Warunki montażu kolektorów

Warunki montażu kolektorów

Miejsce montażu, położenie względem stron świata oraz kąt nachylenia kolektorów to kluczowe czynniki decydujące o efektywności pracy instalacji.

Paliwem dla instalacji solarnej jest energia słoneczna, dlatego należy umożliwić jej dotarcie do›kolektorów w jak największej ilości. Absorber kolektora odbiera przez cały rok największą ilość energii, gdy jego płaszczyzna skierowana jest na południe. Odchylenie (do 30°) na wschód lub zachód praktycznie nie ma wpływu na wydajność pracy systemu. Większy wpływ na efektywność pracy instalacji ma kąt nachylenia - chodzi tu o ilość promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię czynną kolektora. Idealny kąt, pod którym powinien być zamontowany kolektor względem poziomu ziemi to 40°. Optymalny mieści się w granicach 35-45°.

kąt nachylenia kolektora można skorygować specjalnym stelażem

Jeśli dach nie jest skierowany na południe (zdarza się to jednak rzadko), trzeba zastosować odpowiedni stelaż, który skieruje kolektor w stronę południową. Stelaż musi być też zastosowany wówczas, gdy dach jest wykonany pod innym kątem niż zalecany - konstrukcja odchyli kolektor od płaszczyzny dachu do wymaganego kąta. Montaż pionowy (np. na elewacji budynku) może obniżać wydajność pracy nawet o około 65%.

kolektor skierowany jest na południe i pod właściwym kątemkolektor zamontowany na dodatkowej konstrukcji pod kątem 40 stopni

Kiedy nie warto
W niektórych skrajnych przypadkach montaż układu solarnego powinien być odradzony. Głównym powodem są zazwyczaj niewłaściwe warunki montażu i pracy kolektora. Układ solarny nie powinien być polecany w przypadku, gdy:

  • kolektory słoneczne byłyby zacienione przez wysokie drzewa (np. zalesiona działka),
  • kolektory byłyby zacienione przez elementy konstrukcji budynku (np. wykusze dachowe),
  • kolektory byłyby zacienione przez sąsiednie budynki,
  • nie ma możliwości zamontowania kolektorów słonecznych pod optymalnym kątem i we właściwym kierunku, a nie ma miejsca na dostateczne powiększenie ich powierzchni,
  • kolektory miałyby pracować pod kątem mniejszym niż 25° względem powierzchni ziemi,
  • układ solarny byłby użytkowany bardzo nieregularnie (np. z przerwami tygodniowymi lub dwutygodniowymi) - może to prowadzić do przeciążeń termicznych instalacji, co skutkuje przeważnie obniżeniem żywotności urządzeń i częstych awarii podzespołów.

w ten sposób nie należy montować kolektorów

przykład złego montażu kolektora kolektor zacieniony przez ściankę lukarny i wysokie drzewa na pewno nie będzie efektywnie pracował kolektor zacieniony przez drzewa i ściankę lukarny kolektor zamontowany w pionie na elewacji budynku także nie będzie efektywnie czerpał energii słońca

Zacienione lub nieprawidłowo zamontowane kolektory słoneczne nie będą właściwie pracowały. Użytkownik poniesie tylko koszty inwestycyjne, nieprzynoszące w efekcie wymiernych korzyści.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Ulrich

Polecamy Ci również

Zobacz także