Wymiana okien - dofinansowanie

Wymiana okien - dofinansowanie

dom jednorodzinnyWymiana okien to dość kosztowny wydatek, który nadwyręża domowy budżet. Planując taką inwestycję, warto zastanowić się czy mamy szansę na  dofinansowanie lub zwrot części poniesionych kosztów.
 
Bardzo często po zimie planujemy odnowienie domu. Odstraszają nas wysokie koszty z tym związane. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby zorientować się, czy możemy skorzystać z ulg lub dopłat.

Termomodernizacja, czyli podwójny zysk

Dzięki wymianie okna, możemy zyskać podwójnie. Po pierwsze możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie
i skorzystać z premii oferowanej przez państwo. Jeśli bowiem prowadzony przez nas remont ma zmniejszyć koszty ogrzewania, możemy ubiegać się
o dofinansowanie na ten cel.

Bank Gospodarstwa Krajowego oferuje premię termomodernizacyjną, która umożliwi ocieplenie ścian, odnowienie systemu ogrzewania czy wymianę okien. Premia termomodernizacyjna jest udzielana ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Premia jest tylko dla tych  inwestorów, którzy skorzystali z kredytu bankowego. Nie mogą się o nią ubiegać ci, którzy termomodernizują dom wyłącznie z własnych środków. Wysokość takiej dopłaty wynosi do 16% kosztów poniesionych na termomodernizację domu. Termomodernizacja pozwoli nam uzyskać komfort cieplny w domu. Oznacza to, że we wszystkich pomieszczeniach będzie panowała korzystna dla naszego organizmu temperatura, a my nie będziemy odczuwać chłodu ani gorąca. Zwykle komfort cieplny określa się na poziomie 20 - 22°C. Dzięki takiemu remontowi zaoszczędzimy na ogrzewaniu. Wydatki na energię można obniżyć nawet o około 50%. Sama wymiana okien na te szczelniejsze, o niskim współczynniku przenikania ciepła Uw pozwala na zredukowanie zużycia ciepła w domu o około 10-25%.

dom mieszkalny

okno balkonoweJak składać wnioski?

Jeśli chcemy otrzymać premię termomodernizacyjną, na początku powinniśmy przeprowadzić audyt energetyczny. To analiza, dzięki której dowiemy się, jaki jest najbardziej opłacalny zakres prac w naszym domu. W audycie uwzględnia się koszty realizacji przedsięwzięcia i zakładane oszczędności energii. Pamiętajmy jednak, że taką ekspertyzę może przeprowadzić jedynie uprawniony audytor. Ich aktualną listę znajdziemy na stronie Zrzeszenia Audytorów Energetycznych - www.zae.org.pl. Przeprowadzenie audytu energetycznego dla całego domu to koszt ok. 2 tysięcy złotych.

Następnie wybieramy bank, który udziela kredytu termomodernizacyjnego. Do wniosku o kredyt  dołączyć należy audyt energetyczny oraz wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej. Lista banków, które udzielają tego rodzaju kredytów jest dostępna na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) - www.bgk.com.pl.  

Decyzję o przyznaniu premii podejmuje Bank Gospodarstwa Krajowego, ma na to 30 dni od otrzymania dokumentów. Jeśli jednak wynikną jakieś nieścisłości lub nasz wniosek jest niekompletny to bank nas o tym poinformuje. Od tego czasu mamy 14 dni na dostarczenie brakujących dokumentów. Jeśli formalności wydają nam się zbyt skomplikowane to pracownik banku powinien wyjaśnić niezrozumiałe kwestie. Premia jest przekazywana przez BGK do naszego banku po zakończeniu remontu. Zostanie ona zaliczona na spłatę części kredytu – do 20% jego wysokości. Uzyskanie premii termomodernizacyjnej może się wydawać skomplikowanym przedsięwzięciem. W rzeczywistości cała procedura nie jest jednak wyjątkowo trudna, a korzyści są niezaprzeczalne.

Na stronie BGK dostępny jest kalkulator, dzięki któremu łatwo wyliczymy, jakiej wysokości premię możemy otrzymać. Warto pamiętać, że aby uzyskać taką dopłatę, nie musimy już dysponować wkładem własnym. Nie ma również ograniczeń, co do okresu spłaty kredytu.


Zwrot podatku – to możliwe

W związku z podniesieniem stawki podatku VAT na niektóre materiały budowlane (w tym na okna) możemy uzyskać zwrot części kosztów. W tym celu musimy złożyć w urzędzie skarbowym komplet dokumentów – faktury za materiały budowlane, wypełnione formularze VZM i potwierdzenie prawa korzystania z nieruchomości. Wysokość zwrotu obliczamy sami, na podstawie faktur. Jeśli prawidłowo złożymy wniosek, pieniądze otrzymamy po 4 miesiącach od daty jego złożenia w urzędzie.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: OKNOPLAST Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także