Wentylacja przez okna

Wentylacja przez okna

Odpowiednia cyrkulacja powietrza jest niezbędna w każdym domu, szczególnie, gdy mamy zamontowaną stolarkę z PCV, która charakteryzuje się dużą szczelnością. Oto sposoby na wietrzenie pomieszczeń, wykorzystujące praktyczne funkcje okuć okiennych.

Regularne wietrzenie domu czy mieszkania niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim sprawia, że w pomieszczeniach tworzy się przyjemny dla człowieka klimat - sprzyjający koncentracji, dobremu samopoczuciu i relaksowi. Bezpośrednio przyczynia się również do zminimalizowania ryzyka powstawania szkodliwych dla naszego zdrowia pleśni oraz grzybów na ścianach. Zbyt wysoka wilgotność, z którą mamy do czynienia zazwyczaj w bardzo szczelnych, pozbawionych dopływu świeżego powietrza pomieszczeniach, stanowi doskonałą pożywkę dla szkodliwych mikroorganizmów. Aby zatem we własnym domu czuć się komfortowo i nie narażać się na nieestetyczne zacieki na ścianach, warto codziennie wietrzyć pomieszczenia. 

wentylacja okien wentylacja przez okna
Wentylacja w skali mikro
Otworzenie szeroko okna to najlepszy sposób na przewietrzenie pomieszczenia, jednak nie zawsze możemy sobie na to pozwolić – np. przy niskich temperaturach lub zacinającym deszczu. Wówczas z pomocą przychodzi nam mikrowentylacja – rozszczelnienie okna uzyskujemy dzięki specjalnym elementom okucia, zamontowanym na skrzydle i na ramie. Okna bardzo często wyposażone są w tę funkcję, ale zdarza się, że o tym nie wiemy. Istnieje prosty sposób na sprawdzenie, czy nasze okna mają możliwość wietrzenia w skali mikro - wystarczy przekręcić klamkę o 45° w górę od pozycji poziomej i pociągnąć górną krawędź skrzydła do siebie. W oknie z mikrowentylacją pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka (około 3 mm) szczelina, przez którą zacznie napływać powietrze z zewnątrz. Skrzydło zaś, dzięki specjalnemu zaczepowi rozszczelniającemu, pozostanie w tej pozycji.
Choć mikrowentylacja nie zastąpi właściwego wietrzenia (otworzenie okna na całą szerokość), to warto zamontować takie okna w pomieszczeniach, w których tworzy się dużo wilgoci. Najlepiej od razu z klamką tzw. 8-położeniową ze skokiem co 45°, która znacznie ułatwi korzystanie z tej funkcji. Korzystając z mikrowentylacji należy jednak pamiętać, że rozszczelnione okno nie jest bezpiecznie zaryglowane i może stanowić pokusę dla włamywaczy. Przed wyjściem z domu lepiej więc okna zamknąć - zwłaszcza, gdy są one łatwo dostępne z zewnątrz, np. usytuowane na parterze.

Więcej powietrza
okucia okienne - regulacja uchyłu oknaNiektóre pomieszczenia w naszych domach, charakteryzują się dużo większą wilgotnością od pozostałych, zatem muszą mieć bardzo sprawny system cyrkulacji powietrza. Niestety mikrowentylacja może okazać się niewystarczająca. Do kuchni czy łazienki warto wybrać okna umożliwiające regulowanie intensywności wietrzenia. Tzw. mechanizm MSL sprawia, że uchył skrzydła można zmieniać. Zamiast jednej pozycji uzyskujemy – w zależności od pogody i potrzeb mieszkańców – 5 lub 7 położeń uchylonego skrzydła. By uruchomić ten mechanizm, wystarczy obrócić klamkę pionowo do góry, a następnie odciągnąć skrzydło od ramy na żądaną odległość i zablokować je przekręcając klamkę o 45° w dół. Okucie przeskakuje wtedy na kolejny „stopień” i pozwala uchylić okno od około 4 mm aż do 140 mm. Mechanizm MSL nie tylko zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczenia, ale zabezpiecza również okno przed zatrzaśnięciem – uchylone skrzydło nie zamknie się samo ani podczas przeciągu, ani przy silnym podmuchu wiatru. Podobnie, jak w przypadku mikrowentylacji, ze względu na bezpieczeństwo warto korzystać z tej funkcji wówczas, gdy jesteśmy w domu.

Wietrzenie równomierne
Mikrowentylacja oraz mechanizm MSL to nie jedyne sposoby na dostarczenie do pomieszczeń optymalnej ilości świeżego powietrza. To zadanie wypełnią także niektóre okucia, np. autoPilot Comfort firmy Winkhaus. Oprócz uchylania, otwierania i zamykania umożliwiają one również  odsunięcie całego skrzydła od ościeżnicy tak, by wokół powstała około 6-milimetrowa szczelina. Dzięki niej powietrze napływa równomiernie, bez zimnych podmuchów i gwałtownego spadku temperatury. „Tak ‘otwarte’ okno można pozostawić nawet na czas dłuższej nieobecności w domu, np. podczas urlopu. Specjalne zaczepy zamocowane w ramie sprawiają, że podczas wietrzenia okno jest zabezpieczone przed włamaniem tak, jakby było zamknięte. Z zewnątrz nie widać bowiem szczeliny pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem, skierowaną ku górze klamkę zasłania zaś profil – okno wygląda więc na zamknięte. Okucie autoPilot Comfort pozwala wietrzyć jednocześnie efektywnie i bezpiecznie.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Janusz Grześkowiak

Źródło: Winkhaus Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także