Wybieramy energooszczędne okna

Wybieramy energooszczędne okna

Współczesny rynek materiałów budowlanych wymaga od producentów ciągłego obserwowania zmieniających się trendów. Dlatego, w odpowiedzi na płynące z rynku sygnały i zapotrzebowanie użytkowników, wciąż udoskonalają swoją ofertę. Ważnym słowem jest dziś energooszczędność.

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele produktów oznaczonych jako energooszczędne. Również producenci okien coraz częściej promują swoje produkty w ten sposób - energooszczędność jest dla wielu z nas kluczowym parametrem. Potwierdzają to m.in. badania przeprowadzone przez Instytut GFK Polonia dla Związku Polskie Okna i Drzwi. Według sondażu aż 66% pytanych osób uznało energooszczędność za jedną z istotniejszych funkcji okien. Warto więc przy zakupie okien zwrócić uwagę na ich odpowiednie właściwości.

okno drewniano-aluminiowe okna energooszczędne

Energooszczędne, czyli jakie
Poszukując okien energooszczędnych powinniśmy określić parametry termiczne, jakie nas interesują. Najważniejszy z nich to Uw, czyli przepuszczalność termiczna dla całego okna. Im jest niższy, tym mniej ciepła „ucieka” z naszego domu. Według aktualnych standardów okno powinno mieć współczynnik przenikania ciepła Uw ≤1,3 W/(m²·K) (w zależności od regionu). Większość firm oferuje produkty o lepszej termice niż wymagana w przepisach. W oknach energooszczędnych współczynnik ten ma wynosić 0,85-1,0 W/(m²·K). Okna z niższym współczynnikiem projektowane są z myślą o najbardziej energooszczędnych budynkach tworzonych w technologii pasywnej. Ich zastosowanie wymaga specjalnej wentylacji mechanicznej. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcę o badania i certyfikaty potwierdzające deklarowane przez producenta parametry. Decydując się na energooszczędne okna zmniejszamy koszty ogrzewania i wybieramy rozwiązanie bardziej ekologiczne.
Na stronie internetowej firmy, przy pomocy kalkulatora energetycznego możemy policzyć, jak zmieniają się koszty ogrzewania, gdy zastosujemy okna energooszczędne (uwzględniając kubaturę budynku, położenie względem stron świata, a przede wszystkim termiki okien).

profil okna profil okna drewnianego profil okna

Nowoczesne rozwiązania

Okazuje się, że rozwiązania, które wyróżniają dany produkt wśród wielu innych, kryją się  w ramie.
Rama Pierwszy czynnik, wpływający na termikę okna, to grubość ramy. Okna drewniane mają standardowo ramę o grubości 68 mm – 100 mm. Im rama jest grubsza, tym więcej ciepła zapewnia okno. W szerszej ramie można zastosować energooszczędny 3-szybowy pakiet szyb zespolonych – dzięki temu poprawiają się parametry termiczne całego okna.
Szyby Pakiet szybowy to kolejna istotna cecha okien. Co ważne nie należy mylić parametrów szyb z parametrami całego okna - przepuszczalność termiczna szyby (oznaczana jako Us) jest zawsze niższa niż całego okna (Uw). (Przepuszczalność termiczna pakietu 3-szybowego wypełnionego argonem może wynosić nawet Us =  0,6 W/(m²·K).
Każda dodatkowa szyba poprawia termikę okna, jednak dla użytkowników ważniejsza jest przepuszczalność termiczna dla całego okna (czyli wielkość współczynnika Uw).

Jakie okna wybrać?

okna drewniane
wynik głosowania
33,6%
okna plastikowe
wynik głosowania
47,9%
okna aluminiowe
wynik głosowania
18,5%

Ilość oddanych głosów: 3035

Uszczelki pod lupą
Następnie należy przyjrzeć się uszczelkom. Im jest ich więcej i im większa jest ich łączna powierzchnia, tym mniej chłodnego powietrza przeniknie do naszego domu. Standardowo firmy proponują pojedynczą uszczelkę wrębową (o powierzchni styku z ramą 8 mm), jednak niektórzy producenci w swoich systemach poszerzyli powierzchnię styku, a w liniach klejonych czterowarstwowo (grubość ramy drewnianej 80 lub 92 mm) zastosowała dodatkową uszczelkę wrębową. 
Innowacyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie uszczelki krawędziowej, oraz uszczelki na połączeniu okapnika i ramy okna. Ta ostatnia zapobiega dostawaniu się chłodnego powietrza i wody pomiędzy skrzydło a ościeżnicę okna. Ilość i właściwości uszczelek możemy sprawdzić sami, przyglądając się budowie okna.

system tradycyjny i system Sokółki - porównanieNatomiast trudniej jest ocenić głębokość osadzenia pakietu szybowego w ramie okna. Pogłębione osadzenie pakietu zespolonego minimalizuje występowanie mostka termicznego w tym miejscu. Poszerzenie uszczelki o kilka milimetrów wydaje się być niewielką zmianą, jednak biorąc pod uwagę całe okno, może to poprawiać jego właściwości izolacyjne.

Rozsądne projektowanie
Okna, podobnie jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych. Wynika to m.in. z zastosowania większej ilości materiałów - drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji. Warto stosować okna o różnych parametrach w zależności od funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Okna energooszczędne przyniosą nam duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła, np. na północnej elewacji, w punktach z dużymi przeszkleniami. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach. Okna o najsłabszym współczynniku przepuszczalności termicznej możemy wykorzystać w garażu lub piwnicy, czyli w pomieszczeniach, których nie ogrzewamy. Pozostałe okna mogą mieć Uw o wartości ok. 1,0 W/(m²·K). W ten sposób osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku, a zaoszczędzoną kwotę możemy wydać np. na okucia, klamki i szyby antywłamaniowe.
Należy przy tym zastanowić się, jak różnicowanie typu okien dla poszczególnych pomieszczeń wpłynie na wygląd budynku - zwykle zależy nam na tym, by okna na całej elewacji zewnętrznej, a zwłaszcza w obrębie jednego pomieszczenia były ujednolicone. Dlatego warto wybrać okna producenta, który oferuje okna o jednolitym wyglądzie.

szerokość profili - porównanie

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Sokółka Okna i Drzwi

Polecamy Ci również

Zobacz także