Uszczelnianie okien i drzwi

Uszczelnianie okien i drzwi

ciepły domKiedy zapominamy zakręcić w łazience kran, widzimy i słyszymy płynącą wodę, a ponieważ nie chcemy marnować wody, więc naturalnie zakręcamy kran.

Uciekająca energia cieplna jest podobna do przypadkowo nie zakręconego kranu. Jednakże ten ubytek jest dla nas niewidoczny. Dlatego też wielu z nas nie przeciwdziała stratom energii. Oczywiście widząc rachunki za ogrzewanie obiecujemy sobie, że w tym roku faktycznie odnowimy izolację cieplną mieszkania, ale z roku na rok przesuwamy te działania. Jednak wykonanie prawidłowej izolacji jest niezwykle ważne zarówno pod względem oszczędności kosztów, jak i z punktu widzenia ochrony środowiska.

Ceny energii ciągle rosną, a więc w znacznej mierze zwiększają się też koszty ogrzewania. Dzięki nowoczesnej izolacji cieplnej można zapobiec stratom dużej części energii ulatniającej się z budynku. Prawidłowe uszczelnianie wymaga tylko jednorazowych nakładów, a zainwestowana kwota może się zwrócić w krótkim czasie. Dodatkowo po wykonaniu właściwej izolacji cieplnej zużywamy o wiele mniej energii, co jest również rozwiązaniem zdecydowanie przyjaznym dla środowiska.

W naszym kraju ciepło najczęściej ucieka przez szczeliny okienne i drzwiowe. Nawet takie straty ciepła można wyeliminować stosując nowoczesne materiały uszczelniające. Praktycznym i użytecznym rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelek samoprzylepnych tesamoll®. Montaż dobrej jakości uszczelek w drzwiach i oknach nie wymaga dużych nakładów. Bez większego wysiłku znajdziemy gumowe uszczelki samoprzylepne tesa®, gdyż wiele sklepów dla majsterkowiczów sprzedaje takie produkty.

czyszczenie powierzchniprzygotwanie uszczelekmontaż uszczelki

uszczelki samoprzylepneKiedy posiadamy już odpowiedni produkt, rozpoczyna się część praktyczna. Na szczęście w tym przypadku montaż uszczelek nie wymaga obecności fachowca. Sami z łatwością zamontujemy uszczelki samoprzylepne w drzwiach czy oknach. Szczególnie użyteczna nawet dla dużych szczelin jest wysokiej jakości uszczelka gumowa o profilu D, która jest odporna na działanie prawie wszystkich warunków atmosferycznych.

Podczas gdy zimą ważne jest zatrzymanie ciepła, latem cel jest dokładnie odwrotny: próbujemy zachować w mieszkaniu przyjemny chłód. Dobra izolacja pomaga także w realizacji tego zadania, co jest ważne głównie wówczas, gdy stosujemy również klimatyzację. Nie zapominajmy: ochłodzenie tego samego pomieszczenia wymaga trzykrotnie tyle energii, co jego ogrzanie. Dlatego dzięki dobrej izolacji także latem możemy dużo zaoszczędzić.

Aby chronić środowisko i własne wydatki warto jest zastosować właściwe materiały uszczelniające. Należy mieć na względzie wybór odpowiedniej jakości produktów, gdyż jest to ważny element redukcji strat energii!

Oceń artykuł
4,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: tesa

Polecamy Ci również

Zobacz także