Wybór okien

Wybór okien

okna InternormWybór okien, które faktycznie poprawią komfort mieszkania, wpłyną na niższe rachunki za ogrzewanie oraz będą estetyczne i trwałe powinien być dokładnie przemyślany.

Solidność i gwarancja to podstawa

Zakup nowych okien to duża inwestycja. Zdarza się, że oszczędzamy na nie wiele lat, dlatego nie można pozwolić sobie na pomyłkę. Należy uniknąć sytuacji, kiedy kierując się tylko ekonomiczną kalkulacją, dokonujemy zakupu produktu, który nie przetrwa nieuszkodzony nawet dekady. Dlatego warto sprawdzić długość gwarancji i solidność produktów.

- Gwarancja dla wymieniających okna ma kluczowe znaczenie, ponieważ zapewnia im bezpieczeństwo ich użytkowania i komfort wynikający z tego, że nie muszą się obawiać, że przeznaczyli pieniądze na produkt, który nie spełni ich oczekiwań w dłuższym okresie. Pod tym względem 10 lat gwarancji oferowanej przez producentów okien potwierdza solidność i jakość produktów. Należy powiedzieć, że gwarancja dotyczy całości okna za wyjątkiem okuć, na które udzielana jest 3-letnia gwarancja. Jeżeli klient postępuje według procedur i wytycznych odnośnie gwarancji, to na pewno nawet intensywnie eksploatowanym okuciom nic się nie przydarzy - mówi Dariusz Olszewski z IFTM Internorm.

Warto przy tym zaznaczyć, że im mniejszy lokal, tym okna są intensywniej eksploatowane. W blokach, gdzie okien jest kilka są one po prostu używane częściej niż w domach, w których okien jest więcej. Na okna czyhają także niebezpieczeństwa zewnętrzne. Bloki niejednokrotnie położone są przy ruchliwych ulicach. Dlatego okna oprócz czynników atmosferycznych narażone są także na wpływ smogu czy spalin.

okna nowoczesne

Pod tym względem bezkonkurencyjna jest stosowana w oknach PVC i drewniano-aluminiowych specjalna nakładka aluminiowa, która sprawia, że okno jest zdecydowanie bardziej odporne na wpływ niszczących czynników, co przekłada się na ich trwałość i możliwość wieloletniej eksploatacji. Ponadto stosowana w oknach technologia wklejania szkła sprawia, że są one bardzo stabilne, sztywniejsze i mocniejsze.
Kupując nowe okna, warto zadbać o to, aby były one przede wszystkim solidne. Pozostałe cechy okna, jak energooszczędność, izolacyjność akustyczna, czy atrakcyjny wygląd, jeśli okno nie będzie odporne na próbę czasu, nie będą miały znaczenia.

Dowiedz się więcej o oknach i drzwiach Internorm - zamów bezpłatne
materiały informacyjne.

Ciepło, cicho i estetycznie

Wymiana okien ma także zapewnić większy komfort cieplny w budynku, który przekłada się na wymierne ekonomiczne korzyści w postaci niższych kosztów ogrzewania. Ceny energii od lat rosną i nic nie wskazuje na to, że tendencja ta miałaby się odwrócić, zatem inwestycja w energooszczędne okna zwraca się coraz szybciej. Jak wskazują audyty, zastosowanie odpowiednich okien może w budynkach jednorodzinnych zmniejszyć straty ciepła nawet o 30%.
Zanim zdecydujemy o zakupie, należy zastanowić się jakich konkretnie okien potrzebujemy, a to zależy od budynku, w którym mieszkamy.
Jeśli mieszkamy w bloku, gdzie ogrzewanie rozliczane jest ryczałtem, to można zdecydować się na prostszy system okienny. Jeśli ktoś zaś precyzyjnie rozlicza koszty ogrzewania w domu jednorodzinnym, to lepsze będą okna energooszczędne, a gdy zależy nam na maksymalnej oszczędności energii - nawet okna pasywne.


montaż okienprace montażowe

Nowoczesne okna mogą także zapewnić ochronę przed hałasem. Ma to znaczenie szczególnie
w budynkach położonych przy ruchliwych ulicach lub w strefach zagrożonych hałasem - w pobliżu lotnisk, stadionów piłkarskich itp. Odpowiednio dobrany zestaw szybowy pozwoli zabezpieczyć się przed hałasem.

Okna można też dobierać pod względem kolorystycznym. W blokach bywa tak, że administracja budynku narzuca obowiązek stosowania określonych kolorów. Nawet jeśli nasze okna muszą być
z zewnątrz białe, to od strony wewnętrznej możemy dowolnie dobrać kolor okna.
Osobną kwestią jest bezpieczeństwo antywłamaniowe. Ma ono szczególne znaczenie w przypadku domów, mniejsze w blokach. Ale nawet w nich warto zabezpieczyć się, jeśli mieszkanie znajduje się na parterze lub na ostatniej kondygnacji.

ekipa zakładająca oknaprace nad montażem okna

Decyzja o wymianie okien na nowe nie musi być trudna. Wystarczy zanalizować swoje potrzeby dotyczące energooszczędności, ochrony przed hałasem i wyglądu okien, a następnie wybrać te rozwiązania, które gwarantują największą trwałość. Wtedy będziemy mieć pewność, że kolejna wymiana okien nie nastąpi za szybko.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: IFTM Internorm

Polecamy Ci również

Zobacz także