Wymiana okien wydaje się kosztowną inwestycją, jednak jeśli wybierzemy stolarkę energooszczędną, zwróci się ona już po 7 latach.
Parametry termiczne okien mają znaczny wpływ na ilość ciepła, które ucieka z domu. Badania przeprowadzone przez firmę MS więcej niż OKNA wykazały, że stolarka energooszczędna w porównaniu do standardowej może przynieść w ciągu sezonu grzewczego nawet kilkaset złotych zysku.
Komfort cieplny i finansowy
Oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w ciągu kilku lat pokrywają 100% różnicy wynikającej z zakupu droższej stolarki energooszczędnej.
Jeśli zamiast standardowych produktów dostępnych na polskim rynku zdecydujemy się na okna wyposażone w szybę o współczynniku Ug równym 0,5 W/(m²·K) i specjalne wzmocnienia termiczne, to różnica w cenie, jaką zapłacimy za okna energooszczędne zwróci się już po około 7 latach. Całkowity koszt wymiany starych okien zwróci się nam po około 8-9 latach. Po tym czasie będą one na siebie systematycznie „zarabiać”.
Aby uzyskać taki efekt, powinniśmy wybrać okna o optymalnym stosunku ceny do parametrów termicznych, uwzględniając przy tym czas eksploatacji. Bardzo kosztowne okna pasywne nie umożliwią nam odzyskania zainwestowanych środków. Z kolei te najtańsze, nie spełniające odpowiednich norm energooszczędności, sprawią, że szybko zaczniemy do nich dopłacać.
Ile rocznie kosztują straty ciepła przez okna w domu (25 m² okien)

Czysty zysk
Oszczędności dzięki wymianie okien pojawią się już po roku eksploatacji, a ich wysokość zależeć będzie nie tylko od jakości stolarki i jej powierzchni, ale także od cen nośnika energii, z którego korzystamy, długości sezonu grzewczego oraz średnich temperatur na zewnątrz.
Okna energooszczędne muszą być dzisiaj dla klienta nie tylko łatwo dostępne, ale przede wszystkim opłacalne i temu muszą sprostać producenci stolarki. Warto zakupić lepsze jakościowo okna, mimo że są droższe, ponieważ inwestycja zwróci się szybciej niż tańsza stolarka o standardowych parametrach. Warto skorzystać z takiej możliwości.
as11
Polepszenie współczynnika ?Uw? przepuszczalności cieplnej okna o każdy 0,1 W/m2K uwzględniając nośnik pozyskiwanej energii cieplnej daje następujące roczne oszczędności na 1m2 okna:
1- energia elektryczna = 4,2 zł/rok
2- gaz ziemny = 1,4 zł/rok
3- eko groszek = 1,1 zł/rok
Przy założeniach: okres grzewczy trwa 6miesięcy, średnia różnica temperatur 20?C.
Amortyzacja dodatkowych kosztów okna powyżej standardu Uw=1,3W/m2K do poziomu Uw= 1,0W/m2K wynosząca 75zł/m2 okna czyli +38% wygląda następująco:
1- energia elektryczna = 8lat
2- gaz ziemny = 25lat
3- eko groszek = 32lata
Osobiście radziłbym aby dopłata nie przekraczała 1/4 wartości oszczędności w okresie amortyzacyjnym dla budownictwa czyli 25-lat ponieważ w pogoni za co raz mniejszym Uw w pewnym momencie po prostu przestaje nam się to opłacać bo korzyści z tego płynące przejmuje producent lub obrotny sprzedawca.