Szyby w oknach połaciowych

Szyby w oknach połaciowych

okno połaciowe z szybą absopcyjnąKonstrukcja okien połaciowych powinna być wyjątkowo mocna i szczelna. Przede wszystkim określone parametry techniczne muszą spełniać szyby. Łączone są one w pakiety pełniące specjalne funkcje.

Okna połaciowe są efektywnym i jednocześnie najprostszym sposobem oświetlenia poddasza, zarówno w domach już istniejących, jak i nowo budowanych. Zastosowanie okien współtworzących połać dachu nie zakłóca jego architektury, a różne typy kołnierzy uszczelniających pozwalają na połączenie okien z dowolnym pokryciem dachowym. Ze względu na swoje nachylenie okna dachowe doświetlają pomieszczenie nawet 50% lepiej niż okna pionowe, jednak bardziej niż one narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Bezpośrednio na okna połaciowe padają promienie słoneczne, deszcz, czasem też grad, zimą zaś zalega na nich śnieg.

Energooszczędność
Producenci okien dachowych standardowo wyposażają je w energooszczędne szyby zespolone. Taki pakiet szybowy, najczęściej jednokomorowy, składa się z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm każda, oddzielonych aluminiową ramką dystansową. Przestrzeń pomiędzy taflami szkła wypełniona jest gazem szlachetnym – argonem lub obecnie już częściej kryptonem. Zewnętrzna tafla wykonana jest ze szkła hartowanego, które jest znacznie wytrzymalsze na zginanie i odporniejsze na uderzenia niż zwykłe szkło. Zewnętrzna szyba wyposażona jest dodatkowo w powłokę niskoemisyjną (termofloat) z tlenku srebra, dzięki czemu zimą zmniejsza straty ciepła, a latem chroni pomieszczenie przed przegrzaniem.

okno połaciowe z szybą ornamentowąW dobie popularyzacji budownictwa energooszczędnego i pasywnego także i okna połaciowe muszą sprostać odpowiednim parametrom technicznym. Zastosowanie okien połaciowych ze standardowym pakietem szybowym w domu pasywnym miałoby z pewnością negatywny wpływ na jego charakterystykę energetyczną i tak naprawdę nie spełniałby on wymagań takiego budynku. Dlatego też producenci okien połaciowych obecnie rozszerzają ofertę również o specjalne okna o podwyższonych standardach energooszczędnych. Tego typu okna wyposażone są w dwukomorowy pakiet szybowy. Składa się on z trzech warstw szkła: wewnętrznej laminowanej o grubości 4 mm, środkowej i zewnętrznej (również o grubości 4 mm), wykonanych z hartowanego szkła float ze specjalną powłoką niskoemisyjną. Dwie komory międzyszybowe wypełniono kryptonem – szlachetnym gazem, który ma lepsze parametry izolacyjne niż argon. Zastosowanie nowego pakietu szybowego w porównaniu do standardowego okna energooszczędnego pozwala zredukować straty ciepła o 25%. Współczynnik izolacyjności termicznej Uszyby wynosi 0,5 W/(m²·K), natomiast Uokna 1,0 W/(m²·K). Taki pakiet szybowy ma dodatkowe korzyści – lepiej tłumi dźwięki, a dzięki folii na wewnętrznej szybie ma właściwości przeszklenie bezpiecznego.

Ostatnią nowością rynku jest okno rekomendowane do budynków pasywnych o jeszcze lepszych parametrach izolacyjnych – U dla całego okna wynosi 0,77 W/(m²·K). Producent podaje, że straty ciepła redukowane są o 45%. W oknie wykorzystano trzykomorowy pakiet szybowy – od wewnątrz zastosowane jest szkło klejone z warstwą folii, w środku 4-milimetrowa szyba ze szkła hartowanego z powłoką niskoemisyjną, a od zewnątrz dodatkowa szyba o grubości 8 mm.

okno dachowe z szybą bezpieczną

Szyby do zadań specjalnych

Przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzewaniem pomieszczeń na poddaszu chroni specjalna szyba absorpcyjna umieszczona w pakiecie szybowym od zewnątrz. Znacznie (w 95%) ogranicza przenikanie promieni słonecznych do pomieszczenia. Szyba absorpcyjna jest szybą hartowaną, oferowaną w kilku kolorach do wyboru: niebieskim, brązowym, grafitowym i zielonym.

