Szyby wklejane w profil

Stosowana od dawna w przemyśle samochodowym technologia wklejania szyb daje wiele korzyści w produkcji okien. Większa stabilność konstrukcji, mniejsze ryzyko pęknięcia szyby – to tylko niektóre zalety innowacyjnego rozwiązania aluplast bonding inside.

szyby wklejane w profilDuża konkurencja na rynku stolarki okiennej w Polsce powoduje, że producenci okien muszą zastanawiać się, w jakim kierunku może pójść produkcja okien z PVC i ciągle szukać nowych rozwiązań.

Nowoczesna technologia
W tym kontekście pojawia się temat wklejania szyb w profile. Ważne jest tu podkreślenie słów „rozwiązania systemowe” – do dyspozycji mamy całą gamę profili serii IDEAL 4000®, IDEAL 5000®, IDEAL 6000®, IDEAL 7000® oraz IDEAL 8000®.
Technologia wklejanej szyby to rozwiązanie, które można wdrożyć zarówno przy produkcji seryjnej, jak i przy pojedynczych partiach okien. Przy wklejaniu szyby w skrzydła nie trzeba stosować używanych dotychczas wzmocnień stalowych. Funkcję nośną przejmuje pakiet szybowy. Związanie klejem szyby z profilem powoduje, że znaczna część obciążeń statycznych jest przenoszona przez szybę (bardziej odporną na zginanie niż profil skrzydła) –  w ten sposób okno jest stabilne. Dodatkowe ścianki wewnętrzne w profilach zwiększają również stabilność skrzydeł.

Zalety technologii wklejania szyb:

 • brak operacji związanych ze zbrojeniem skrzydeł profilami stalowym
 • brak operacji klockowania szyb
 • mniejsze ryzyko pękania szyb, brak miejscowych naprężeń szkła
 • większa stabilność okien dzięki usztywniającemu współdziałaniu szyby
 • możliwość zautomatyzowania procesu szklenia
 • zwiększenie powierzchni przeszklenia – profile są niższe o ok.10 mm
 • o 20% lepsza izolacyjność cieplna w stosunku do tradycyjnych rozwiązań
 • lepsza izolacyjność akustyczna, dzięki bezpośredniemu powiązaniu skrzydła z szybą
 • lepsze zabezpieczenie przed włamaniem – brak możliwości wypchnięcia szyby ze skrzydła, dzięki obwodowej szczelinie z klejem

IDEAL 4000IDEAL 5000IDEAL 6000

IDEAL 7000  IDEAL 8000_1 IDEAL 8000_2

Tym co różni rozwiązanie proponowanego przez aluplast od stosowanych przez inne firmy rozwiązań, jest sposób łączenia pakietów szybowych z profilem. Klejenie pakietów szybowych odbywa się nie do przylgi, lecz do wrębu szybowego. Każdy profil posiada przy tym specjalnie opracowaną płetwę centrującą, która tworzy szczelinę dla równomiernego rozprowadzenia kleju, a jednocześnie pozwala na automatyczne centrowanie pakietów
szybowych. Tym samym szyby nie muszą być już klockowane, co zapobiega wygięciu skrzydeł przez niewłaściwe klocowanie. Klejenie do wrębu szybowego zapewnia również większą stabilność połączenia, gdyż powierzchnia klejenia wynosi 16 mm (w przypadku klejenia do przylgi jest to tylko 8 mm).

przekrój okna
Dzięki stałemu połączeniu szyby i skrzydła zmniejsza się ryzyko wykrzywienia, wygięcia, a także osiadania skrzydła. Metoda ta zmniejsza ryzyko pęknięć szyb w wyniku naprężeń punktowych oraz wydłuża czas eksploatacji skrzydeł bez potrzeby ich regulacji. Jest to jednocześnie kolejny krok firmy aluplast w kierunku zwiększania energooszczędności okna. Głębsze osadzenie szyby we wrębie powoduje zmniejszenie wartości współczynnika
przenikania ciepła liniowego mostka termicznego, występującego na styku szyby z ramą skrzydła, co daje lepsze zabezpieczenie przed tworzeniem się rosy na krawędzi szkła.

Firma aluplast stworzyła więc rozwiązanie, dające kilka korzyści:

 • współczynnik przenikania ciepła Uf został obniżony do wartości 1,1 W/ (m²·K) w profilach serii IDEAL 4000 z wklejaną szybą, a nawet do 1,0 W/ (m²·K) w systemie IDEAL 8000,
 • wzrosła stabilność konstrukcji okna dzięki nowoczesnej technologii wklejania szyb zespolonych we wrąb skrzydła,
 • w każdym oknie zwiększyła się powierzchnia szyb i do pomieszczeń dostaje się więcej naturalnego światła dziennego.
Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Szewczuk/ aluplast

Źródło: magazyn Profiokno.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także