Wentylacja w domu

Wentylacja w domu

Dzięki nawiewnikom okiennym możemy jesienią i zimą wpuścić do domu świeże powietrze bez obaw, że za bardzo oziębimy pomieszczenia.

nawiewniki okienneWietrzenie pomieszczeń, nawet zimą, jest konieczne dla naszego zdrowia i zachowania w domu odpowiedniego klimatu. Prawidłowa wentylacja zmniejsza bowiem między innymi ilość zanieczyszczeń i wirusów. Dopływ świeżego powietrza zapobiega też nadmiernej wilgoci i rozwojowi pleśni w naszym domu.  

Do niedawna wymianę powietrza w pomieszczeniach „zapewniały” głównie nieszczelne okna. Brak szczelności powodował ogromne straty ciepła, a w konsekwencji bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Dziś stolarka musi zapewniać m.in. szczelność i możliwie jak najniższy współczynnik przenikalności cieplnej - Uw. Takie wymagania powodują konieczność stosowania dodatkowych elementów wentylacji, zapewniających wymianę powietrza. Należy jednak pamiętać, że w myśl Normy PN-83/B-03430/Az3:2000 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej”, okno jest tylko jednym z kilku elementów mogącym doprowadzać powietrze do pomieszczenia. Inne sposoby to stosowanie nawiewników ściennych, czy też wentylacja mechaniczna - mówi Grzegorz Bułat, technolog Oknoplast.

Aby przewietrzyć pokój, wcale nie musimy otwierać okien. Wystarczy zamontować nawiewniki, które zapewnią nam dopływ świeżego powietrza bez wychładzania wnętrza. Takie rozwiązanie pomoże nam też pozbyć się nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach.

wentylacja w domuWilgoć - wróg zdrowia

Powracające przeziębienia, bóle gardła i głowy to objawy mogące świadczyć o tym, że
w naszym domu utrzymuje się zbyt duża wilgotność. Aby w pomieszczeniu panował zdrowy i przyjemny klimat, powinna ona wynosić od 35 do 50%. Jeśli powietrze w domu jest zbyt wilgotne, na naszych ścianach może pojawić się pleśń czy grzyb. Zjawisko to nie tylko szpeci pomieszczenia, ale jest również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ponadto w pomieszczeniach może panować nieprzyjemny zapach stęchlizny. Nawiewniki umożliwiają utrzymanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza. Najczęściej montuje się je w górnych poziomych elementach okna: ramie - czerpnia na zewnątrz i skrzydle - regulator od wewnątrz.

Wentylacja - ale jaka?

Na polskim rynku dostępny jest szeroki wybór nawiewników. Przed ich  zakupem powinniśmy zastanowić się, w jakich pomieszczeniach chcemy je zamontować. W zależności od wilgotności powietrza, dla zachowania odpowiedniego klimatu potrzebny jest bowiem inny poziom jego przepływu. Zgodnie z normą PN-83/B-03430/Az3:2000 ilość powietrza potrzebna do zapewnienia we wnętrzu dobrego klimatu jest określana średnio na poziomie od 30 do 50 m³ na godzinę. Jednak są pomieszczenia, w których ze względu na dużą wilgoć ilość ta jest znacznie większa, np. kuchnia z kuchenką gazową lub węglową. Tu powinno docierać aż 70 m³ powietrza na godzinę.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także