Lato – bezwietrzne, upalne, słoneczne... Nasze domy, wystawione na promieniowanie słoneczne, przegrzewają się. Jak skutecznie zatrzymać nadmiar promieni na zewnątrz i sprawić, by w domu zapanował błogi chłód?
Wybierając okna pamiętajmy, że latem przepuszczają one promienie słońca, te zaś podnoszą temperaturę panującą we wnętrzu. Dlatego warto pomyśleć o szybach przeciwsłonecznych, które zatrzymują część energii promieniowania słonecznego.
Przeciwsłoneczna absorpcyjna
Taka szyba ma podwyższone parametry absorpcji czyli kumulowania ciepła w masie szkła. Pochłania część energii promieniowania słonecznego, chroniąc pomieszczenia przed przegrzaniem. Szyba absorpcyjna zmniejsza przepuszczalność światła od 32 do 72%, a zależy to od jej koloru i grubości. Wykonana jest ze szkła typu float barwionego w masie. Dostępne kolory to: brązowy, szary, zielony i niebieski. Decydując się na zastosowanie szkła barwionego pamiętajmy, że działa ono jak filtr, a więc zmienia kolor światła wpadającego do domu. Warto uwzględnić to przy wyborze kolorystyki wnętrza.
Przeciwsłoneczna refleksyjna
Szyba ta może być wykonana ze szkła zwykłego lub barwionego. Dodatkowo pokryta jest warstwą refleksyjną z metali szlachetnych lub ich związków, która zwiększa odbicia promieni słonecznych. Warstwa działa podobnie jak lustro – odbija promienie słoneczne, dzięki czemu mniej promieni wpada do wnętrza. Szyba refleksyjna może ograniczać widoczność tego, co się dzieje na zewnętrz, zwłaszcza jeśli przejrzystość szkła jest mniejsza niż 30%. Z drugiej strony szyba o mniejszej przejrzystości nadaje wnętrzu intymny charakter. Produkowane obecnie szyby przeciwsłoneczne z powłoką nowej generacji mają przepuszczalność światła około 60-70%, a wpadające przez nie światło jest neutralne (nie barwne).