Wizjer w roli głównej

0
Wizjer w roli głównej

Wizjer ma przede wszystkim pokazać osobę, która stoi przed drzwiami. W ten sposób chroni nas przed nieproszonymi gośćmi.

Wizjer montuje się w drzwiach do mieszkań lub drzwiach zewnętrznych na wysokości wzroku stojącego człowieka. Składa się z niewielkiej metalowej tuby, która zawiera w środku układ soczewek.  Obudowę wizjera (jego widoczną część) można dopasować do pozostałych elementów drzwi, np. do klamki.


Wyróżniamy wizjery:

  • panoramiczne – czyli szerokokątne, o kącie widzenia do 200° (standardowe mają kąt widzenia 160°) z czterosoczewkowym układem optycznym, który gwarantuje wyraźny obraz widziany przez wizjer niezależnie od grubości drzwi. Obejmują swym zasięgiem przestrzeń zaledwie kilku metrów przed drzwiami, sprawdzą się więc przede wszystkim w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych lub w domach znajdujących się na nieogrodzonych działkach (np. w domach w zabudowie szeregowej).
  • z lustrzanką – ich zewnętrzna soczewka jest pokryta specjalną powłoką odbijającą światło z korytarza – dzięki temu osoba stojąca przed drzwiami nie zobaczy światła pochodzącego z mieszkania. Jednak aby to rozwiązanie było skuteczne, obszar przed drzwiami od strony korytarza musi być dobrze oświetlony.
  • z kamerą – można ją podłączyć do telewizora lub dowolnego monitora z wejściem video i obserwować to, co dzieje się przed drzwiami, bez ruszania się z miejsca, a nawet nagrać obraz. To wersja komfortowa, dla osób, dla których kwestia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna.

W drzwiach domów jednorodzinnych nie warto stosować wizjera, który nie pozwoli nam rozpoznać osoby stojącej np. przy furtce. Lepszym rozwiązaniem będą w tym wypadku drzwi z przeszkleniami

      
Oryginalną ozdobą drzwi są kolorowe podkładki pod wizjer przybierające ciekawe kształty zwierząt czy bajkowych potworów. Są wykonane z tworzywa sztucznego i pomalowane. Do podkładki jest dołączony tradycyjny wizjer (przeznaczony do drzwi grubości od 35 mm do 60 mm, średnica otworu w drzwiach – min. 16 mm). Podkładkę montuje się w drzwiach od strony zewnętrznej (np. od klatki schodowej), wizjer umieszcza się w podkładce  – najczęściej jest on okiem stwora.

Tradycyjny wizjer czy niewielkie przeszklenie w drzwiach pozwala uniknąć spotkania z niemile widzianymi osobami. Daje nam to poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Anna Białorucka

Polecamy Ci również

Zobacz także