Wentylacja w ramach okien

Wentylacja w ramach okien
wentylacja okienna

Zaparowane szyby, grzyb na ścianach, przeciągi
podczas wietrzenia… To tylko niektóre problemy wynikające z nieprzystosowania okien do roli jaką powinny spełniać w zakresie wentylacji pomieszczeń.

Fatalne skutki złej wentylacji

Gotowanie, pranie, kąpiele, ale również oddychanie oraz materiały, którymi wykończone są meble i pomieszczenia – wszystkie te czynniki zanieczyszczają lub zawilgacają powietrze
w naszym domu. Skutkiem tego jest nie tylko niski komfort ich użytkowania, ale również narażenie zdrowia, a czasami nawet życia domowników. Wystarczy wspomnieć o pleśni i grzybach, które mogą wywoływać alergię, lub o szkodliwym tlenku węgla wydzielanym przez piecyki. Ze względu na wymienione czynniki i ich negatywne działanie bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczeń.

Dobra wentylacja zależy od okien

To właśnie okna mają największy wpływ na prawidłową wentylację. Aby zapewnić właściwy mikroklimat w naszym domu, należy zwrócić uwagę na dwa aspekty: szczelność okien oraz ich zdolności wentylacyjne. Źle uszczelnione okna to problem z utratą ciepła oraz niekontrolowaną wentylacją. Z kolei zbyt szczelne okna ograniczają wentylację, prowadząc do zagrzybienia ścian i parowania szyb. Załóżmy jednak, że szczelność okien jest prawidłowa i skupmy się na wentylacji.

wentylacja okienCzym jest wentylacja?

Mówiąc najprościej jest to wymiana powietrza zużytego na świeże. Takiej wymiany powietrza można dokonać na dwa zasadnicze sposoby: naturalny i mechaniczny.

Wentylacja naturalna – podstawą jej działania jest różnica gęstości powietrza zimnego (tego z zewnątrz) i ciepłego (wewnątrz pomieszczeń). W wyniku tej różnicy ciepłe powietrze z pomieszczenia, które jest lżejsze, przemieszcza się ku górze i jest wypierane przez napływające chłodniejsze powietrze. Taka wentylacja zachodzi przy korzystnym rozkładzie temperatur i najlepiej sprawdza się zimą. 

Wentylacja mechaniczna - wymiana powietrza odbywa się za pomocą jednego lub kilku wentylatorów, jej zaletą jest działanie niezależne od warunków atmosferycznych (wiatru, temperatury powietrza…).

Wymiana powietrza na wiele sposobów

Producenci okien i okuć okiennych oferują wiele rozwiązań zapewniających wentylację i stały, kontrolowany dopływ świeżego powietrza. Poniżej, najczęściej stosowane sposoby wentylacji okiennej:

  • Nawiewniki – umieszczane są w górnej części okna, zazwyczaj w ramie skrzydła lub w ościeżnicy. Ich największą zaletą jest dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń bez konieczności otwierania okien. Dzięki nawiewnikom unikamy więc konieczności uchylania okna, a jak wiadomo uchylone okno może być pokusą dla włamywacza. Nawiewniki więc to rozwiązanie szczególnie przydatne, jeśli np. wyjeżdżamy na wakacje i chcemy zostawić dom bezpieczny, a jednocześnie nie pozbawiać go dopływu świeżego powietrza. Najlepiej jeśli nawiewnik ma regulację stopnia otwarcia oraz charakterystykę przepływu przygotowaną przez producenta, to pozwala ocenić ile powietrza będzie napływać do pomieszczenia.

Ze względu na sposób działania wyróżniamy trzy rodzaje nawiewników:
- higrosterowane - otwierają się automatycznie kiedy w pomieszczeniu jest za duża wilgotność. Nawiewnikiem steruje taśma poliamidowa, która zmienia swoją długość pod wpływem wilgoci, tym samym reguluje otwarcie przepustnicy i strumień napływającego powietrza. Nawiewnik można zablokować w pozycji zapewniającej stały minimalny dopływ powietrza. Ten rodzaj nawiewników stosowany jest zwykle w pomieszczeniach narażonych na szkodliwe działanie wilgoci, a ta jak wiadomo jest wynikiem czynności takich jak pranie, gotowanie. Dlatego higrosterowane nawiewniki często montuje się w mieszkaniach.

- ciśnieniowe - reagują na różnicę pomiędzy ciśnieniem wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia. Przy większym wzroście ciśnienia, spowodowanym np. podmuchem wiatru, skrzydełka nawiewnika odchylają się, ograniczając ilość doprowadzanego powietrza. W odróżnieniu od nawiewników higrosterowanych ich działanie nie jest uzależnione od poziomu wilgotności powietrza.

- sterowane ręcznie - za pomocą linki, suwaka lub pokrętła ustawiamy położenie przesłony nawiewnika, od której zależy ilość dostarczanego powietrza. Ręcznie sterowane nawiewniki to rozwiązanie dla pomieszczeń, w których przepisy zabraniają montażu nawiewników higrosterowanych i ciśnieniowych. Są to np. pomieszczenia z urządzeniami gazowymi, jak piece czy podgrzewacze.

Jeżeli nie chcemy montować nawiewników w oknach, możemy je umieścić w ścianie nad oknem. Takie rozwiązanie wymaga jednak ingerencji w murze i może napotkać na ograniczenia wynikające z konstrukcji budynku.

okno uchylne

  • Mikrowentylacja czyli mikrouchył - to uchylanie bądź rozwieranie skrzydeł okiennych w celu zapewnienia wentylacji powietrza. Dzięki odpowiednim funkcjom okucia okiennego, uzyskujemy szczelinę pomiędzy skrzydłem a okiennicą.  Poza tradycyjnym uchyłem i rozwarciem producenci oferują rozwiązanie pozwalające na odstawienie skrzydła okna od ramy na całym
    jego obwodzie. Jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo „otwartego” w ten sposób okna, w takim samym stopniu, jakby było one zamknięte. W kwestii bezpieczeństwa, dodatkowym atutem równomiernego odchylenia okna jest fakt, że szczelina gwarantująca wentylację jest niewidoczna z zewnątrz. Okno wygląda na zamknięte. Podobnie położenie klamki nie zdradza odstawienia skrzydła od ramy.
  • Usunięcie fragmentu uszczelki okiennej – powoduje powstanie otworu, przez który do wnętrza przedostaje się powietrze. Niestety nie ma możliwości regulowania takiego przepływu powietrza. Podczas silnego podmuchu wiatru strumień powietrza może się zwiększyć kilkukrotnie. Uzyskany w ten sposób przepływ najczęściej jest niewystarczający dla zapewnienia właściwej wentylacji pomieszczenia.
Oceń artykuł
3,93 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mirela Stępniewska

Zdjęcia: Maco, aereco

Polecamy Ci również

Zobacz także