Szyby - właściwości

Szyby - właściwości

Jednym z ważniejszych elementów okna jest szyba. Dzięki właściwościom energooszczędnym, antywłamaniowym, dźwiękoszczelnym czy przeciwsłonecznym, może poprawić komfort mieszkania.

budowa szyby zespolonejZ czego składa się szyba?
Współczesne szyby okienne to tzw. szyby zespolone, które składają się z dwóch tafli szkła, odległość między nimi określa ramka dystansowa. Jest ona wypełniona absorbentem pary wodnej. Szyby i ramki dystansowe połączone są ze sobą na obwodzie przylepną, plastyczną masą, np. butylem. Pomiędzy dwoma szybami znajduje się hermetycznie zamknięta komora, która wypełniona jest powietrzem lub różnego rodzaju gazami. Zastosowanie gazu szlachetnego, np. argonu lub kryptonu podnosi termoizolacyjność całego okna.

ramka dystansowaOszczędna termoramka
Ramka dystansowa to element znajdujący się pomiędzy dwoma taflami szyby okiennej. Doskonałym rozwiązaniem technicznym są ramki dystansowe wykonane ze stali nierdzewnej (szlachetnej), których zastosowanie powoduje znaczne polepszenie izolacji termicznej brzegów szyb. Zastosowanie termoramki pozwala na oszczędność energii nawet do 10%, dzięki czemu możemy płacić niższe rachunki za energię elektryczną.

Rodzaje szkła
Standardowy rodzaj szyby wykonany jest ze szkła typu float. Ma ono naturalny połysk i gładką powierzchnię. Szkło float, na którego powierzchni jest umieszczona warstwa tlenków metali szlachetnych, nazwane zostało niskoemisyjnym lub też termofloat. Efektem działania szkła niskoemisyjnego jest odbijanie długofalowego promieniowania cieplnego (emitowanego przez grzejniki domowe, oświetlenie i mieszkańców) z powrotem do wnętrza domu.

Szyby okienne mogą mieć również bardzo ważną dla domowników funkcję ochronną - antywłamaniową. Największym atutem tego rodzaju szkła jest jego wytrzymałość. Nawet jeśli szkło pęka, to nie rozsypuje się, ponieważ jego kawałki są utrzymywane są na warstwie folii.

szyby zespoloneW ofertach producentów stolarki otworowej są również szyby absorbcyjne i refleksyjne. Szkło absorpcyjne ma wysokie właściwości przeciwsłoneczne, ograniczając nawet o 60% ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Natomiast szkło refleksyjne powlekane jest tlenkiem metalu na jednej z powierzchni (tzw. powłoka refleksyjna), dzięki czemu ogranicza nawet o 80% ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza.

Izolacyjność akustyczna

Aby z domu uczynić oazę spokoju, do której chętnie wrócimy po męczącym dniu pracy, zadbajmy o odpowiednie wyciszenie pomieszczeń. Jednym z rozwiązań jest zakup okien wyposażonych w szyby o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Oznaczana jest ona symbolem Rw i informuje o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Wyrażane są one w jednostkach dB (decybele). Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 25 do 35 dB w nocy oraz od 30 do 40 dB w dzień.
Przybliżone wartości odczuwalnych przez nas hałasów:

  • samolot odrzutowy - 140 dB,
  • młot pneumatyczny - 100 dB,
  • ruchliwa ulica - 90 dB,
  • kosiarka - 80 dB,
  • głośna rozmowa - 70 dB,
  • tykanie zegara - 30 dB,
  • szum liści - 20 dB.
Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Oknoplast-Kraków

Polecamy Ci również

Zobacz także