Wszystko o drzwiach wewnętrznych

0
Drzwi wewnętrzne
Najtańsze i kiepskie jakościowo drzwi wewnętrzne z pewnością nie zdadzą egzaminu w domach, w których są małe i nieuważne dzieci.

Drzwi wewnętrzne można aktualnie nabyć już za około 100 zł. Są jednak i takie, które kosztują kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy. Należy przyznać, że nawet te najtańsze wyroby na pierwszy rzut oka wyglądają dość dobrze. Co zatem powoduje tak dużą rozbieżność cenową? Czynników kształtujących cenę jest wiele, ale do zasadniczych należy rodzaj wykorzystanego na etapie produkcji materiału. To właśnie od jego jakości zależy w dużej mierze czas, w jakim będziemy mogli  cieszyć się dobrym stanem zamontowanych w naszym domu drzwi.

Do wytwarzania drzwi wewnętrznych służy drewno lite, drewno klejone, płyty drewnopochodne (MDF i HDF) oraz coraz częściej szkło. To, jaki materiał zastosowano, decyduje jednocześnie o ostatecznym wykończeniu drzwi, czyli o ich wyglądzie zewnętrznym. Ten z kolei, jest przez większość nas czynnikiem branym pod uwagę w pierwszej kolejności podczas dokonywania wyboru. Nie ma w tym niczego niewłaściwego. Drzwi stanowią bowiem we wnętrzu bardzo istotny element aranżacyjny. Powinny zatem współgrać z otoczeniem, w które zostaną wpisane. Jednak oprócz tego,  muszą też pełnić przynależne im funkcje, tzn.: oddzielać pomieszczenia, tłumić hałasy, być funkcjonalne, trwałe oraz niekłopotliwe w utrzymaniu ich w należytej czystości.


Przeczytaj: Drzwi ukryte w ścianie – poznaj drzwi zlicowane ze ścianą

Odrobina wiedzy o drzwiach z… papieru, czyli czego kupować nie warto

Drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych nie są elementami, które wymienia się co chwilę. Raz zamontowane – na ogół pozostają na swoich miejscach przez kilka, kilkanaście lat. Niestety najtańsze produkty oferowane niemal masowo przez markety budowlane najprawdopodobniej nie przetrwają z nami aż tak długo. Mowa o drzwiach wykonanych z kiepskiej jakości płyt, które osadza się na tzw. ramiakach. Elementy te powinny być wykonane z litego drewna, ale w praktyce najczęściej stosuje się do powyższego celu płyty MDF, czyli materiał słabszy i o mniejszej gęstości. Z wierzchu płyta ta dawniej była malowana. Dziś do jej wykończenia stosuje się okleiny o wzorach imitujących usłojenie drewna. Od środka najczęściej mamy do czynienia z tzw. plastrem miodu, w rzeczywistości będącym zgniecionym i uformowanym papierem. Jak zatem w przypadku takich drzwi można mówić o jakiejkolwiek trwałości i wytrzymałości? Okleina łatwo ulega uszkodzeniom, bo jest bardzo cienka. Sprawia to, że drzwi szybko tracą nawet i pierwotną estetykę. Po kontakcie z wodą lub wilgocią – płyta drzwiowa wybrzusza się, a w ostateczności zwyczajnie rozpada. Już niezbyt silne uderzenie w drzwi powoduje zniszczenie i zapadnięcie się do wewnątrz części  ich powierzchni. Uszkodzone miejsce można wprawdzie zaszpachlować i całe drzwi okleić jeszcze raz sztuczną okleiną, ale pozostaje pytanie: czy gra w ogóle warta jest świeczki?

Najtańsze i kiepskie jakościowo drzwi wewnętrzne z pewnością nie zdadzą egzaminu w domach, w których są małe i nieuważne dzieci. Rzucona w rozdrażnieniu zabawka, kopnięcie, niechciane trzaśnięcie – wszystko to stanowi poważne zagrożenie dla tego, co także niestety bywa nazywane stolarką.

