensacji instalacja EGLAS potrzebuje 70-150 W/m², do pełnienia funkcji szkła grzejącego wymaga 50-300 W/m², natomiast do rozpuszczenia śniegu zalegającego na przykład na oknach dachowych - do 700 W/m². Zużycie energii elektrycznej zależy od kompozycji zespolenia, położenia miejsca, w którym zamontowano szybę i warunków klimatycznych danego miejsca.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Saint-Gobain Glass Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także