Wymiana okien – tendencje i prognozy

Wymiana okien – tendencje i prognozy

Od sześciu lat systematycznie spada ilość okien wymienianych w polskich domach. W ubiegłym roku wymieniono ich zaledwie 5,6 mln sztuk, podczas, gdy w rekordowym dla tej branży roku 2008 było to prawie 8 mln sztuk. Mimo tych spadków, w okresie 2008-2013 Polacy wymienili  w swoich mieszkaniach aż 40 milionów okien na okna cieplejsze, o lepszych parametrach.

I Warsztaty Handlowe StolarkiCzy tendencja spadkowa, powodująca, że każdego roku coraz mniej okien cieplejszych zastępuje te stare, zimne, utrzyma się? Czy firmy usługowe, zajmujące się pracami remontowymi i wymianą okien będą miały jeszcze w ogóle co robić?  Na te m.in. pytania próbowali sobie odpowiedzieć uczestnicy I Warsztatów Handlowych Stolarki, jakie pod patronatem Zrzeszenia Montażystów Stolarki zorganizowano w miniony piątek w Warszawie. Eksperci Zrzeszenia rozwiewali obawy. Wyliczyli, że we wszystkich budynkach w naszym kraju wbudowane jest ok. 120 milionów okien. Jeżeli po roku 2008 wymieniono ich 40 milionów, to oznacza, że na wymianę czeka jeszcze 80 milionów pozostałych.

Dlaczego będą wymieniane? Z powodu ich kiepskiej izolacyjności cieplnej, a przez to zbyt dużym stratom energii cieplnej jaka przez nie ucieka na zewnątrz. Okna wbudowywane przed rokiem 2008 charakteryzowały się dość niskim, jak na dzisiejsze standardy, współczynnikiem izolacyjnej cieplnej w granicach Uw= 1,5 – 1,8 W/(m²K). A przecież były i takie o współczynniku Uw<2,6 ! Dopiero w styczniu 2014 roku podniesiono wymaganie wobec tego parametru na Uw <1,3 , a już wiadomo, że po roku 2020 prawnie wymagany będzie poziom ochrony cieplnej o wartości Uw<0,9. To oznacza, że przez okna wbudowane po roku 2020 uciekać będzie o połowę mniej energii cieplnej niż przez te wbudowane przed rokiem 2008. Posiadacze tych starszych okien będą płacić za energię 2 razy więcej niż pozostali. Jaka będzie wówczas  rada na to? Wymienić po prostu zimne okna, na te cieplejsze, bardziej energooszczędne.

Z tego powodu pracy dla profesjonalnych firm montażowych nie zabraknie. Na I Warsztatach podkreślano jednak, że muszą w nich pracować prawdziwi fachowcy, znający tajniki montażu warstwowego i rzetelnie go wykonujący. Energooszczędne okna muszą być po prostu poprawnie wbudowane, żeby rzeczywiście dawały efekt w postaci oszczędzania energii, a więc finalnie w mniejszych rachunkach za ogrzewanie. Świadomi inwestorzy coraz częściej wykonywać będą testy szczelności  zamontowanych okien i drzwi oraz badania termowizyjne. To będzie najlepszy bat na partaczy, podających się za „fachowców” od montaży stolarki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Zrzeszenie Montażystów Stolarki

Polecamy Ci również

Zobacz także