Szyby okienne a region Polski

Szyby okienne a region Polski

Szyba może stanowić nawet 90% powierzchni okna, dlatego to jej właściwości w największym stopniu decydują o energooszczędności stolarki.

nowoczesne zestawy szyboweNowoczesne zestawy szybowe pokrywane powłokami ze szlachetnych metali kilkaset razy cieńszymi niż ludzki włos, potrafią izolować pomieszczenia od zimna niemal tak dobrze jak ściana, chronić przed ich przegrzewaniem a nawet wspomagać system ogrzewania pozyskując darmową energię słoneczną. Najlepszy efekt można uzyskać rozwiązania odpowiednio dobrane do warunków klimatycznych.

Technologie budowlane danego regionu są pochodną panujących w nim warunków klimatycznych. W warunkach polskich najważniejszy czynnik stanowi odpowiednia izolacyjność ścian i okien, która obecnie wpływa także na standard energetyczny budynku i koszty jego utrzymania. Klimat polski  cechuje zróżnicowanie geograficzne. Na każdy metr kwadratowy w ciągu roku przypada średnio 996 kWh, energii słonecznej, co stanowi nawet dwa razy mniej niż w Europie południowej. Nieco większe wartości, nawet powyżej 1100 kWh na metr kwadratowy występują w niektórych województwach wschodnich i na północnym zachodzie. Dlatego idealne w naszych warunkach będą zestawy szybowe, które z jednej strony izolują budynek od zimnego powietrza, a z drugiej pozwolą zmaksymalizować dostępne zasoby energii. Zrównoważenie zysków i strat jest więc uzależnione od doboru zestawów szybowych o odpowiednio zbilansowanych parametrach przenikania ciepła Ug, przepuszczalności energii słonecznej g i przepuszczalności światła TL, takich jak na przykład Climatop LUX.

bilans energetycznyParametry szyb

Zasoby energii słonecznej w Polsce są mocno zróżnicowane w ciągu roku. Największe jej dawki trafiają do nas w czerwcu i lipcu, podczas gdy w grudniu wartość nasłonecznienia wynosi zaledwie 25 kWh/m². To prawie siedem razy mniej niż w sezonie letnim. Dlatego podstawową cechą okien powinna być izolacyjność termiczna, oznaczona symbolem Ug. Obecnie standardem są zestawy dwuszybowe o parametrach Ug=1,1 W/m²K, jednak już w domach energooszczędnych współczynnik ten jest nawet do dwóch razy niższy. Stosowane są szyby dwukomorowe, a także trzykomorowe złożone z 4 tafli szkła o współczynnikach Ug=0,6-0,7 W/m²K. Jest to współczynnik zbliżony do parametrów ciepłej ściany. Szyby w energooszczędnych zestawach dwukomorowych są łączone za pomocą ciepłej ramki Swisspacer i wypełniane gazami szlachetnymi, takimi jak na przykład argon, krypton czy ksenon, które ze względu na wysoką gęstość i niski współczynnik przenikania ciepła stanowią doskonałe izolatory, zapobiegające przewodzeniu ciepła z budynku do otoczenia. Dodatkowym zabezpieczeniem przed promieniowaniem ciepła na zewnątrz są niewidoczne gołym okiem warstwy tlenków metali szlachetnych, które działają w sposób selektywny. Zatrzymują one fale długie, a jednocześnie przepuszczają krótkie fale słoneczne. Dzięki umieszczeniu warstw niskoemisyjnych na szybie wewnętrznej i zewnętrznej zjawisko to działa również w drugą stronę, odbijając ciepło z powrotem do wnętrza domu.

szyba dwukomorowa z powłokami niskoemisyjnymi i ciepłą ramką

Wybór zestawu szybowego

Nasłonecznienie w polskim klimacie jest stosunkowo równomierne, choć wbrew pozorom nie jest ono jednolite. Najlepszych warunków pod tym kątem dostarcza rejon polski południowo-zachodniej znajdującej się w klimacie umiarkowanym, podczas gdy resztę kraju można zaliczyć do strefy zimnej, odznaczającej się niskim nasłonecznieniem. Dlatego w nieco cieplejszych rejonach kraju warto zużytkować zasoby energii montując zestawy szybowe o wysokim współczynniku przepuszczalności cieplnej g, co jest osiągane za pomocą odpowiednich powłok niskoemisyjnych. Jeśli szyby posiadają wyższy współczynnik g niż Ug, oznacza to, że dostarczają więcej ciepła niż przepuszczają. Tak się dzieje w przypadku zestawów szybowych Climatop LUX, o współczynniku przenikania ciepła Ug=0,6 i współczynniku g=0,62. Z kolei w tych rejonach kraju, w których występują niedobory światła słonecznej należy zwrócić szczególną uwagę na przepuszczalność światła TL w zestawach szybowych. Wyższy współczynnik przepuszczalności pozwoli ograniczyć energii elektrycznej potrzebnej do sztucznego oświetlenia. W popularnym przekonaniu im mniej tafli szkła, tym mniej barier dla przenikania światła dziennego, jednak odpowiednia kombinacja wysokiej jakości szkła i powłok niskoemisyjnych może dać lepsze rezultaty nawet w przypadku okien trzyszybowych. W szybach z serii Climatop LUX zastosowano bezbarwne szklenie PLANILUX, na które nakłada się w urządzeniach magnetronowych powłokę PLANITHERM LUX. Jej specjalne właściwości pozwalają na przepuszczanie aż 73% światła do wnętrz pomieszczeń. To najlepszy wynik dla szyb dwukomorowych.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: GLASSOLUTIONS Saint-Gobain

Polecamy Ci również

Zobacz także