Podpowiadamy: Jak wybrać drzwi? Poznaj rodzaje drzwi wewnętrznych

Jedyną zaletą omawianych produktów jest to, że nie sprawiają kłopotów z konserwacją i pielęgnacją. Być może dlatego, że i konserwować nieszczególnie jest co… Okleinę można delikatnie przecierać lekko zwilżoną szmatką lub stosować do czyszczenia preparaty, które wykorzystujemy do pielęgnacji mebli.

Drzwi wewnętrzne z płyty HDF – wysoka jakość za rozsądną cenę

HDF jest twardą płytą pilśniową, która w produkcji drzwi wewnętrznych robi w ostatnim czasie prawdziwą furorę. To właśnie z tego materiału wykonana jest największa część produktów, które odnajdujemy w sklepach. O możliwości dalszego wykorzystania odpadów drzewnych (wiórów) wiadomo już od początku XX wieku. To właśnie wtedy Wiliam Mason (bliski współpracownik Thomasa Edisona) wynalazł i opatentował HDF. Materiał ten ma dużą gęstość, jest stabilny, trwały i odporny na działanie wilgoci. Wszystko to powoduje, że producenci stolarki drzwiowej sięgają po niego tak chętnie. Drzwi z płyty HDF są też jednymi z najczęściej wybieranych przez kupujących. Wyglądają bardzo efektownie i nie kosztują fortuny. Jednocześnie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie pękają i trudno je zadrapać. Koszt nabycia takich drzwi to kilkaset złotych. Jeśli będą znajdować się w nich przeszklenia, trzeba liczyć się  z dodatkowym wzrostem ceny, ale i tak nie powinna ona przekroczyć 1 000 zł.

Powierzchnia drzwi z HDF-u może być gładka lub fakturowa (w postaci imitacji naturalnego drewna). Materiał ten pokrywa się dowolnie wybranymi kolorami farby, można go też laminować (okleiną sztuczną) lub fornirować (nanieść na niego okleinę naturalną). Szczególnie elegancko prezentują się drzwi pokryte fornirem (cienkimi lakierowanymi płatami drewna). Zastosowanie dodatkowej warstwy lakieru na zewnętrznej powłoce sprawia, że stolarka staje się jeszcze bardziej odporna na zarysowania, działanie światła i wszelkiego rodzaju środki chemiczne używane do czyszczenia.

Pielęgnacja omawianego rodzaju drzwi sprowadza się jedynie do regularnego usuwania zabrudzeń z ich powierzchni. Wykonuje się to za pomocą detergentów standardowo wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Tylko w wyjątkowych sytuacjach producent zaleca stosowanie określonych środków czyszczących. Nie ma potrzeby nanoszenia na drzwi dodatkowych warstw lakierów ochronnych, bejc i innych impregnatów. Należy jedynie chronić je przed kontaktem z bardzo gorącymi przedmiotami oraz z otwartym ogniem, np. płonącą świecą. Konserwacji natomiast (jak i w przypadku każdych innych drzwi) warto poddawać okucia oraz uszczelki. Przedłuża to żywotność i sprawne funkcjonowanie stolarki.

Lite drewno – ponadczasowa elegancja i spory koszt zakupu

Jak wiadomo naturalne drewno nigdy nie  wychodzi z mody i wciąż znajduje swoich odbiorców. Z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę  i producenci drzwi. W sklepach nie brakuje standardowo produkowanych drzwi drewnianych. Bez większego trudu złożymy na nie również najbardziej wymyślne zamówienia indywidualne.

