Tremco illbruck w Dubaju

W dniu 4 stycznia 2010 r. nastąpiło oficjalne otwarcie najwyższego budynku świata − Burj Khalifa w Dubaju. Pierwotną nazwą była Burj Dubai (Wieża Dubaju), jednak wieżowiec otrzymał nową nazwę na cześć Szejka Khalifa bin Zayed Al Nahyan, jako podziękowanie za wielomiliardowe wsparcie finansowe budowy wieży o wysokości 828 m.

Tremco illbruck w Dubaju - zdjęcie 1Firma Architektoniczna Skidmore, Owings and Merrill zaprojektowała budynek, w którym znajdują się luksusowe apartamenty, hotele i biura, umieszczone w trzech skrzydłach osadzonych dookoła sześciokątnego rdzenia. Skrzydła są wzajemnie połączone przyporami, a ich szkielety zwężają się wraz z wysokością w celu ograniczenia obciążenia wiatrem. 192 betonowe słupy o długości do 50 metrów służą dodatkowo do osadzenia budynku w piaszczystym gruncie. Pale rozpraszają obciążenia dzięki poziomym siłom tarcia. Według architekta, umożliwiło to zastosowanie fundamentu płytowego o wielkości, która standardowo pozwala na wsparcie 40-piętrowego budynku, a użyta została w budynku o 165 piętrach. Dodatkową stabilizację zapewniły pale betonowane na miejscu (in-situ), o wysokości do 600 m. Konstrukcja wsporcza powyżej tej wysokości składa się wyłącznie z elementów stalowych i prefabrykowanego betonu.

W celu uszczelnienia połączeń w tak ekstremalnie zmiennych warunkach roboczych i zabezpieczenia budynku przed wpływem wilgoci i ciepła, firma Tremco illbruck dostarczyła 17 produktów należących do bogatej oferty Tremco, które zachowają swoje parametry nawet w wymagającym klimacie pustynnym. Firma z Kolonii jest reprezentowana w 19 krajach, ma także oddział w Dubaju, co ułatwiło zapewnienie kompleksowego, bezpośredniego i lokalnego wsparcia wszystkich zaangażowanych w projekt stron. Podstawa budynku otoczona jest szybami zespolonymi na powierzchni 10 200 m², przymocowanymi do aluminiowych ram i uszczelnionych szczeliwem Tremco Tremsil 500.

Silikon Tremco Tremsil 500 wykazuje wysoką odporność na wpływ warunków atmosferycznych i pozwala na kompensację ruchów dylatacyjnych do 50% szerokości spoiny. Kompensacja w strefach dylatacyjnych jest bardzo ważnym parametrem, ponieważ wielkość elementów składowych konstrukcji i zakresy temperatur występujące w poszczególnych sekcjach obiektu będą prowadziły do występowania znacznych ruchów termicznych i dynamicznych konstrukcji. Obliczono, że szczyt wieży będzie odchylał się w zakresie do 1,5 m. W części wewnętrznej budynku zastosowano szczeliwa poliuretanowe Tremco Dymonic i Tremco Dymeric 240, opracowane specjalnie do zabezpieczania spoin przed ruchami dynamicznymi budynków.

Produkty Tremco illbruck wykorzystywane były także do klejenia szyb na powierzchni 25 000 m². Do montażu szyb zastosowano Proglaze II i Tremco SGT 9200, produkty najwyższej jakości, które zapewniają zabezpieczenie i stałe uszczelnienie przeszkleń konstrukcyjnych służących do skutecznego oddzielenia stref gorącego pustynnego powietrza i klimatyzowanej przestrzeni wnętrz.

Poza uszczelnieniami energooszczędnymi, firma Tremco illbruck dostarczyła szczeliwa odporne na działanie wilgoci w celu zabezpieczania spoin i posadzek, np. na powierzchni 120 000 m² w podziemnych poziomach parkingowych i sekcjach dekoracyjnych z żywymi roślinami, rozmieszczonych regularnie w strefach budynku. Zastosowano trwałe, wodoodporne powłoki uszczelniające serii Vulkem. Tremco Tremsil 200, kolejny produkt z oferty Tremco illbruck, wykorzystano w kuchniach i łazienkach.

Dzięki zastosowaniu bogatej oferty produktowej i kompleksowej obsługi, obejmującej wsparcie na etapie planowania, szkolenia, konsultacje i nadzór na miejscu, firmie Tremco illbruck udało się pokonać ofertę wykonawcy generalnego, Samsung C&T South Korea. Zakres oferty − od szczeliw szklarskich i pogodowych do materiałów, które kompensują ruchy spoin, przez powłoki uszczelniające do posadzek − potwierdza możliwość zapewnienia przez naszą międzynarodową firmę innowacyjnych i skutecznych rozwiązań do zastosowań wysoko specjalistycznych.

Produkcja w pięciu centrach kompetencyjnych o różnych zakresach specjalizacji umożliwia Tremco illbruck odpowiadanie na potrzeby klientów w sposób elastyczny. Dzięki globalnej sieci oddziałów Tremco illbruck jest w stanie dostarczać również lokalną pomoc w indywidualnych projektach budowlanych klientów, zapewniając dokładną wiedzę o lokalnych normach i przepisach, tak jak w przypadku Dubaju.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Tremco illbruck

Polecamy Ci również

Zobacz także