Podobne zastosowanie ma szyba refleksyjna, odbijająca promienie słoneczne na zasadzie lustra. Szyby te mogą być bezbarwne lub barwione na kolor: brązowy, grafitowy, niebieski i zielony.

Okna dachowe usytuowane są często nad głowami użytkowników, co może stanowić zagrożenie w przypadku rozbicia szyby. Aby zapobiec rozpryskowi szkła i ewentualnemu skaleczeniu, producenci okien połaciowych wyposażają je w specjalne szyby laminowane (klasa P1). Taki rodzaj szyby składa się z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi znajduje się folia z PVB (butyral poliwinylu). Szyba laminowana umieszczona jest w zespole szybowym od strony pomieszczenia. Zespalana jest z zewnętrzną szybą hartowaną. W razie stłuczenia szkła, folia PVB utrzymuje rozbite odłamki, nie pozwalając im się rozsypać.

Praktycznym rozwiązaniem jest szyba samoczyszcząca. Ogranicza ona gromadzenie się zanieczyszczeń, przez co ułatwia utrzymanie okna w czystości. Z zewnątrz szyba pokryta jest specjalną, niewidoczną powłoką o grubości 3000 razy mniejszej niż ludzki włos. Powłoka ta jest wyjątkowo trwała i ma właściwości hydrofilowe. Gromadzące się na szybie zanieczyszczenia są rozkładane pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Kiedy spadnie deszcz, krople wody łączą się ze sobą i spływają po szybie równomierną powierzchnią, zbierając zanieczyszczenia. Szyba ta wysycha znacznie szybciej niż szyba tradycyjna, bez powstawania widocznych zacieków.

szyba witrażowa w oknie połaciowymProducenci proponują także okna dachowe z oryginalnymi szybami ornamentowym, w których jedna powierzchnia jest gładka, druga zaś ma wzory. Powierzchnia wzorzysta umieszczona jest do wewnątrz pakietu szybowego, natomiast gładka powierzchnia stosowana jest na zewnątrz, aby ułatwić mycie szyby.
Ciekawym rozwiązaniem i prawdziwą ozdobą pomieszczenia mogą być okna połaciowe z kolorowymi szybami witrażowymi dającymi ciekawe efekty świetlne w pomieszczeniu. Do wyboru są gotowe wzory zdobień, jednak inwestor sam może je zaprojektować. 

Ceniący sobie spokój i ciszę powinni zainwestować w okna z szybami dźwiękochłonnymi, w znacznym stopniu redukującymi przenikanie do wnętrza hałasu. Szyba taka zbudowana jest z szyby hartowanej zewnętrznej oraz specjalnie laminowanej szyby wewnętrznej. Szyba wewnętrzna  pokryta jest warstwą dźwiękoizolacyjnej folii, która dodatkowo ogranicza przenikanie hałasu.

Dla inwestorów ceniących przede wszystkim bezpieczeństwo polecane są okna połaciowe wyposażone w szyby antywłamaniowe (klasy P4). Są one tak skonstruowane, aby zapobiec możliwości włamania się do wnętrza domu przez okna dachowe. Szyba o zwiększonej odporności na rozbicie umieszczona jest od strony wewnętrznej. Składa się z dwóch warstw szkła grubości 4 mm każda, które przełożone są folią. Od zewnątrz umieszczona jest szyba hartowana z warstwą niskoemisyjną.

Producenci okien dachowych oferują, oprócz wersji standardowych, w zasadzie dowolne rozmiary i kształty okien, w których pakiety szybowe można konfigurować na wiele sposobów. Odpowiednie systemy zespoleń okien połaciowych pozwalają na oryginalne ich łączenie.

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także