Drzwi z litego drewna prezentują się okazale i solidnie. Najczęściej poszukują ich osoby, które wcześniej zdecydowały o posiadaniu drewnianych podłóg i chcą zachować w swoich wnętrzach klasyczną stylistykę. Drewno jest trwałe, odporne na uszkodzenia i wilgoć, ale pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczone. Tymczasem, częstą praktyką producentów jest pozostawianie powierzchni drzwi w stanie surowym. Nie wynika to oczywiście z niewiedzy, a raczej z chęci pozostawienia inwestorom możliwości samodzielnego wykończenia stolarki. Takie drzwi nie tylko można, ale wręcz trzeba pokryć farbą kryjącą, zastosować w kilku warstwach lakier transparentny, bejcę lub lakierobejcę. W przeciwnym razie drewno szybko ulegnie  zabrudzeniom. Może też zacząć nieprzyjemnie skrzypieć, a po pewnym czasie – wypaczać się i pękać.

Odpowiednio zabezpieczone powierzchnie drewniane nie sprawiają trudności z utrzymaniem ich w należytym stanie. Czyści się przeznaczonymi do tego celu preparatami, które nadają blasku i podkreślają naturalne piękno surowca. Co pewien czas, warto jednak odnawiać powłokę zabezpieczającą. Wówczas należy zmatowić warstwę istniejącą i nanieść na nią nową,  zgodnie z zaleceniami producentów stosowanych farb i lakierów.

Ceny drewnianych drzwi zaczynają się od kilkuset złotych. Górna granica jest w tym przypadku bardzo płynna i zależy od koncepcji i pomysłowości osoby składającej indywidualne zamówienie. Przy szczególnych wymaganiach, pojedyncze skrzydło może kosztować prawdziwą fortunę. Wtedy też nie trzeba będzie oczywiście martwić się o samodzielne zabezpieczanie surowca przed działaniem na niego niekorzystnych czynników.

Nowa odsłona drzwi, czyli szkło

Nie  od dziś wiadomo, że szkło nadaje elementom wyposażenia wnętrz lekkości i fantastycznie je urozmaica. Stąd też rzadko kiedy decydujemy się na posiadanie drzwi w formie pełnej. Do salonów, kuchni, a nawet sypialni i łazienek stosuje się w dzisiejszych czasach stolarkę wyposażoną w odpowiednio rozmieszczone przeszklenia. Jednak trendy wciąż ulegają zmianom. Do wnętrz nowoczesnych i zaaranżowanych w typowo minimalistycznym stylu, nie ma  aktualnie niczego bardziej odpowiedniego niż skrzydła drzwiowe wykonane w całości ze szkła.

Zobacz: Drzwi wewnętrzne – zobaczcie nietypowe rozwiązanie

Podczas produkcji szklanych drzwi wykorzystuje się specjalnie hartowane szkło i zabezpiecza je tzw. powłokami bezpiecznymi. Takie drzwi trudno stłuc, a jeśli już nastąpi taka okoliczność – tafla nie rozsypie się na drobne kawałki i nie spowoduje skaleczenia. Do wyboru mamy szkło przejrzyste, które akurat w przypadku drzwi chyba nie do końca będzie praktyczne; szkło matowe (mleczne) oraz szło piaskowe o nieoszacowanych możliwościach wzorniczych. Szklane drzwi mogą mieć równie nieograniczoną kolorystykę. Tafle pokrywa się bowiem na życzenie klienta dowolnie wybranym laminatem.

Tego rodzaju stolarka otworowa sprawdza się doskonale w użytku i jest bardzo funkcjonalna (tafle szkła bez trudu osadza się w różnego rodzaju prowadnicach i tworzy drzwi przesuwne, łamane, składane, itp.). Wygodna jest też bieżąca pielęgnacja szklanych drzwi, choć trzeba zdawać sobie sprawę, że na niektórych gatunkach tego materiału może  być widoczny niemal każdy odcisk dłoni. Zasadniczą wadą omawianych wyrobów jest ich wciąż niemalejąca cena. Takie drzwi mogą kosztować i kilka tysięcy złotych (w zależności od rodzaju zastosowanego szkła i wymaganych przez nas rozwiązań użytkowych).

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także