VAT na okna

VAT na okna

Od nowego roku wzrosły stawki podatku VAT na materiały budowlane - z 7 i 22% do odpowiednio 8 i 23%.

Czy w myśl zmienionych regulacji prawnych, przy zakupie nowych okien wraz z usługą montażu, będziemy mogli w dalszym ciągu korzystać z preferencyjnej 8% stawki podatku?

okna w domuNowe, podniesione o jeden punkt procentowy, stawki VAT mają obowiązywać przez najbliższe 3 lata, czyli do końca 2013 r. Jednak to, co z początkiem stycznia najbardziej zelektryzowało branżę budowlaną i klientów to nie wyższe stawki podatku, do których zdążyliśmy się przyzwyczaić, ale niezbyt precyzyjne zapisy dotyczące wysokości stawki podatku w przypadku, jeśli klient decyduje się nie tylko na zakup produktu, ale także na jego montaż.

W ubiegłych latach, w myśl dotychczas obowiązującego rozporządzenia ministra finansów (z 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług), producenci, którzy oferowali klientom własne produkty wraz z montażem, mogli stosować stawkę obniżoną do 7%. Dotyczyło to co prawda tylko określonych typów budynków (zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym), ale ich lista była bardzo szeroka i obejmowała m.in. domy jednorodzinne, budynki wielomieszkaniowe, domy opieki społecznej, internaty oraz domy studenckie, a także obiekty niemieszkalne: hotele, biura, obiekty usługowo-handlowe czy szpitale.

W skrócie sytuacja przedstawiała się następująco: inwestor, który podejmował decyzję dotyczącą np. wymiany okien, miał dwie możliwości: mógł kupić tyko produkt i zapłacić 22% podatek, a montażem zająć się we własnym zakresie, albo od razu zamówić montaż u producenta, dzięki czemu całe zamówienie objęte było znacznie niższą i bardziej opłacalną 7% stawką podatku.

Podobny zapis nie znalazł się już jednak w najnowszym rozporządzeniu ministra finansów (z 22 grudnia 2010 r.). Czy to zatem koniec możliwości stosowania przez producentów niższej stawki podatku?

Według analiz specjalistów, mimo zmian w zapisach rozporządzenia i wynikających stąd niejasności, w dalszym ciągu będzie można korzystać z preferencyjnej, 8-procentowej stawki VAT. Taką możliwość daje bowiem ustawa. Dostarczenie i montaż okien należy traktować na podstawie artykułu 41 ustawy  jako remont, modernizację, termomodernizację czy też przebudowę budynku lub jego części. Pewne pole manewru może dawać także zaklasyfikowanie usługi jako prac konserwatorskich.

Warto pamiętać, że tak jak i w latach ubiegłych, obniżona stawka ma zastosowanie tylko w przypadku dostawy i remontu lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa jest nie większa niż 150 m² oraz budynków jednorodzinnych do 300 m². Jeśli zatem nasz dom jest większy, to w stosunku do nadwyżki metrażu stosujemy już stawkę podstawową.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także