Szyba samoczyszcząca do okien dachowych

Szyba samoczyszcząca do okien dachowych

Szyba samoczyszcząca w oknach to rozwiązanie producentów szkła zaprojektowane z myślą o komforcie ich użytkowania. Zastosowane w szybie samoczyszczącej szkło, zaprojektowano tak, aby pozostało dłużej czyste niż szkło klasyczne.

Każdego dnia na szybie gromadzą się zabrudzenia i ślady kropel wody. Zastosowanie w oknach do poddaszy szyby samoczyszczącej pomaga ograniczyć te zjawiska.
Całkowicie przezroczysta powłoka, trwale związana z powierzchnią szkła, wykorzystuje promienie ultrafioletowe światła dziennego oraz deszcz, aby usunąć zanieczyszczenia organiczne, ślady kropel deszczu, pyły, bryzgi itp. Szyba samoczyszcząca dobrze sprawdza się w budynkach o dużej ilości okien do poddaszy (np. w budynkach użyteczności publicznej), oszczędza czas i pieniądze wydawane na utrzymanie okien w czystości.
Szyba samoczyszcząca powstaje w wyniku powleczenia zwykłej szyby warstwą materiału mineralnego. Zintegrowana z szybą powłoka zapewnia wysoki poziom trwałości, a pozostałe właściwości - mechaniczne, termiczne i akustyczne - są identyczne, jak w przypadku zwykłych szyb.

Schemat działania szyby samoczyszczącej:

szyba samoczyszcząca

 Etap 1: Fotokataliza
Działanie promieni UV na szybę powoduje rozkład zanieczyszczeń organicznych i ułatwia ich zmywanie.

Etap 2: Działanie Hydrofilne
Woda (deszcz) zmywa zanieczyszczenia organiczne i mineralne.

 
Dlaczego warto zamontować okna do poddaszy z szybą samoczyszczącą?
  • użytkowanie szyby samoczyszczącej to mniejszy wysiłek związany z myciem szyb - mniej brudu przylega do powierzchni szyby podczas deszczu
  • oszczędzamy czas - okna przez dłuższy czas nie wymagają mycia
  • oszczędzamy pieniądze - mniejszy koszt utrzymania okien w czystości
  • chronimy środowisko - mniejsze zużycie detergentów
  • mamy lepszą widoczność przez szyby podczas deszczu

Jak myć taką szybę?

Zwyczajne zroszenie wodą lub przetarcie miękką zwilżoną ścierką usuwa na ogół nawet oporne ślady. Tak jak w przypadku każdej szyby, lepiej jest, gdy woda ma małą zawartość wapnia.
Bardzo oporne zabrudzenia należy zmywać ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu albo środka do czyszczenia szyb (bez właściwości ściernych!).

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Okpol

Polecamy Ci również

Zobacz także