Wyjście na balkon i taras. Typy drzwi balkonowych i tarasowych

0
Drzwi tarasowe
Drzwi balkonowe i tarasowe dostępne są w kilku wersjach, różniących się m.in sposobem otwierania.

Do wyboru mamy kilka rodzajów drzwi balkonowych i tarasowych. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne rozwiązania.

Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne

Do niedawna w naszych mieszkaniach i domach dominowały drzwi balkonowe rozwierne, o skrzydłach otwieranych na boki. Obecnie jednak warto zwrócić uwagę na drzwi rozwierno-uchylne. Dają one dodatkowo możliwość rozszczelnienia lub uchyłu, bez konieczności otwierania całego skrzydła. Pozwala to na regulację stopnia wietrzenia. Możliwość pozostawienia uchylonego skrzydła jest też bezpieczniejsza dla małych dzieci – nie wymkną się niepostrzeżenie na balkon. Ich wadą natomiast jest to, że otwarte skrzydła „wchodzą” do pokoju i ograniczają jego przestrzeń.

Drzwi balkonowe uchylno-rozwierne mogą mieć maksymalną szerokość 180 cm, a wysokość – do 250 cm. Tego typu drzwi balkonowe są często montowane w blokach. Ich wygląd pasuje do najczęściej stosowanej stolarki i nie ma problemu z zaburzeniem wyglądu elewacji budynku. A to również trzeba brać pod uwagę, decydując się na wymianę drzwi balkonowych, czy okien w mieszkaniu w bloku. Równie dobrze sprawdzają się w domach jednorodzinnych, szeregowcach, czy bliźniakach. Tym bardziej, że drzwi balkonowe rozwierne i rozwierno-uchylne są najtańsze spośród różnych typów drzwi.

Dowiedz się: Co zrobić, żeby okna były bezpieczne dla dzieci

Drzwi balkonowe unoszono-przesuwne

Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne łączą cechy drzwi rozwierno-uchylnych i najbardziej nowoczesnych – unoszono-przesuwnych. Skrzydła takich drzwi przesuwają się na prowadnicach i zajmują miejsca w pokoju. Można je również uchylać. Trzeba jednak pamiętać, że to nieco bardziej skomplikowany mechanizm i droższy. Skrzydła też są cięższe, a to oznacza m.in., że potrzeba więcej siły, żeby otworzyć, zamknąć, czy uchylić okno. Niektórzy producenci oferują drzwi uchylno-przesuwne wyposażone we wspomaganie, co ułatwia ich obsługę.

Drzwi tarasowe unoszono-przesuwne

W nowoczesnych domach chętnie projektuje się duże przeszklone powierzchnie. Realizuje się je między innymi za pomocą drzwi tarasowych. Tego typu drzwi mogą mieć nawet ponad 6 metrów szerokości i dają wrażenie połączenia domu z jego otoczeniem.

Drzwi tarasowe unoszono-przesuwne są ciężkie, co trzeba wziąć uwagę przy ich montażu. Jednak są wyposażane w mechanizmy, ułatwiające ich otwieranie i zamykanie. Tego typu drzwi tarasowe mają także niski próg (może on być nawet zlicowany z podłogą), co jest wygodne, szczególnie dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Niestety tego typu drzwi to wciąż najdroższe rozwiązanie.

To Cię zainteresuje: Trendy okienne - jak wybrać okna, które są modne i ponadczasowe

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Budvar Centrum

Polecamy Ci również

Zobacz także