Wymiana okien - oszczędności

Wymiana okien - oszczędności

Wymiana okien wydaje się kosztowną inwestycją, jednak jeśli wybierzemy stolarkę energooszczędną, zwróci się ona już po 7 latach.

Parametry termiczne okien mają znaczny wpływ na ilość ciepła, które ucieka z domu. Badania przeprowadzone przez firmę MS więcej niż OKNA wykazały, że stolarka energooszczędna w porównaniu do standardowej może przynieść w ciągu sezonu grzewczego nawet kilkaset złotych zysku.

Komfort cieplny i finansowy

Oszczędności na rachunkach za ogrzewanie w ciągu kilku lat pokrywają 100% różnicy wynikającej z zakupu droższej stolarki energooszczędnej.

Jeśli zamiast standardowych produktów dostępnych na polskim rynku zdecydujemy się na okna wyposażone w szybę o współczynniku Ug równym 0,5 W/(m²·K) i specjalne wzmocnienia termiczne, to różnica w cenie, jaką zapłacimy za okna energooszczędne zwróci się już po około 7 latach. Całkowity koszt wymiany starych okien zwróci się nam po około 8-9 latach. Po tym czasie będą one na siebie systematycznie „zarabiać”.

Aby uzyskać taki efekt, powinniśmy wybrać okna o optymalnym stosunku ceny do parametrów termicznych, uwzględniając przy tym czas eksploatacji. Bardzo kosztowne okna pasywne nie umożliwią nam odzyskania zainwestowanych środków. Z kolei te najtańsze, nie spełniające odpowiednich norm energooszczędności, sprawią, że szybko zaczniemy do nich dopłacać.

Ile rocznie kosztują straty ciepła przez okna w domu (25 m² okien)

straty ciepła

Czysty zysk

Oszczędności dzięki wymianie okien pojawią się już po roku eksploatacji, a ich wysokość zależeć będzie nie tylko od jakości stolarki i jej powierzchni, ale także od cen nośnika energii, z którego korzystamy, długości sezonu grzewczego oraz średnich temperatur na zewnątrz.

Okna energooszczędne muszą być dzisiaj dla klienta nie tylko łatwo dostępne, ale przede wszystkim opłacalne i temu muszą sprostać producenci stolarki. Warto zakupić lepsze jakościowo okna, mimo że są droższe, ponieważ inwestycja zwróci się szybciej niż tańsza stolarka o standardowych parametrach. Warto skorzystać z takiej możliwości.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także